معاون وزیر جهاد کشاورزی...

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: حسن روحانی طوری مدعی می‌شود ایران از یک کشور صادر کننده محصولات کشاورزی به یک وارد کننده این محصولات تبدیل شده که گویا تمام این اتفاقات در طول سه سال‌گذشته به وقوع پیوسته است، در حالی که همان کسانی که این گونه آمار و اطلاعات گمراه کننده و سردرگم را در اختیار این و آن قرار می‌دهند، بهتر از همه می‌دانند، اولا کشور در طول پنجاه سال گذشته هرگز یک کشور بزرگ صادر کننده محصولات کشاورزی نبوده و در ثانی بحث خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک کشاورزی و سپس توسعه صادرات این محصولات در هیچ دوره‌ای به اندازه سه سال گذشته مورد توجه قرار نگرفته است.

خلقانی در ادامه گفت: نشانه بارز این مسئله نیز متوسط رشد 7/6 درصدی تولید محصولات کشاورزی در طول سه سال گذشته، یعنی 2/0 درصد بالاتر از سقف پیش‌بینی شده در برنامه پنج‌ساله چهارم توسعه است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد عدم دستیابی کشور به خودکفایی در برخی محصولات استراتژیک کشاورزی ، بویژه جو و ذرت افزود: برخی از همان کسانی که نیاز کشور به محصولات مختلف کشاورزی در طول برنامه پنج‌ساله چهارم و مرزهای خود کفایی در هر یک از محصولات را کاملا اشتباه برآورد کرده بودند، حالا به عوض عذرخواهی بابت اشتباهات خود طلبکار هم شده‌اند. آنها مرز خودکفایی در تولید جو را 5/3 میلیون تن برای سال 88 پیش‌بینی کرده‌بودند، ولی تولید جو درسال 86-85 از مرز 7/3 میلیون تن نیز گذشت و باز هم خودکفا نشدیم. در رابطه با ذرت هم همین‌طور است. متاسفانه در برآورد خود‌کفایی‌ها مسائل مهمی چون توسعه پرشتاب صنعت دام و طیور و افزایش شدید مصرف جو و ذرت در این صنعت مورد توجه کافی قرار نگرفته بود . حالا هم نباید فریب‌کارانه ادعا شود شعار خودکفایی در تولید جو و ذرت محقق نشده است. ما در تولید این‌گونه محصولات از برنامه پنج‌ساله چهارم هم جلوتر هستیم، فقط باید بازتعریفی جدید از مرزهای خو‌دکفایی داشته باشیم.

خلقانی افزود: علاوه براین مسئولان کشور ممکن است در یک سال تصمیم‌بگیرند، ذخایر استراتژیک برخی محصولات خاص را افزایش دهند و برای این منظور واردات آن محصولات را افزایش دهند . ولی این مسئله هیچ ربطی به میزان تولید آن محصولات در کشور ندارد. بنابر این تکیه کردن بر آمار و ارقام منتشره از سوی گمرک کشور برای ارزیابی میزان تولید یک محصول در کشور حداقل غیر کارشناسانه و غیر عقلانی است.

معاون برنامه ریزی وزیر جهاد کشاورزی در مورد این سخن روحانی که دولت بجای تقویت زیرساختهای بخش کشاورزی از محل افزایش درآمد نفتی طی سالهای گذشته، برای واردات پرتقال استفاده کرده است، گفت: ادعای این که دلارهای نفتی به عوض کمک به تقویت زیرساختها در بخش کشاورزی صرف خرید پرتقال شده صرفا یک ادعای نادرست است، چرا که اولا فعالیتهایی که در طول سه سال گذشته در زمینه تقویت زیرساختها در بخش کشاورزی از جمله در توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار، مکانیزاسیون، آب و خاک و صنایع تبدیلی - تکمیلی انجام گرفته، در تاریخ کشور بی‌سابقه بوده و در ثانی در این مدت رشد صادرات محصولات کشاورزی بویژه محصولات باغی و از جمله انواع مرکبات در مسیر جهش قرار داشته است، به گونه‌ای که در سال 1387 صادرات محصولات کشاورزی به رقم 1/3 میلیارد دلار رسید که بیش از 65 درصد آن را محصولات باغی تشکیل می‌داد. با این حساب آیا انصاف است واردات چند هزارتن پرتقال توسط بخش خصوصی و درقالبهای قوانینی که همین آقایان سالهای پیش در قالب حمایت از توسعه تجارت آزاد به ‌تصویب‌رسانده‌اند، آن قدر بزرگ شود که صادرات صدها هزارتن سیب و مرکبات و انواع صیفی‌جات نادیده گرفته شود؟

