مناظره جهانگیری و نادران در دانشکده خبر

جهانگیری افزود: اگر آن سیاست‌ها استمرار پیدا می‌کرد قاعدتا باید امروز تورم یک رقمی می‌شد.

وی با اشاره به ایجاد صندوق ذخیره‌ی ارزی در برنامه‌ی سوم توسعه، یادآور شد: در پایان دوره‌ی آقای خاتمی حدود 10 میلیارد دلار موجودی صندوق ذخیره‌ی ارزی تحویل دولت احمدی‌نژاد شد.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران ، یکی از مهمترین برنامه‌ها برای رشد و اصلاح سیستم اقتصادی را برنامه‌ی سوم توسعه اعلام کرد و ابراز داشت: دولت فعلی از نظام کارشناسی و علمی بهره‌ی کمی در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی برد و تصورش این بود که عده‌ای توان استفاده از منابع نفتی را نداشتند و اینها به دلیل توانی که دارند می‌توانند درآمد نفتی را بردارند و دیدیم که 12 میلیارد دلار مازاد بر بودجه در سال 84 برداشته شد و در سال 85 نیز تشدید این برداشت‌ها موجب افزایش نقدینگی در کشور شد.

جهانگیری این نقدینگی را یک بهمن در اقتصاد کشور عنوان کرد و شوک دوم را واردات خواند و گفت: این برای تبدیل دلار به کالا صورت گرفت و تولیدات داخلی را با مشکل جدی روبرو کرد. تعرفه شکر 130 تا 150 درصد بود که یکباره نمی‌دانم دولت تحت چه شرایطی آن را تبدیل به صفر کرد و حدود 5/3 میلیون تن شکر ظرف یک 5/1 سال وارد کشور شد و تقریبا پرونده تولیدات شکر در داخل کشور دارد بسته می‌شود.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، ادامه داد: وقتی کارخانه با مشکل روبرو می‌شود اولین گروهی که به مشکل برمی‌خورند کارکنان این کارخانه هستند.

وی تصریح کرد: همان زمان خیلی از دلسوزان هشدار دادند که این تصمیم گرفته نشود و هم‌اکنون نیز آثارش این طور نیست که به راحتی قابل حل باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، الیاس نادران، نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ما نه درصدد انتخاب رییس دولت هستیم و نه تصویب برنامه، گفت: برنامه‌ای که در مجلس پنجم تصویب شد به حساب دولت خاتمی گذاشتند. لازمه مقایسه دولت قبل با دولت فعلی این است که یک نماینده از دولت خاتمی و یکی از احمدی‌نژاد اینجا باشد و من زاویه‌ی ورود با ترتیب و آمار و ارقام دادن را درست نمی‌دانم.

وی با اشاره به اینکه نرخ انرژی در مصوبه‌ی مجلس ششم قرار بود به قیمت‌های منطقه‌ای برسد، گفت: اگر آن عملی می‌شد آیا نرخ تورم به 5/11 درصد می‌رسید یا رقم دیگری؟

رییس کمیسیون اصل 44 قانون اساسی مجلس هفتم، با بیان این مطلب که اگر راجع به مبانی فکری دو گروه سیاسی صحبت کنیم بهتر است، گفت: برداشت از صندوق ارزی یکی لایحه‌ای بود که خاتمی پیشنهاد داده بود و وقت رسیدگی‌اش در زمان احمدی‌نژاد بود و برداشت چهار میلیارد دلار ظرف هفت سال برای هزینه‌ی نوسازی مدارس ربطی به دولت احمدی‌نژاد ندارد. من این نوع نگاه به مساله را انحرافی می‌دانم که بگوییم نرخ رشد در این دوره و آن دوره چطور بود؟

عضو جمعیت ایثارگران ادامه داد: ما دو مجلس داریم که یکی‌ از آنها دست دوستان اصلاح‌طلب بوده و یکی اصولگرا و باید کارکردهایشان را ببینیم و تشخیص دهیم که کدام الگو بهتر است یا حتی یک الگوی سوم باید در نظر گرفته شود؟

وی با اشاره به انتخابات 24 اسفند، گفت: از مردم استدعا می‌کنم که اظهار لطف‌شان را با یک یا حسین دیگر تمام کنند تا مجلس هشتمی با قاطبه اصولگرایان داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نادران خاطر نشان کرد: در حوزه‌ی سیاسی و مناسبات اجتماعی مقام معظم رهبری گفتند افرادی را انتخاب کنید که مرزبندی‌شان را با دشمن روشن کنند.

