برگزاري مراسم شب يلدا و عيد قربان در كاخ سعدآباد

همزمان با آخرين شب طولاني سال، مراسم ويژه شب يلدا و عيد قربان در كاخ موزه سعدآباد برگزار مي‌شود.

"به گزارش مرکز خبری امید ، افشين كرمي" مدير كاخ موزه سعدآباد گفت: مراسم ويژه شب يلدا كه همزمان با عيد قربان است، جمعه شب در موزه مردم‌شناسي كاخ سعدآباد برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينكه اين مراسم با حمايت سازمان و از سوي تشكل‌هاي غيردولتي برگزار خواهد شد، خاطرنشان كرد: در اين شب سخنراني‌هاي ويژه‌اي درباره تاريخچه شب يلدا و شاهنامه‌خواني برپا مي‌شود.

به گفته كرمي، همچنين در شب يلدا مسابقه چيدمان سفره شب يلدا برگزار شده كه در پايان به برگزيدگان جوايزي اهدا خواهد شد.

مدير كاخ موزه سعدآباد در پايان گفت: همزمان با برگزاري شب يلدا، نمايشگاه‌هاي تخصصي مختلفي نيز در كاخ موزه برپاست كه علاقه‌مندان مي‌توانند از اين نمايشگاه‌ها بازديد كنند.

بنا بر اين گزارش ، شب يلدا یا شب چله آخرین شب آذرماه، نخستین شب زمستان و درازترین شب سال است. ایرانی‌ها این شب را جشن می‎گیرند.

لازم به ذكر است كه یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است و پیروان میتراییسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می‌کرده‎اند. در این باور یلدا روز تولد خورشید و بعدها تولد میترا یا مهر است.

اين گزارش حاكيست ؛ این جشن در ماه پارسی «دی» قرار دارد که نام آفریننده در زمان پیش از زرتشتیان بوده است که بعدها او به نام آفریننده نور معروف شد.

منبع (+)

/ 0 نظر / 6 بازدید