صادرات گندم متوقف شد

* تعرفه‌های 68 قلم بزودی ابلاغ می‌شود

وزیر بازرگانی در پاسخ به سوال فارس از امضای وزرای کمیسیون ماده یک برای تعیین تکلیف 68 قلم کالا خبر داد و گفت: قرار بود 47 قلم کالا تعرفه آنها در کمیسیون ماده یک نهایی شود که پس از اصلاحاتی به 68 قلم رسید و این تعرفه‌ها بزودی از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ می‌شود.


* مصرف ماهانه 185 هزار تن شکر در کشور

میرکاظمی در خصوص بازار شکر نیز افزود: میزان تولید شکر در سال 85 و 86 در کشور 2 میلیون و 250 هزرا تن و میزان مصرف نیز 2 میلیون و 100 هزار تن بود.

وی گفت: در طول این سال‌ها نیز یک میلیون تن آب میوه و شیرینی و شکلات از کشور صادر شده است.

وزیر بازرگانی افزود: در سال 85 و 86 در کل 3 میلیون و 840 هزار تن شکر وارد کشور شده است.

وی گفت: در سال جاری نیز با توجه به مصرف ماهانه 185 هزار تن شکر در کشور، شکر از سوی دولت وارد نخواهد شد.


* 840 میلیون دلار از حساب ذخیره به ما نرسید

وزیر بازرگانی اظهار داشت: برخلاف سخنان برخی از نمایندگان در خصوص برداشت 840 میلیون دلار از حساب ذخیره ارزی توسط وزارت بازرگانی، هیچ مبلغی از این میزان به وزارت بازرگانی نرسیده است.

وی تاکید کرد: کشور را نمی‌توان با احساسات و حزبی و باندبازی اداره کرد و اگر این رقم نیز به وزارت بازرگانی داده می‌شد قطعا با آن به خرید کالاهای اساسی مبادرت می‌کردیم.


* تثبیت قیمت در کشور معنایی ندارد

وی تصریح کرد: آیا می‌توان برای محصولی چون میوه که در هر فصل با تغییر تولید مواجه می‌شود قیمت ثابتی تعیین کرد.


* بحران مواد غذایی و برنج فروکش کرد

میرکاظمی با اشاره به آغاز بحران مواد غذایی در دنیا از سال 2005 و اوج آن در سال 2007 میلادی گفت: در سال 2007 میلادی 40 تا 400 درصد در خصوص مواد غذایی رشد قیمت داشته‌ایم و با وجود این امر نگرانی از بابت گرانی اخیرا به کشور سرایت کرد که نشان از مدیریت خوب دولت بود.

وی در مورد برنج نیز با اشاره به توزیع 30 هزار تن برنج در کشور و فروکش بهای آن در بازار گفت: آذرماه سال گذشته بحران مواد غذایی را با نمایندگان مجلس در میان گذاشته‌ بودیم و گوشزد کرده بودیم و برای همین امر دولت درخواست برداشت یک میلیارد و 200 میلیون دلار از حساب ذخیره ارزی را به مجلس داده بود.

وی ادامه داد: کالابرگ برنج نیز به دلیل عدم تامین برنج توزیع نشد.


* صادرات گندم متوقف شد

وزیر بازرگانی اظهار داشت: به دلیل بحران جهانی خشکسالی و کمبود گندم در داخل کشو امسال صادرات گندم که پیش‌بینی کرده بودیم به 5 میلیون تن برسد، متوقف شده است.


* سیمان شاید از سبد خارج شود

وی در خصوص خروج سیمان از سبد حمایتی نیز تاکید کرد:‌ وزارت صنایع و انجمن سیمان اعلام کرده‌اند که می‌توانند بهای سیمان را در یک قیمت ثابت نگه دارند.

وی با ابراز علاقه از خروج سیمان از سبد حمایتی اظهار داشت: بحث‌هایی است که در زمان خروج سیمان از سبد حمایتی بدلیل رونق صادراتی و افزایش نیاز داخلی، صادرات این محصول متوقف شود.


* افتتاح اولین واحد نان صنعتی تا 2 هفته دیگر

وزیر بازرگانی با اشاره به اینکه دولت هیج منابعی را برای توسعه نان صنعتی اختصاص نداده است، افزود: تا 2 هفته دیگر اولین واحد تولید نان صنعتی افتتاح می‌شود.

وی میزان یارانه نان در سال جاری را 39 هزار میلیاردریال پیش‌بینی کرد و گفت: سال 86 این رقم 25 هزار میلیارد ریال بوده است.


* تحریم‌ها مشکلی برای واردات ایجاد نکرده است

وی تصریح کرد: با وجود اینکه تحریم‌ها هزینه‌های واردات را در کشور افزایش داده ولی مشکلی ایجاد نکرده است.

منبع: http://www.tabnak.ir/pages/?cid=11317

 

/ 0 نظر / 3 بازدید