امروز بيش از هر زمان ديگري به علي(ع) نياز داريم

سيد محمد خاتمي:

امروز بيش از هر زمان ديگري به علي(ع) نياز داريم

خبرگزاري فارس: سيد محمد خاتمي گفت: بشريت هميشه به علي نياز دارد و امروز بيش از هميشه؛ به ويژه هنرمندان ما بايد اين حقيقت‌ها را در چهره علي ببينند و به مردم بشناسانند.

A0257049.jpg

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، سيد محمد خاتمي همزمان با عيد سعيد غدير خم صبح امروز دوشنبه با جمعي از اصحاب فرهنگ و هنر در خانه هنرمندان ايران ديدار و گفتگو كرد.
خاتمي در اين ديدار با اشاره به شخصيت بي بديل علي(ع) وي را بنده‌اي دانست كه بندگي خدا را در آزادي انسان جستجو مي‌كند و افزود: در معرفت علي، جاي خداي علي را انسان تنگ نمي‌كند و نمي‌گويد چون خدا هست، انسان بايد محو شود.
وي افزود: من فكر مي‌كنم بشريت هميشه به علي نياز دارد و امروز بيش از هميشه به ويژه هنرمندان ما بايد اين حقيقت‌ها را در چهره علي ببينند و به مردم بشناسانند.
خاتمي خاطرنشان كرد: امروز كه به نام خدا انسان را مي‌كشند، به نام آزادي انسان را سركوب و نابود مي‌كنند و به نام ارزشها بزرگ‌ترين ارزش هستي يعني حق و حرمت انسان را لگدكوب مي‌كنند بيش از هر زمان ديگري نياز به علي داريم و معتقديم جهان بيش از هر زمان ديگري به سمت شناخت مفاهيم و معاني‌اي كه در علي متجلي بود پيش مي‌رود.
رئيس بنياد باران افزود: نقش هنرمندان متعلق به اين سرزمين، فرهنگ و آئين در شناساندن معرفت علوي نقشي بسيار بزرگ و سترگ است كه به خوبي انجام خواهند داد.
رئيس موسسه بين المللي گفتگوي تمدنها از غدير به عنوان اقيانوس بي‌منتهاي عشق، ايمان و معرفت ياد كرد و افزود: 2400 سال بعد از آن حكيم شوريده در روز روشن چراغ به دست به جستجوي انسان بود، نيچه متفكر ديگري در دنياي مدرن، در روايت شعرگونه‌اي از انسان، خدا را كه مظهر همه‌ خوبي‌ها بود از پاي درآورد كه جهان بايد منتظر بماند و آثار تلخ اين فاجعه را ببيند.
وي فيلسوفاني را كه از دنياي بدون خدا سخن مي‌گويند زمينه ساز ظهور ابرمرد انسان كه از اراده معطوف به قدرت آفريده‌مي‌شوند، دانست و اظهار داشت: كمتر از نيم قرن از بيان اين مطلب توسط نيچه نگذشته بود كه ابرقدرتي كه در چهره هموطن او هيتلر ظهور پيدا كرد با اراده معطوف به قدرت جهان را با فجايعي روبرو كرد.
خاتمي با بيان اينكه در مكتب معنوي ايرانيان كه با اسلام درخشان‌تر شده، همواره در جستجوي انسان به علي (ع) رسيده‌ايم، تصريح كرد: در حكمت معنوي ما كه مولانا و امثال او نماينده آن هستند اراده‌ معطوف به قدرت از اراده معطوف به حقيقت، تجلي پيدا مي‌كند.
وي با تاكيد بر اينكه در عمق حكمت معنوي ما حقيقت، خير و زيبايي يكي هستند، گفت: به همين دليل هنر، فلسفه‌، شعر، علم و عرفان ما زيبايي است.
خاتمي درادامه با اشاره به رويكرد علي در چارچوب حكومت ماجراي جدا شدن خلخال از پاي دخترك يهودي و واكنش علي (ع) در مقابل اين قضيه، گفت: وقتي حضرت علي فرمودند اگر انسان از اين اتفاق بميرد مورد ملامت قرار نمي‌گيرد در واقع او انسان را دلير و توانا و حاكم را خدمتگزار او مي‌داند و رابطه‌اي بين خدايگان و برده را به رابطه‌اي خدمتگزار و صاحب‌حق تبديل مي‌كند.  منبع:  خبرگزاری فارس

/ 4 نظر / 3 بازدید
مهدی-۰-دفتر عشق

گمشده ام ، در يک قفس سرخ ،در يک باغ پر از گلهاي سرخ محبت و عشق... گمشده ام ، در قلب يک عاشق ، در قلب يک مجنون .... گمشده ام ، در يک آغوش گرم ، در دشت پر از آرزو و اميد ... گمشده ام ، در کنار دريا ، لحظه غروب خورشيد ، درون دستهاي گرم يک معشوق.... گمشده ام ، در کوهستان و صحرا ، در آسمان و اين دنيا! من يک گمشده پر آوازه ام ، يک گمشده در دنياي قلبها! سلام. خوبي؟ وب لاگ زيبايي داري.خوشحال ميشم به دفتر عشق هم بياي. شاد باشي. يا حق

مسافر عشق

سلام واقعا وبلاگ جالب و خواندنی داری خيلی خوشم آمد سعی ميکنم بازم بيام. تو هم اگر دوست داشتی به ما سر بزنی حتما نظزت را راجع به پست جديدی که گذاشتم بنويس چون با اين کارت به افرادی که در دام حقه بازها و شیادها گرفتار میشن کمک میکنی تا اونا را بهتر بشناسند . منتظرم