خلقانی افزود: آنها چرا نمی‌گویند واردات سیب از بیش از270 هزارتن در سال 84 به کمتر از 5 هزارتن در 7 ماه گذشته رسیده است؟ بخش عمده‌ای از واردات میوه ایران را محصولاتی چون موز تشکیل می‌دهند که به‌جز مناطق بسیار محدودی قابلیت کشت در ایران را ندارند. بهتر بود،آقای روحانی از اطرافیان خود می‌پرسید، خود آنها در طول سالهای طولانی صدارت خود در بخش کشاورزی چه گلی به سر کشاورزی کشور زدند و چه قدمی را برای توسعه زیرساختها در کشاورزی کشور برداشتند، جز آنکه به قول خودشان در سالهای اول صدارت خود حیران و سرگردان بودند و اصولا نمی‌دانستند چه می‌کنند و در سالهای بعدی هم فقط دنبال آن بودند که دیگران را با خود همراه کنند .

وی ادامه داد: آقای روحانی باید از خود می‌پرسید کسانی که یک چنین توجیهاتی را برای سرپوش گذاشتن بر ناکارآمدی‌های خود ارائه می‌کنند، چگونه می‌توانند دلسوزان واقعی و کارشناسان صاحب فن برای کشاورزی کشور باشند.

خلقانی در مورد خسارت کشاورزی بر اثر خشکسالی و سرمازدگی بیان داشت: وقتی کشور درگیر یک خشکسالی خانمان سوز که در طول 60 سال گذشته بی‌سابقه بوده می‌شود، همه باید کمک کنند تا این دوره سخت پشت‌سر گذاشته شود، نه اینکه از این مسئله به عنوان حربه‌ای برای ایجاد یاس و ترس در بین مردم استفاده شود. در مجموع نباید به گونه‌ای عمل شود که نوعی سیاه نمایی و یاس پراکنی در بخش کشاورزی در ذهن مردم شکل گیرد.

خلقانی افزود: همه ما باید به مسائلی همچون توسعه سه برابری فضای گلخانه‌ای، افزایش 10 برابری شبکه‌های آبیاری تحت فشار در سال جاری، عبور میزان صادرات محصولات کشاورزی از مرزهای پیش‌بینی شده برای سال 88 در سال 86 و افزایش بی‌سابقه تولید گوشت مرغ، تخم مرغ، شیر، گوشت قرمز و کمتر از نصف شدن مصرف سموم در اراضی کشاورزی و پیشرفت‌های خیره کننده کشور در عرصه‌های بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی کشاورزی و کسب رتبه نخست در جشنواره‌های مربوطه و کشت زیتون به اندازه تمامی 30 سال گذشته در طول سه سال اخیر و برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای ایجاد باغ در بیش از یک‌میلیون هکتار از اراضی شیبدار فکر کنیم و به مردم خود غرور و افتخار تزریق کنیم، نه اینکه خدای ناکرده آنها را دچار تشویش و اضطراب و نگرانی کنیم.

انتهای پیام/

87/09/13 - 19:53

شماره:8709131355

/ 0 نظر / 3 بازدید