نادران ادامه داد: با توجه به حمایت بوش و همچنین حزب توده از اصلاح‌طلبان دو کار در اردوگاه اصلاح‌طلبان باید صورت بگیرد؛ یکی اینکه ببینند چکار کرده‌اند که دشمنان ما به آنها طمع کرده‌اند و دوم اینکه مرزبندی‌شان را با دشمن روشن کنند.

وی افزود: حزب کارگزاران و آقای جهانگیری که عضو ارشد آن است به صراحت اعلام کرده که یک حزب عملگراست و ایده‌های روشنی را هم به عنوان مواضع حزب بیان کرده است و در ارتباط با حزب مشارکت و سازمان مجاهدین به عنوان یک عضو قابل اعتنا حضور دارند و در مجلس ششم هم حزب کارگزاران متحد جدی مشارکت و مجاهدین در راهبردها و تصمیم‌گیری‌ها بود.

به عقیده‌ی نادران در دیدگاه این عزیزان، اسلام مکتب اقتصادی ندارد و بنابراین باید در مسائل اقتصادی باید به دنبال لیبرالیسم اقتصادی برویم. در این نوع نگاه کارآیی و عدالت در تعارض با هم قرار می‌گیرد و این نوع نگاه رشدمحور مبتنی بر لیبرالیسم است که ثروتمندان، ثروتمندتر شوند و اگر عده‌ای زیر چرخ‌های توسعه له شدند هم ایرادی ندارد.

نماینده‌ی مجلس هفتم شورای اسلامی، با بیان اینکه برنامه‌ی توسعه‌ی چهارم جزء افتخارات تقنینی مجلس هفتم است، گفت: تلاش شده که تعادل بین عدالت اجتماعی و کارآیی برقرار شود، یعنی اگر بناست که لایه‌های پایینی بر اثر سیاست‌های اقتصادی آسیب ببینند باید سیاست‌هایی برای جبران این موضوع شکل بگیرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ادامه اسحاق جهانگیری با اشاره به اینکه منابع درآمدی در کشور ما یکی است و دولت در اقتصاد ایران منبع اصلی محسوب می‌شود، گفت: هیچکس حاضر نیست از عملکرد دولت دفاع کند در حالی که تصمیمات مجلس و دولت این مشکلات را پیش آورده است.

وی با بیان این که مگر می‌شود از واقعیت فرار کنیم و بگوییم راجع به مبانی نظری صحبت کنیم، ابراز عقیده کرد: عدالت قربانی اصلی سیاست‌های اقتصادی در این دو سال بوده است؛ به طوری که پولدارها در این دولت میلیاردر شده‌اند و حتی گوجه فرنگی از سر سفره‌ی آنهایی که حقوق 200 هزار تومانی داشته‌اند، رفته است.

جهانگیری تاکید کرد: بالاخره یک نفر باید دفاع کند. در این 5/2 سال بیش از 180 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته‌ایم اما چه توسعه‌ای در کشور اتفاق افتاده است؟ کدام طرح‌های بزرگ توسعه‌ی کشور که لازمه‌ی حیات اقتصادی کشور است رخ داده است؟

جهانگیری با بیان اینکه هم شما دوست دارید که کشور توسعه پیدا کند و هم ما، گفت: ما در روش‌های رسیدن اختلاف‌نظر داریم. خدا خواست که قدرت و پول نفت در دست دولت اصولگرا قرار گرفت و همه از آنها حمایت کردند و حالا این هم شد نتیجه‌اش. اگر نمی‌شود ادامه داد بپذیرید که باید کار دیگری کرد. اداره‌ی کشور کار آسانی نیست.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، با بیان اینکه باید یک تفاهم ملی صورت گیرد، گفت: آقای نادران من شما را منصف می‌دانم. آیا درست است که من هم بیایم و بگویم که شما به آمریکا پول داده‌اید که از ما حمایت کنند و این به ضرر ما تمام شود؟ آیا شما این را قبول دارید که بوش و رضا پهلوی از ما حمایت کنند؟ فردای قیامت چه پاسخی می‌خواهید بدهید؟ آقای قمی چه کار باید برای انقلاب و نظام می‌کرد که نکرد و حالا شما می‌گویید آمریکایی؟

جهانگیری تاکید کرد: رقابت باید اخلاقی و منصفانه باشد و رقیب را ردصلاحیت کردن و حذف کردن و کوبیدن و بعد بگوییم که شکست خوردید این چه معنی می‌دهد؟

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ادامه الیاس نادران گفت: اینکه بگوییم اصولگرایان به آمریکا پول داده‌اند تا از شما حمایت کنند و این به ضرر شما تمام شود، آیا ما به آقای پیرموذن پول دادیم که در آمریکا صحبت کند و یا ما به رضا خاتمی پول دادیم که با سفیر آلمان ملاقات کند.

