هشدار وزیر بهداشت درباره کوتاه قد شدن ایرانی‌ها

وی افزود: با ادامه این روند در کشور، در آینده خطر کوتاه قد شدن ایرانی‌ها وجود دارد چراکه عدم مصرف شیر و لبنیات یا کاهش آنها در تراکم و توده‌ استخوانی موثر است.

 هاشمی ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر از هر دو زن بالای 40 سال کشور و هر سه مرد بالای 40 سال کشور یکی پوکی استخوان شدید دارد.

 این آمار و ارقام بی‌تردید برای آینده جوانان امروز بیشتر خواهد بود. در حال حاضر سالانه 50 هزار شکستگی رخ می‌دهد که 10 هزار نفر آنها به دلیل عوارض ناشی از شکستگی جان خود را از دست می‌دهند و مابقی نیز دچار معلولیت می‌شوند. بنابراین به جای اینکه به ظواهر توجه کنیم باید تغذیه و نقش آن در سلامت را جدی بگیریم.

 وی افزود: در دنیا نیز افرادی که طول عمر و سلامتی بیشتری دارند عمدتاً غذایشان شیر و مشتقات آن است. بر همین اساس مردم باید در تغذیه‌شان تجدید نظر کنند. مادران باردار نیز اگر می‌خواهند سالم بمانند باید مصرف روزانه شیر را برای خود و فرزندشان جدی بگیرند.

 وی بر لزوم مصرف روزانه حداقل دو لیوان شیر تاکید کرد و گفت: برنامه دولت آن بوده که در مدارس شیر توزیع کند اما قبول دارم که این کار اکنون به صورت ناقص انجام می‌شود. باید برنامه‌ریزی صحیحی در این زمینه صورت بگیرد تا با محوریت جهاد کشاورزی، نوع شیر مدارس انتخاب و به صورت مناسب توزیع شود. حتما در این رابطه در دولت بحث خواهیم داشت.

 وزیر بهداشت درباره تولیدکنندگان شیر و لبنیات گفت: دولت همواره حامی تولیدکنندگان بوده است اما یکجانبه عمل کردن در قیمت‌گذاری را نمی‌پسندیم. باید واقعیت‌ها در نظر گرفته شود و شیر به عنوان هزینه در سبد خانوار تلقی نشود چراکه شیر هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.

 وی گفت: امیدوارم رسانه‌ها و صداوسیما در فرهنگ‌سازی افزایش مصرف شیر و لبنیات کمک کنند. سلامتی مردم در گرو تغذیه سالم است و این تغذیه‌های وارداتی آسیب جدی به سلامت می‌رساند. امیدواریم مصرف شیر و لبنیات در کشور افزایش یابد.

 وی همچنین در جمع خبرنگاران درباره کیفیت شیر و لبنیات موجود در بازار گفت: کیفیت شیر و لبنیات موجود در بازار بسیار خوب است و ما نیز به سهم خود نظارت‌های دقیق را انجام می‌دهیم. علت حضور امروزمان در این مرکز دامپروری نیز همین موضوع است. در مجموع شیر و لبنیات موجود در بازار با استانداردهای جهانی مطابقت دارد.

 
 
 
/ 0 نظر / 3 بازدید