بدون شرح!

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم گفت: وزير علوم براي توجيه دلايل ثبت نام نكردن از دانشجويان ستاره‌‏دار در دانشگاه‌‏‏ها، دانشجوياني خيالي به وجود آورده و به آنها اتهامات اخلاقي زده ‏است.

شهريار مشيري در گفت‌‏وگو با ايلنا، در واكنش به اظهارات زاهدي، وزير علوم مبني بر اين‌كه دانشجويان سه‌‏ستاره ردصلاحيت‌‏شده، در پرونده خود سابقه سه سال زندان، شلاق، تجاوز به ناموس مردم و مواردي از اين دست را داشته‌‏اند، تصريح كرد: اظهارات وزير علوم باعث تعجب من شد زيرا اين دانشجويان نه پرونده تجاوز به عنف، نه محكوميت به زندان و نه هيچ پرونده كيفري ديگري ندارند.

نماينده بندرعباس افزود: شايد آقاي زاهدي در ذهن خود دانشجوي خيالي به وجود آورده و با تشكيل چنين پرونده‌‏هايي، اين اتهامات را به دانشجويان وارد كرده ‏است اما دانشجوياني كه به من مراجعه كرده‌‏اند، هيچ‌‏يك چنين اتهاماتي را ندارند.

مشيري خاطرنشان كرد: دانشجويان سه‌‏ستاره‌‏اي كه آقاي زاهدي مطرح كرده، در ابتداي امر به هيچ وجه ستاره‌‏اي نداشتند اما بعد از اعلام نتايج كنكور در شهريور سال جاري، يك‌‏سري از دانشجويان كه در كنكور قبول شده‌ ‏بودند به دانشگاه‌‏ها مراجعه مي‌‏كنند و متوجه مي‌‏شوند كه در كنار ليست دانشگاهي اسامي برخي داشجويان يك‌‏ستاره و در كنار اسم برخي ديگر دوستاره وجود دارد.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ادامه داد: دانشگاه از اين دانشجويان مي‌‏خواهد كه به گزينش وزارت علوم مراجعه كنند و در آنجا به دانشجويان مي‌‏گويند كه ردصلاحيت شده‌‏اند.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم با بيان اين‌كه با مراجعه اين دانشجويان به كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، مسووليت پيگيري اين موضوع به من محول شد، تصريح كرد: با پيگيري بنده مشخص شد در استعلام‌‏هاي وزارت علوم از وزارت اطلاعات، وزارت اطلاعات هيچ‌‏گونه تخلف خاصي را براي اين دانشجويان ذكر نكرده و هيچ‌‏يك از مواردي كه مطرح شده بود، مانع تحصيل آنها نمي‌‏شد.

مشيري گفت: در اين استعلام، وزارت اطلاعات به هيچ وجه عنوان نكرده ‏بود كه از اين دانشجو ثبت نام بشود يا نشود، بلكه فقط در پاسخ به استعلام، بيوگرافي افرد را فرستاده بود.
وي خاطرنشان كرد: متاسفانه وزير علوم مرتب قصد دارد توپ را از زمين خود به زمين وزارت اطلاعات بيندازد و بگويد آنها مقصر كار هستند و من اصلا اهل اين برنامه‌‏ها نيستم.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات ادامه داد: با فشار بنده و برخي از همكاران نماينده در مجلس هفتم، همه دانشجويان يك‌‏ستاره و دوستاره در دانشگاه‌‏ها ثبت نام شدند.
وي افزود: اگر اين دانشجويان به ادعاي وزير علوم تجاوز به عنف و سابقه سه سال زندان داشتند، چطور اجازه شركت در كنكور را داشته‌‏اند.

نماينده بندرعباس با بيان اين‌كه بعد از ثبت نام دانشجويان يك‌‏ستاره و دوستاره، با يك عده از دانشجوياني مواجه شديم كه در مقطع كارشناسي ارشد رتبه‌‏هاي بسيار بالايي كسب كرده‌ ‏بودند اما اسامي آنها جزو قبولي‌‏ها نبود، تصريح كرد: به عنوان مسوول پيگيري موضوع از سوي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، اسامي 13 نفر از اين دانشجويان در اختيار بنده قرار گرفت.
وي خاطرنشان كرد: از سازمان سنجش درخواست كرده‌‏ايم «پين‌‏كد» (رمز عبور) تصحيح اوراق كنكور را در اختيار ما بگذارد تا پرونده امتحاني اين دانشجويان را بازخواني كنيم.

مشيري گفت: تمامي اين دانشجويان پذيرفته‌‏شده كنكور بودند و بعضا بين رتبه‌‏هاي دوم تا دهم كنكور سراسري در مقطع كارشناسي ارشد را كسب كرده‌‏اند اما در كنار كارنامه اين دانشجويان، شماره رمزي قرار داشت كه يعني قبولي آنها اعلام نشود.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات با بيان اين‌كه پرينت كارنامه اين دانشجويان را براي وزارت علوم فرستاده‌‏ و سوالاتي را مطرح كرده‌‏ايم، افزود: وزارت علوم مانند زماني كه ادعا مي‌‏كرد دانشجوي ستاره‌‏دار نداريم، منكر وجود اين موضوع شد.

