آینده‏ای تابناک برای نشست اولین ماهواره ایرانی در فضا

متخصصان امیدآفرین کشورمان پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر سفیر امید را در شب ولادت با سعادت حضرت مهدی موعود (عج) با حضور رییس‌جمهور، با موفقیت انجام دادند تا بدینوسیله راه ایران برای نشاندن ماهواره در مدار کره زمین هموار شود.

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری ها، این آزمایش که با هدف صحه‌گذاری بر عملکرد ماهواره بر، سیستم‌های داده پردازی از راه دور، دستگاه مرکزی زمینی، ایستگاه‌های زمینی تله‌متری، فرمان از راه دور (تلکامند) و تعیین موقعیت ماهواره صورت گرفت توانست به اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.

گفتنی است در این آزمایش زیرساخت‌های ارتباطی گسترده زمینی به نحو کاملی از این پرتاب آزمایشی پشتیبانی کردند.

در همین زمینه ستادکل نیروهای مسلح روز یکشنبه در پیامی دومین پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره ‌بر سفیر را تبریک گفت.

ستاد کل نیروهای مسلح در این پیام نوشت: این دومین پرتاب آزمایشی است که بحمدالله به اهداف خود رسید و موجبات شادی و اقتدار ملت شریف ایران اسلامی را فراهم آورد.

دکتر احمدی نژاد در سفر اخیر خود به ترکیه از پرتاپ نخستین ماهواره مخابراتی ایرانی با موشک و پرتابگر ایرانی خبرداده بود.

مسوولان فضایی کشور حدود شش ماه قبل (بهمن ماه 1386) پس از پرتاب آزمایشی موشک "کاوشگر-1" به فضا اعلام کرده بود که تا تابستان ماهواره ایرانی "امید" را از سکوی پرتابی در داخل کشور در مدار زمین قرار خواهند داد.

مهندس طالب زاده بهمن ماه سال گذشته در حاشیه مراسم افتتاحیه هفتمین کنفرانس انجمن هوافضای ایران درباره پرتاب آزمایشی «کاوشگر-1» به خبرنگاران گفت: پرتاب «کاوشگر1» شامل دو بخش بود که پس از گذشت حدود 100 ثانیه قسمت اول از قسمت دوم جدا شد و توسط چتری به زمین بازگشت و قسمت دوم تا ارتفاع 200 کیلومتری به مسیر خود ادامه داد.

وی افزود: بخش دوم این پرتابگر اطلاعاتی که در مسیر پروازی‌اش وجود داشت، چون یونسفر، جو، امواج الکترومغناطیس و سایر اطلاعات را دریافت کرد و همزمان با ایستگاه زمینی ارتباط برقرار کرد و پس از 5 تا 6 دقیقه دوباره توسط چتری به زمین بازگشت.

وی خاطر نشان کرد: این اطلاعات به عنوان فاکتور در پرتاب‌های بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد و پرتاب‌های بعدی نیز از همین مسیر ادامه یافته و به طور حتم این اطلاعات تغییر می‌یابد.

رییس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: با تجزیه و تحلیل اطلاعات دریافتی از این پرتابگر آن را توسعه می‌دهیم و امیدواریم در تابستان سال آینده (1388) ماهواره «امید» را بدین طریق پرتاب کرده و پس از آن به پرتاب ماهواره‌های دیگر اقدام کنیم.

منبع (+)

/ 1 نظر / 5 بازدید
سیدعلی اکرمیان

[گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل][گل] [گل] [گل] موفق باشی