ديگه کاشکی بی کاشکی !

ما ایرانی ها می گیم : « کاشکی رو کاشتند سبز نشد » و فرانسوی ها می گن : « با کاشکی می توان پاریس رو در یک بطری جا داد ! » و همه اینها یعنی غیر ممکن ! کاری که هیچ وقت و به هیچ صورتی انجام نمی شه . . .

البته همراه کاشکی نوعی احساس حسرت و پشیمونی هم وجود داره . کاری که اگه انجام می شده موجب خوشحالی و مسرت بوده ولی نشده . حالا مقصر کیه ؟ ! کی کوتاهی کرده ؟ ! کی باید یه خورده بیشتر فکر می کرده ؟ ! کی باید زودتر دست به کار می شده ؟ !

نه دیگه . . . دنبال بهانه نگرد . منصفانه جواب بده . یا اصلا جواب نده ولی بنشین و پیش خودت تنهایی فکر کن اون وقت قضاوت کن . با خودت که دیگه رودرواسی نداری . چه فرصت هایی رو که از دست دادی ؟! چه وقت هایی رو تلف کردی؟!

اما الان هم دیر نشده . به قول قدیمی ها : « ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است » . برای مبارزه با این کاشکی ها باید چند تا کار بکنی : اول این که باید بکاریش ! بعد یه وقتی بذاری برای فکر کردن . فکر کن ببین کی هستی و چی می خوای ؟ هر چقدر که لازمه وقت صرف کن . ببین که هوش استعداد و قدرتت چقدره ؟ چی دوست داری ؟ از عهده چه کارهایی برمی آی و بالاخره این که اصلا از این دنیا چه توقعی داری ؟ از زندگی چی می خوای ؟ همین که شکمت سیر بشه و یه سرپناهی داشته باشی برات کافیه یا نه ؟!

تو یه کاری توی این دنیا داری ؟ باید به یه دردی بخوری ؟ باید یه چیزی بشی ؟ باید غمی رو از دلی برداری ؟ بالاخره نمی شه که همین جوری بیای و همین جوری بری ؟! اگه این طور زندگی کنی آخرش باید کوله بار کاشکی رو ببندی ! کاشکی های زیاد خیلی زیاد . حتی شاید اضافه بار هم بهت بخوره ! تصورشو بکن !!

اما می شه طور دیگه ای هم زندگی کرد . می تونی از همین الان روش زندگی ات را عوض کنی . باید فرصت های از دست رفته رو جبران کنی . هیچ وقت برای شروع دیر نیست . به آرزویی که همیشه تو سرت بوده فکر کن . از بچگی خودتو کجا دیده ای ؟ در چه وضعیتی ؟ چه شغلی ؟ چه مقامی ؟

آیا خیر تو به کسی رسیده است ؟ آیا به آنچه تا به حال گفته ای عمل کرده ای ؟ آیا دست کسی را گرفته ای ؟ آیا می توانی ذره ای از خورشید باشی که حتی اگر خواستی بر کسی بتابی نتوانی ؟! . . . کاشکی . . . !

این مقاله زیبا مال وبلاگ «مجموعه مقالات صدری زاده» است. من این وبلاگو خیلی دوست دارم. چون معمولا به روزه!‌ و می تونین اهم اخبار سیاسی- علمی- اقتصادی و ... روز را بخونین که به دقت انتخاب شدند. و همین طور می تونین مجموعه ای از احادیث و روایات و نوشته های زیبایی مثل مورد بالا رو..... پیدا کنین. 

/ 2 نظر / 3 بازدید
علیرضا(مهرداد)

کاملا موافقم...هيچ وقت دير نيست...در ضمن...غير ممکن هم وجود نداره...

مقالات صدری زاده

سلام . شما منو شرمنده می کنين . از اظهار لطف و محبت شما ممنونم . از آبان ۱۳۸۱ تاکنون به طور مداوم وبلاگم را تقريبا به روز نگه داشته ام . از فردا هم کسی خبر نداره .