صدور چک

- امروز داشتم بروشورهای اطلاع رسانی بانک کشاورزی رو می­خوندم.  یکیش درباره قانون صدور چک بود.  صفحه اولش نوشته بود:

واژه چک از دیرباز در زبان فارسی به کار رفته است.  فردوسی آن را به معنای "معاهده" و "تصدیق نامه" آورده است:

به قیصر سپارم همه یک به یک               از این پس نوشته فرستیم و چک

 

چک حواله یا دستوری است که به موجب آن صادر کننده تمام یا قسمتی از موجودی را که نزد بانک دارد مسترد یا به شخص دیگری واگذار می­کند.  چک برخلاف برات و سفته همیشه به رویت است یعنی نمی­تواند مدت­دار باشد بلکه به محض مطالبه باید پرداخت شود.  این واژه با املای Cheque نیز متداول است

*) من نمی­دونستم چک واژه کهن پارسی است!

-یک نکته جالب هم داشت.

من می دونستم که :

اگه چکی رو برای نقد کردن به بانک می­برید  و مثلاً مبلغ چک ۱۰۰ هزار تومان است اما در حساب صادر کننده چک ۹۰هزار تومان موجودی است، می­تونین ۱۰هزار تومان کسری رو خودتون واریز کنین بعد کل مبلغ چک رو برداشت کنین.

اما نمی­دونستم که:

طبق ماده ۵ قانون صدور چک؛ در صورتی­که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، به تقاضای دارنده چک، بانک مکلف است مبلغ موجود در حساب را به دارنده چک بپردازد ودارنده چک با قید مبلغ دریافت شده در پشت چک و تسلیم آن به بانک، گواهینامه مشتمل بر مشخصات چک و مبلغی که دریافت شده از بانک را دریافت می­نماید.  چک مزبور نسبت به مبلغی که پرداخت نگردیده است، بی­محل محسوب شده و گواهینامه بانک در این مورد برای دارنده چک، جانشین اصل خواهد بود.

-     آشنایی با مبانی صدور چک هم یک جاهایی لازمه 01.gif یک روز نشسته بودیم هر کی شرح سوتی­هاشو می­داد! یکی از همکارهامون تعریف می­کرد که سال­های اول خدمتم بود و تازه دسته چک گرفته بودم.  اون موقع برای گرفتن حقوق باید می­رفتین بانک و با چک از حساب جاریتون برداشت می­کردین.  من یک چک نوشته بودم و وقتی دادم به متصدی بانک گفت خانم حسابتون خالیه! (خوب هنوز حقوق­ها رو واریز نکرده بودند)  یک دفعه من بس که شنیده بودم هر کی چک بلامحل بکشه می­گیرن می­برندش هلفدونی (این جوری می­نویسند؟!) نفسم بند اومد و رنگم شد مثل گچ و به تته پته افتادم و وحشت­زده با صدای بلند گفتم وای حالا چی کار کنم؟! چکم برگشت خورده!! زندانی می­شم!!  متصدی باجه با تعجب و خنده پرسید مگه حساب مال خودتون نیست؟ مگه خودتون صادر کننده چک نیستین؟ خوب برید دو سه روز دیگه بیاین!  جاتون خالی! اون روز همه متصدی­های بانک کلی بهم خندیدند!

/ 1 نظر / 3 بازدید