واکنش یک استاد دانشگاه به «قاتلان خاموش»


2- پلی وینیل کلراید یا پی وی سی (
PVC) یکی از پلیمرهای پرمصرف در صنایع بسته بندی مواد غذایی می‌باشد که تنها محدویت استفاده آن وجود غلظت منومر آزاد (VCM) در آن می‌باشد. اگر غلظت منومر آزاد در پی وی سی زیر 1 پی پی ام (ppm) باشد این ماده قابلیت استفاده در بسته بندی مواد غذایی را دارد. پی وی سی که غلظت منومر آزاد در آن زیر 1 پی پی ام (ppm) باشد بنام پی وی سی گرید غذایی یا Food Grade PVC معروف هستند. در حال حاضر این مواد در بسته بندی انواع قرص‌های دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ضمناً دمای غذا حداکثر می‌تواند تا دمای جوش آب باشد.


با تقدیم احترام

عبدالرضا اروجعلیان

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

اخبار مرتبط:

ظروف یک ‌بار مصرف، قاتلان خاموش

نظرات کاربران:

اطلاعات اینجانب از علم شیمی بسیار اندک است ولی می توانم این را بگویم که تقریباً از زمانی که در بین مردم و همچنین تولید کنندگان و عرضه کنندگان مواد غذایی رایج شده است که از ظروف یک بار مصرف استفاده نمایند متاسفانه شاهد آن هستیم که در گوشه و کنار طبیعت حجم وسیعی از این مواد به صورت زباله تولید شده و به نظر می رسد که در چرخه اکو سیستم به راحتی تبدیل و جذب نمی شوند . در کشورهای صنعتی قوانین و محدودیتهای خاصی برای استفاده از این ظروف وجود دارد به شکلی که در این کشورها از ظروفی استفاده می شود که به راحتی جذب طبیعت می شوند ، نوشیدنیها در لیوانهایی از جنس کاغذ سرو می گردد حتی در فروشگاههای مواد غذایی پاکتهایی که برای حمل مواد در اختیار ایشان قرار م گیرد از جنس کاغذ می باشد. و کمتر مشاهده می گردد که از مواد پلاستیکی برای چنین ظرفی استفاده گردد ، حتی در مورادی که بر حسب ضرورت نیاز به استفاده از ظروف پلاستیکی باشد ، تاکید بر عدم رها کردن آن در محیط های طبیعی است و ظروف مخصوص جهت جمع آور آنها در نظر گرفته شده است...

امروزه در کشورهای پیشرفته بسته بندی بر اساس کاغذ می باشد نه پلی استیرن.

سلام، جناب دکتر با توجه به زمینه کاری خود اظهارنظر فرمودند در حالی که تخصص ایشان شیمی هست و نه بیولوژی. می دونستید که پلی استرین یکی از مواد بسته بندیست که سالهاست از رده خارج شده به خاطر خطراتی که برای سلامتی داره در ارتباط با مواد بسته بندی و لزوم بسته بندی یک بار مصرف شکی نیست اما می توان از مواد زیست تخریب پذیر که از پلیمرهای طبیعی درست می شود به جای پیلمرهای صنعتی استفاده کرد و به این طریق هم جلوی آلودگی موحیط زیست را گرفت و هم از بابت آنها اطمینان حاصل کرد. متاسفانه تعصب نسبت به تخصص و جایگاه در کشور ما باعث شده که بسیاری از تحقیقات بدون توجیه اقتصادی و یا توجه به سلامت جامعه صرفا به خاطر گرفتن یک گرانت تحقیقاتی تعریف می‌شوند می‌دانستید که این شیری که بدون تحقیق به بچه های دبستانی می دن ضررش به خاطر این ماده نامرغوب بسته بندی بیشتر از نفعش هست؟ جهت اطلاع شما تخصص من بیولوژی و دارای مدرک دکترا می‌باشم که در زمینه پلیمرهای زیست تخریب پذیر و مواد بسته بندی مطالعاتی داشته ام.

با احترام

مهدی از استرالیا

ضمن تشکر از توضیحات این استاد عزیز، بالاخره روشن نشد آیا از این ظروف (با شرایط موجود در کشور) استفاده بکنیم یا خیر؟

 

منبع :http://www.tabnak.ir/pages/?cid=11246

 

/ 0 نظر / 7 بازدید