رسم ميهمان نوازی

گیریم احمدی نژاد بدترین است اما استقبال از مهمان با بارانی از تهمت و توهین نه رسمی دانشگاهی است و نه رفتاری انسانی

رییس دانشگاه کلمبیا که پیش از سخنرانی احمدی نژاد سخنرانی کرد در مقدمه ی طولانی اش بارانی از تهمت ها و توهین را به ایران و شخص احمدی نژاد نسبت داد.

 او در ابتدا ذکر کرد که: 

دعوت از این سخنران به خاطر حق او برای گفتن نیست بلکه به خاطر حقی است که ما برای خودمان برای شنیدن قایلیم... ما می خواهیم با ذهن منفور دشمنانمان آشنا شویم. 

وی سپس به زندانی شدن ایرانی های آمریکایی اشاره کرد و بعد به اعدام 210 نفر در سال گذشته اشاره کرد و اعدام های در ملاء عام. اما از این به بعد زبان تندش را شروع کرد: 

اقای رییس جمهور شما تمام نشانه های یک دیکتاتور کوچک و بی رحم را دارید.

بعد باز به درستی به عدم آزادی مطبوعات اشاره کرد و در خواست کرد که اساتید و دانشجویان دانشگاه کلمبیا هم به ایران سفر کنند. اما وقتی به مسئله ی هولوکاست رسید زبانش را از مسخره کردن به توهین چرخاند:

 «آقای رییس جمهور انکار هولوکاست شما در سال 2005 باعث می شود که شما در این دانشگاه مسخره به نظر بیایید. این از دو حالت خارج نیست شما یا خیلی بی کله و اهل تحریک کردنید و یا فوق العاده بی سوادید!» (که حضار شروع به دست زدن کردن و وی برای جلوگیری از تندتر شدن جو خواست که دست نزنند). 

بعد البته چنین القا کرد که این دعوت نوعی دام بوده است برای احمدی نژاد: 

آقای رییس جمهور شما باید بدانید که ما مرکز جهانی مطالعات یهودی و مطالعات در باره ی هولوکاستیم. واقعیت این است که هولوکاست مستند ترین حادثه ی انسانی در تاریخ بشری است! در نتیجه، اظهارات پوچ شما در انکار هولوکاست ما را به ترس وا می دارد.... می شود لطفا این مسخره بازی مشمئز کننده را تمام کنید؟ ... آیا می خواهید ما را هم از نقشه ی جهان محو کنید؟ 

آنگاه وی ایران را متهم به تامین مالی و آموزش تروریست ها در لبنان و فلسطین و عراق کرد و با ذکر این که برخی از دانشجویان دانشگاه کلمبیا در عراق و افغانستان می جنگند، آنها ایران را به خاطر تجهیز نیروهای مخالف دشمن می دانند. و با تمسخر ادامه داد:

آقای رییس جمهور من شک دارم که شما شهامت عقلی این را داشته باشید که به این سئوالات پاسخ بدهید اما جواب ندادن های شما هم برای ما معنا دار خواهد بود. و توقع دارم که شما ذهن افراطی اتان که نشانگر کردار و گفتارتان است را به نمایش بگذارید! که البته این باعث کاهش محبوبیت شما در ایران هم شده است طوری که گفتار های مسخره و جنگ طلبانه شما در باب سیاست خارجی باعث شکست شما در انتخابات شوراها شد. آیا باز هم همانگونه خواهید کرد؟ 

جالب است که او آشکارا سعی می کرد احمدی نژاد را تشویق و ترغیب به تندخویی و تندگویی کند. آنگاه او با نهایت وقاهت چنین سخنش را برای معرفی کسی که خود او رسما دعوت کرده بود پایان داد:

من فقط یک استادم و رییس دانشگاه و متاسفانه باید بار تمام اکراهی که جهانیان از شما دارند را به دوش بکشم. 

گذشته از این که لحن و جمله بندی مقدمه رییس دانشگاه خارج از رفتار آکادمیک و یا آداب و ادب مهمان داری بود سئوال دیگر این است: آقای احمدی نژاد آیا صرف حضور در جایی پیروزی است؟ آیا شما حق دارید اینگونه با عزت و احترام ایرانی و نمایندگان رسمی آن بازی کنید؟ آیا شما پیش بینی این همه تهمت ها و ناسزاها را به نماینده ی ایران کرده بودید و در این جمع شرکت کردید؟ راستی از دوست بنالیم یا از بیگانه؟

دریغ که چه فرق بزرگی است میان حضور خاتمی در جمع های جهانی و حضور احمدی نژاد؟

لینک ویدئوی این مقدمه در اینجا

منبع: وبلاگ حرف حساب

/ 0 نظر / 2 بازدید