بحران غذا

تلاش سازمان ملل برای مهار بحران مواد غذایی

گرسنگی و کمبود برنج و غلات زنگ خطر را در عرصه‌ی بین‌المللی به صدا درآورده است. کشورهای پیشرفته نیز از این بحران در امان نیستند. دراجلاس سازمان ملل در ژنو، راه‌های برون‌رفت از بحران موضوع اصلی مذاکرات بوده است. (29.04.2008)

DW-WORLD: چرا غول گرسنگی دوباره بیدار شده است؟

از هر هفت نفر جمعیت جهان، یک نفر گرسنه می‌خوابد. در مجموع ۸۵۰ میلیون نفر، غذای کافی برای خوردن ندارند. قیمت مواد غذایی در طول سه سال گذشته همواره افزایش یافته است. اما دلیل این بحران چیست و چطور می‌توان آن‌را مهار کرد؟ (16.04.2008)

DW-WORLD: انقلاب سبز
برای جلوگیری از انقلاب گرسنگان

نه دست‌آوردهای فن‌آوری ژنتیک و نه تجارت آزاد جهانی، هیچ‌کدام درمان درد بحران موادغذایی در سراسر جهان نیست، بحرانی که نتیجه‌ی بالارفتن سرسام‌آور قیمت‌هاست. "بازگشت به اصل"؛ این پیام روشن گزارش IAASTD است. (16.04.2008)

DW-WORLD: افزایش بهای مواد غذایی، محور بحث در نشست مشترک بانک جهانی و صندوق جهانی پول

افزایش بهای مواد غذایی در سراسر جهان موضوع اصلی نشست مشترک بانک جهانی و صندوق جهانی پول بود. قرار است تا اول ماه مه پانصد میلیون دلار، یعنی ۳۱۵ میلیون یورو، برای کمکهای اضطراری در اختیار سازمان ملل متحد گذاشته شود. (14.04.2008)

DW-WORLD: رئیس صندوق بین‌المللی پول:
’صدها هزار تن از گرسنگی خواهند مرد ‘

دومینیک اشتراوس-کان، رئیس صندوق بین‌المللی پول در مورد بالارفتن بهای مواد غذایی در سرتاسر جهان هشدار داده است. به گفته او این امر، افزون بر داشتن پیامدهای اجتماعی و اقتصادی، روند پیشرفت دموکراسی را نیز به خطر می‌اندازد. (13.04.2008)

DW-WORLD: تحولات اقلیمی چگونه بر مناطق مختلف جهان تأثیر خواهند گذاشت؟

مایلید بدانید در هر منطقه بحران اقلیمی چه نمودی خواهد داشت؟ شورای بین المللی بررسی تحولات اقلیمی (IPCC) این موضوع را بررسی کرده است. در این بررسی موضوع اصلی گرایش‌های غالب است. (22.11.2007)

منبع (+)

/ 0 نظر / 3 بازدید