توصیه هایی برای هفته اخر بارداری

این ایمیل امشب من برای خانم یکی از دوستان بود. فکر کردم شاید به درد بقیه مادر خانمی ها هم بخوره. تجربیات شخصی خودمه.

سلام  خوبین؟ اوضاع احوال خوبه؟ حال پرنس کوچولوی ما چطوره؟

امروز احوالتون رو می پرسیدم، گفتند انشاالله 15 دیماه فارغ میشید و از در آغوش گرفتن فرشته کوچولوتون لذت میبرید. خواستم تلفن کنم بهتون، یادم نیومد شماره موبایلتون رو تو کدوم دفترم نوشتم، چند تا نکته یادم اومد که بهتون بگم.

1- تو این ده روز سردی بخورید مثل لیموشیرین، پسرها طبعشون گرمه اگه گرمی بخورید زردی میگیرن.

2- شروع کنید مطالب آموزشی درباره مراقبت از نوزاد و نگهداریش بخونید، بعد از به دنیا اومدن نی نی تون، اونقدر بیخوابی و استرس دارید که فرصتی برای این کار نیست، بدونید حموم کردنش، لباس پوشوندنش، درمان زردی، درمان دل درد، طریقه شیر دادن و .... چه جوریه. به اتکای دیگران نباشید. مثلا من نمیدونستم که وقتی بچه با سزارین به دنیا میاد، مادر نمیتونه مثل زایمان طبیعی بلافاصله و مرتب شیر بده یک هفته ده روز طول میکشه تا بدن بفهمه که بچه به دنیا اومده و هورمون های تولید شیر تنظیم بشن. موضوع به این سادگی باعث شد که اولین شب برگشتن به خونه برای من خیلی خیلی سخت باشه.

3- اگه میتونید حداقل دو شب(48 ساعت) تو بیمارستان بمونید تو کتابها مینویسند سه روز. من 24 ساعت نشده بود که دکتر ازم پرسید حالت خوبه و من هم گفتم بله میخوام مرخص بشم. دکتر به زور تا 24 ساعت منونگه داشت و بعد مرخص کرد. ولی خیلی کم بود. رسیدم خونه تازه اثر مسکنها از بین رفت و درد شروع شد. همه دور من جمع شده بودند انتظار داشتند جلوی اون همه ادم من مثل یک مادر باتجربه و به راحتی شیر بدم و خلاصه سخت بود. اگه دو روز میموندم از نظر سلامتی خودم و جا افتادن بچه خیلی موثر بود.

4- شنیدم به مبارکی اسباب کشی کردید. خانمی به فکر لباسهایی که میخواید تو بیمارستان بپوشید و بعدا تو خونه بپوشید باشید. بعد از به دنیا اومدن بچه سایز بدنتون یک دفعه تغییر میکنه.  به اندازه الان نیستید به اندازه قبل از بارداری هم نیستید، یک سری لباس از ماههای سوم و چهارم بارداریتون دم دست بگذارید.  اگه میخواید به کوچولوتون شیر بدید لباسهایی رو دم دست بگذارید که جلو باز باشند.

5- یک دستگاه بخور گرم بخرید. برای اینکه بچه بهتر نفس بکشه و الان که زمستونه کمتر سرما بخوره معجزه میکنه.

6- یک کرم برای برطرف کردن سوزش پای بچه با خودتون ببرید ترجیحا خارجیش رو بخرید. گاهی بچه همون تو بیمارستان پاش میسوزه و خیلی گریه میکنه. اگه خریدن پوشک خوب از نظر اقتصادی براتون میسر نیست، لااقل برای هفته های اول پوشک خوب بخرید. پریما در حال حاضر بهترین مارکه. مولفیکس هم خوبه.

7- برای حمل و نقل تو هفته های اول الان که زمستونه به فکر ساک حمل بچه یا پتوهای سبک و گرم باشید. مدلهای مختلفی تو بازار هست که جلوش زیپ داره. من کریر داشتم. اما برای هفته های اول، بچه کوچیکتر از اون بود که به راحتی با کریر حمل بشه.

8- بعد از عمل سزارین سعی کنید زود از تخت بیاین پایین و راه برید هرچند سخته و از وقتی که دکتر اجازه داد حتما از کمربندهای محکم استفاده کنید به کاهش سریع سایزتون و به اینکه کمر درد نگیرید کمک میکنه.

فعلا همینها یادم بود.

برای هر دو تون آرزوی سلامتی میکنم

/ 1 نظر / 3 بازدید

كاش منم بچه داشتم كاش عشق منم باردار ميشد كاش ...