زیان ناشی از خاموشی 100 برابر قیمت برق است!

گروه انرژی دنیای اقتصاد (+) – بررسی مراکز مطالعات معتبر جهان نشان می‌دهد که زیان ناشی از خاموشی برای صنایع بین 50 تا 100 برابر قیمت برق است که این رقم در ایران حدود 100 است.

مسعود حجت، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور با بیان این مطلب گفت: ما برق را به طور متوسط با قیمت 15 تومان می‌فروشیم و در صورتی که زیان وارده از قطعی برق را 100 برابر قیمت برق محاسبه کنیم، به ازای هر کیلو وات ساعت خاموشی بین 1500 تا 2200 تومان به صنعت کشور زیان وارد می‌شود.وی در گفت‌وگو با موج افزود: در تهران گفته بودیم که 24درصد خاموشی خواهیم داشت که این رقم تاکنون 17درصد بوده یا در زنجان رقم 8/3درصدی را اعلام کرده بودیم ولی 7/2درصد خاموشی داشته‌ایم.وی افزود: این ارقام نشان می‌دهد در زمان کمبود، خاموشی داشته‌ایم. البته در بعضی از شهرهای قسمت جنوبی کشور قطعی‌ها بیشتر از میزان اعلام شده بود.
حجت در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای افزایش قیمت برق دارید، گفت: این کار بستگی به نظر مجلس دارد. در حال حاضر قیمت تمام شده برق بدون احتساب قیمت سوخت بیش از 40 تومان است که برای تعیین قیمت باید به قیمتی که به ما سوخت می‌دهند، توجه کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید