چند تا خبر جديد مرتبط با کشاورزی و صنايع غذايی

در آستانه برپايي مراسم شكرگزاري خودكفايي گندم:

وزير جهاد كشاورزي از كشاورزان و دست‌اندركاران توليد و خريد گندم تقدير كرد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي در بخشي از اين نامه فراتر رفتن ميزان خريد گندم از مرز 4/11 ميليون تن را ركوردي جديد وبي‌سابقه در خريد گندم عنوان شده و تاكيد شده است: اميدوارم در سال زراعي آتي با عنايت خاص ايزد متعال و با تلاش كشاورزان عزيز و همكاران متعهد و سخت‌كوش "همه با هم" در استمرار اين موفقيت بزرگ به ركورد بالاتري دست پيدا كنيم.

بر پايه اين گزارش، در سال زراعي جاري بيش از 11 ميليون و 434 هزار تن گندم مازاد بر نياز از كشاورزان خريداري شده كه اين ميزان 447 هزار تن بيش از خريد گندم در سال زراعي گذشته است.

متن اصلی

انجمن روغن نباتی ایران صاحب نشریه شد.

نشریه «آفتابگردان» به صاحب امتیازی اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان روغن نباتی و به مدیر مسئولی و سردبیری ابولحسن خلیلی منتشر شد. در شماره اول این نشریه ابولحسن خلیلی با اشاره به خلاءاطلاع رسانی پس از توقف انتشار مجله صنعت روغن نباتی، ماهنامه آفتابگردان را نقطه آغازی برای، رسالت اطلاعاتی دانسته است. ....

متن اصلی

قديمي‌ترين قنات جهان صاحب طرح جامع گردشگري شد.

 رييس اداره ميراث فرهنگي و گردشگري گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار ايانا گفت: "طرح جامع گردشگري براي قنات قصبه تاكنون اجرا شدهاست كه در صورت تهيه طرح قابليت جذب گردشگران خارجي را نيز دارد."

عليرضا شناسايي افزود: "از تعداد 250 اثر تاريخي شناسايي شده در گناباد تعداد 145 اثر در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است كه از اين نظر رتبه دوم پس از مشهد را داراست.

وي اظهار داشت: فعاليت سازمان‌ها، ارگان‌ها و همچنين بخش خصوصي در طرح‌هاي گردشگري بسيار ضعيف است. درصورتي كه با برنامه‌ريزي درست و سرمايه‌گذاري بيشتر مي‌توان گردشگران داخلي و خارجي را با اين منطقه آشنا ساخت.

گفتني است، قنات "قصبه" با قدمت دو هزار و 500 ساله در گناباد خراسان‌رضوي در مسير دره‌اي طولاني و در روستاي "ديسفان" اين شهرستان واقع شده است.

اين قنات يادگار دوران هخامنشيان با 33 هزار و 133 متر طول و عمق مادرچاه 300 متر است. قنات قصبه 500 حلقه چاه، 33 كيلومتر طول و افزون بر 73 ميليون مترمكعب حجم خاكبرداري دارد و بعد از تحمل چندين زلزله و نيز خشكسالي‌هاي نمادي هم‌اينك 150 ليتر آب در ثانيه به مزارع كشاورزان سنتي و خرده مالك جاري مي‌سازد.

اين قنات روزگاري از هشت رشته آب جاري بوده است اما هم‌اكنون به دو رشته كاهش يافته است و به‌گونه‌اي بسيار شگفت‌انگيز، آب هركدام از آن‌ها 10 درجه سانتي‌گراد با يكديگر اختلاف دما دارد./

منبع خبر

 

/ 3 نظر / 2 بازدید
محمد تميزکار

اسلام عليك يا ابا عبدالله يا جعفر بن محمد فرارسيدن شهادت امام ششم شيعه ، شيخ الاهل بيت ، امام جعفر صادق (ع) را به فرزند خلفش امام عصر و تمامي شيعيان جعفري به خصوص شما دوست عزيز تسلست عرض مي نمايم ، وعده ما پشت ديوارهاي قبرستان بقيع ، ان شاء الله

علیرضا(مهرداد)

سلام دوست خوبم...خيلی ممنونم که هميشه بهم سر ميزنی و برام پيغام ميذاری...موفق باشی...