وزیر کشاورزی را دوباره استیضاح می‌کنیم

آفتاب: نماینده ایلام اظهار داشت: در صورتی که وزیر جهاد کشاورزی به توصیه و تذکرات نمایندگان مجلس و دلسوزان بخش کشاورزی همچنان بی‌توجه باشد و تغییر مثبتی در شرایط بحران‌زده کشاورزی کشور ایجاد نشود او را درباره استیضاح می‌کنیم. داریوش قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی آفتاب با اشاره به پاسخ غیرکارشناسانه وزیر کشاورزی به نامه 54 استاد دانشگاه اظهار داشت: یکی از معضلات و مشکلات جدی وزارتخانه جهاد کشاورزی بی‌توجهی شخص وزیر و همکارانشان به تخصص است که در مجموع باعث فشل شدن تمام امور در این بخش‌ حیاتی کشور شده است.

  fa_doc_content_b.gif

وی افزود: متأسفانه بعد از گذشت یکسال از وزارت آقای اسکندری بخش کشاورزی کشور به وضع بسیاری ناگواری دچارشده تا جایی که تولیدات کشاورزی کاهش یافته و از سوی دیگر قیمت اقلام کشاورزی، دامی و طیور مانند مرغ و تخم‌ مرغ افزایش چشمگیری داشته است. 

قنبری تأکید کرد:‌ بی‌توجهی و بی‌مهری وزارتخانه آقای اسکندری به متخصصان و کارشناسان نخبه کشاورزی تا اندازه‌ای بوده که اکنون مرکز تحقیقات کشاورزی به سوی تعطیلی کامل پیش‌ می‌رود و متخصصان برجسته این رشته از کشور خارج و یا به تغییر شغل روی آورده‌اند که این خود بزرگترین ضربه به بخش کشاورزی کشور است. 

وی افزود: استفاده از افراد غیرمتخصص و بی‌تجربه در امور کشاورزی و عدم تحمل مدیران کارآمد و شایسته همچنین ایجاد محدودیت برای کارشناسان و حذف آنان  علت خروج افراد نخبه کشاورزی از کشور ویا از این بخش است. 

نماینده ایلام همچنین با اشاره به ادغام وزارت جهاد سازندگی با وزارت کشاورزی گفت: اشخاصی که از وزارت جهاد به بخش کشاورزی آمدند تجربه‌کاری ندارند و برخورد حذفی با مدیران با سابقه کشاوری می‌کنند. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: حاکمیت غیرعلمی و ناکارآمدی که بر وزارت کشاورزی حاکم است از یک سو و بی‌توجهی و برخورد سیاسی رئیس جمهور به مسائل تخصصی بخش کشاورزی موجب شده تا حرکت این بخش به سوی نابودی و قهقهرا شتاب گیرد. 

قنبری به اظهارات اخیر وزیر کشاورزی مبنی بر توانایی ایران برای تولید محصولات کشاورزی برای 300 میلیون نفر اشاره کرد و گفت: آقای وزیر که این اظهارات غیرکارشناسانه را به راحتی بیان می‌کند آیا توانسته تا کنون مایحتاج 70 میلیون نفر ایرانی را تولید کند؟! از زمانی که ایشان آمده‌اند تنها قیمت کالای اساسی کشاورزی و دامی افزایش پیدا کرده است. 

وی افزود: نگاه سیاسی به بخش کشاورزی آثار زیانباری را در پی خواهد داشت و حذف نیروهای متخصص در دولتی که وزارتخانه‌اش اینچنین عمل می‌کند و باز هم شعار توسعه دانایی محور را سر می‌دهد بی‌معنا است. 

قنبری به نامه 54 استاد کشاورزی به رئیس جمهور اشاره کرد و افزود: این استادان از برجسته‌ترین نخبگان کشاورزی کشور هستند که در نامه خود با نگاهی کاملا واقع‌گرایانه، کارشناسانه و دلسوزانه به بررسی مشکلات کشاورزی پرداخته‌اند اما متأسفانه به جای اینکه وزیر به مباحث علمی این استادان توجه کند با نگاهی سیاسی و توهین‌آمیز به تخریب شخصیت‌های علمی کشور ‌پرداخت. 

او تأکید کرد: اگر به مسائلی که این استادان مطرح کرده‌اند توجه نشود وضعیت کشاورزی ایران در آینده بدتر و جبران‌ناپذیر خواهد شد. 

نماینده ایلام اظهار داشت: قصد داشتم که این موضوع را در مجلس مطرح کنیم اما مجلس هم در زمان استیضاح آقای اسکندری با بی‌توجهی به حذف نیروهای شایسته و توانا در این وزارتخانه، با موضوع برخورد سیاسی کرد. 

قنبری تصریح کرد: از رئیس جمهور خواهش می‌کنم که برای اثبات مشکلات و مسائل وزارت کشاورزی گروهی از کارشناسان را که خود قبول دارد مأمور تحقیق و بررسی وضعیت کشاورزی کشور در زمان آقای اسکندری کند. 

عضو کمیسیون امنیت ملی در پایان گفت: آقای احمدی‌نژاد باید بدون ملاحظه کاری سیاسی به بخش کشاورزی ایران توجه و به وزیر خود تذکر دهد در غیر این صورت تا دو ماه آینده دوباره وزیر کشاورزی را استیضاح خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری آفتاب 

/ 0 نظر / 3 بازدید