مشيري تاكيد كرد: از پاسخ‌‏هاي وزير در مورد وضعيت اين دانشجويان و علت عدم ثبت نام آنها در كميسيون آموزش و تحقيقات قانع نشديم و اگر آنها را ثبت نام نكنند، سوال ما در صحن مجلس مطرح خواهد شد.
نماينده بندرعباس با بيان اين‌كه بنده با وزارت اطلاعات صحبت كرده‌‏ام اما پرونده سه سال زندان يا تجاوز به عنف هيچ دانشجويي مطرح نشده است، گفت: اين دانشجويان پرونده‌‏اي در كميته انضباطي دانشگاه كه محكوميت پيدا كنند، نداشتند.

وي با بيان اين‌كه بنده 16 سال رييس دانشگاه بوده‌‏ام و تمام قوانين آموزش عالي را مي‌‏دانم، تصريح كرد: كميته انضباطي دانشجويي مي‌‏تواند دانشجو را از توبيخ كتبي تا اخراج از دانشگاه محكوم كند اما اين‌كه بگويد در مرحله بعد در كنكور آينده حق شركت ندارد، چنين قانوني را نداريم.
مشيري تاكيد كرد: براي اولين بار بعد از پيروزي انقلاب، وزارت علوم دولت نهم يك مميزي را به وجود آورده است كه فعالان دانشجويي در دانشگاه‌‏هاي داخل كشور را كه در زمان خاتمي فعال دانشجويي بودند، از تحصيل محروم كنند تا جو دانشگاه‌‏ها غيرسياسي شود.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات با بيان اين‌كه وزارت علوم يك‌‏سري تشكل‌‏هاي فرمايشي را در دانشگاه‌‏ها به وجود آورده ‏است، گفت: همه مي‌‏دانند كه اين تشكل‌‏ها فرمايشي هستند وگرنه تمام تشكل‌‏هاي سياسي بعد از انقلاب، شناسنامه‌‏دار و با مجوز شوراي عالي انقلاب فرهنگي شروع به كار كرده‌‏اند.
وي ادامه داد: اگر كار اين تشكل‌‏ها غيرقانوني بوده، دانشگاه بايد تشكل را منحل مي‌‏كرد، نه اين‌كه دانشجو را از تحصيل محروم كنند.

وي با تاكيد بر اين‌كه هيچ توجيه قانوني براي ثبت نام نكردن از دانشجويان وجود ندارد، تصريح كرد: بنده به عنوان برادر كوچك‌‏تر وزير علوم، به ايشان توصيه مي‌‏كنم اگر نمي‌‏خواهند اين دانشجويان را ثبت نام كنند، تهمت شلاق و زندان را به آنها نزنند، زيرا با اين تهمت‌‏ها معلوم نيست چگونه مي‌‏خواهند پاسخ خدا را بدهند.
مشيري با درخواست از وزير علوم مبني بر اين‌كه نام دانشجوياني را كه ادعا مي‌‏كند تجاوز به عنف، سابقه شلاق و زندان را داشته ‏است، بگويد، افزود: دانشجويان هم مايل هستند اسامي اين افراد را بدانند.

وي با تاكيد بر اين‌كه اتهامات به دانشجويان، ساخته و پرداخته ذهن وزير علوم است، گفت: من از كسي كه خودش به عنوان معلم گچ در دست داشته‌ ‏است، تعجب مي‌‏كنم كه حرمت قلم و علم را به جا نمي‌آورد و هرگونه حرفي را به اين دانشجويان مي‌‏زند و حق‌ ‏آنها را تضييع مي‌‏كند.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات، با بيان اين‌كه چند نفر از اين دانشجويان به ديوان عدالت اداري شكايت كرده‌‏اند، افزود: وزير علوم از حكم ديوان عدالت اداري نيز سرپيچي مي‌‏كند و اين براي اولين بار است كه چنين بدعتي در كشور نهادينه مي‌‏شود.
مشيري تاكيد كرد: اگر هر دولتي كه سر كار بيايد، بخواهد دانشجويان فعال طرفدار دولت قبل را از تحصيل محروم كند، سنگ روي سنگ بند نمي‌‏شود.

وي تاكيد كرد: چرا بايد محيط دانشگاه‌‏ها را با رعب و وحشت درآميخت؟
مشيري با اشاره به اظهارات مقام رهبري در مورد لزوم فعاليت سياسي در دانشگاه‌‏ها، گفت: مي‌‏خواهند جوي را در دانشگاه‌‏ها حاكم كنند كه مغاير فرمايشات مقام معظم رهبري و قانون است.
وي تاكيد كرد: هيچ‌‏كدام از اين دانشجويان معاند نظام و اسلام نيستند و هيچ حكم كيفري و تجاوز به عنفي ندارند.

اخبار مرتبط :

منبع :بازتاب

/ 0 نظر / 7 بازدید