وی ادامه داد: اینکه به جای 11 اردیبهشت روز پنج اردیبهشت در حرم امام مراسم روز کارگر بگیریم آیا این کار اخلاقی است؟

وی با بیان اینکه من در اینجا در موضع دفاع از عملکرد دولت نیستم، گفت: زمان هاشمی تورم 35 درصد شد و زمان خاتمی قیمت زمین در دو ماه دو برابر شد.

نماینده‌ی مجلس هفتم شورای اسلامی، با بیان اینکه 40 سال این کشور تورم دو رقمی ساختاری داشته است، گفت: بخش عمده‌ای از این تورم متاثر از نفت و بخشی متاثر از دولتی بودن است. یک رویکرد بر مدیریت اقتصادی کشور حاکم بود که برای حل مسئله‌ی اقتصادی کشور به دنبال تامین کارآیی بود که محقق هم نشد. تحقق عدالت اجتماعی کار آسانی نیست کما اینکه تحقق کارآیی نیز کار ساده‌ای نیست.

نادران افزود: ما نباید تعارف کنیم. ما تفاوت بنیادی داریم. آنچه که امروز در دولت انجام می‌گیرد مبتنی بر سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی نیست و من از کارکرد دولت به جای خودش انتقاد و همچنین دفاع می‌کنم اما می‌بینیم که هنوز رییس جمهور مصاحبه نکرده برخی روزنامه‌ها سرمقاله می‌زنند و نقد می‌کنند.

وی با بیان اینکه نقد کردن این است که هم محاسن را بگوییم و هم معایب را، گفت: من از برخی مواضع مجلس ششم دفاع می‌کنم چون به نفع کشور بود و البته از آن رفتارهای تند دفاع نمی‌کنم. ما باید با نقد دو الگوی اقتصادی الگوی اقتصادی سومی تعریف کنیم و چاره‌ای جز اصلاح ساختاری در اقتصاد ملی نداریم پس باید وابستگی اقتصاد به نفت را قطع کنیم.

رییس کمیسیون اصل 44 قانون اساسی مجلس، با بیان اینکه نباید بین عدالت و کارآیی تعارض ایجاد کرد، گفت: هیچ مجلسی نماینده‌ی هیچ دولتی نیست. اگر من جایی در مشت دولت بودم بگویید ما تثبیت قیمت‌ها را در شرایطی تصویب کردیم که طبق مصوبه‌ی مجلس باید نرخ انرژی به نرخ جهانی می‌رسید و این یک شوک بزرگ به کشور وارد می‌کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ادامه اسحاق جهانگیری، گفت: کشور ما باید رشد پیدا کند، اما قبول نداریم که باید عقل را توزیع کنیم. ما اقرار می‌کنیم که نتوانستیم طرحی داشته باشیم که وضعیت سیستان و بلوچستان تغییر کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، الیاس نادران در پاسخ به این پرسش که دولت احمدی‌نژاد چه تنش‌هایی را ایجاد کرد؟ گفت: دولت احمدی‌نژاد چه تنشی ایجاد کرد؟ آیا ما مناسبات را با عراق و لبنان توسعه دادیم یا قبلی‌ها. در منطقه ما بیشتر تاثیرگذار بودیم یا قبلی‌ها؟

منبع: تابناک (+)

/ 1 نظر / 3 بازدید
mojtaba hojatoleslami

سلام در ابتدا میخواهم به امام و تمام برادرن بسیجیم سلام گرمی بکنم. چند رور است که از بانک صادرات نمیتوانم پولم را بگیرم. گفتند تحت بر رسی‌ ۲ تا ۳ میلیون حسابها و گردآوری مشخصات صاحبان این حسابها هستند. تعجب می‌کنم چرا حتی از خودپرداز هم نمیتوانام پول بگیرم. شنیدم چندین میلیون دلار پول‌های بانک صادرات را آقایان دزدیدند و بانک مرکزی را هم تحریم کردند. آیا بانک مرکزی تحریم شده یا دزدیهای این آقایان وسعت گرفته؟ یا امام این احمدی‌نژاد و در و دسته‌اش را بندازید زندان تا دست از این دزدیها بر دارند. پول ما مقام زیاد ایشان و همبستگانشن را کور کرده است.«يَخْضَمُونَ مَالَ اللَّهِ خِضْمَةَ الْإِبِلِ نِبْتَةَ الرَّبِيعِ»(نهج‏البلاغه، خطبه 3) بعضي‌ها طوري از بيت المال مصرف مي‌كنند و آن قدر حيف و ميل مي‌كنند كه انگار شتر به علف تازه رسيده است.