ارزیابی انتقادی از سوختهای زیستی

دکتر مجید عباس‌پور، رییس دانشکده‌ی محیط زیست و انرژی دانشگاه آزاد تهران، در باره‌ی موارد کاربرد بایوفیول توضیح می‌دهد: «سوخت زیستى را در جاهاى مختلف مى‌توان استفاده کرد، از جمله در خودروها. یعنى یکى از کاربردهایى که به صورت گسترده دنبال آن هستند،‌ تولید سوختى است که براى احتراق موتور مناسب باشد و لذا کاربرد عمده‌اى در خودروها دارد.»

 Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  سوخت‌گیری با بیواتانول در شهر بادهومبورگ آلمان

به گفته‌ی دکتر اسماعیل کهرم نیروگاه‌ها از دیگر مراکزی است که می‌توان در آنها از سوخت زیستی استفاده کرد: «سوخت زیستی را حتی می‌توان در داخل نیروگاه‌ها استفاده کرد، به فرض در نیروگاه برق انگلستان از ذغال سنگ استفاده می‌شود، در بسیاری از کشورها از مازوت، گازوییل و نفت استفاده می‌شود. با تغییرات مختصری که در موتورهای درون‌سوز این تأسیسات به انجام می‌رسانند، می‌توانند از این سوخت‌های زیستی استفاده بکنند. ولی بنده تصور می‌کنم، الان با این اخطار سازمان ملل تغییر دادن و تکامل این موتورها و دستگاه‌های درون‌سوز دچار وقفه شود. به خاطر اینکه شاید دولت‌ها دیگر سرمایه‌گذاری لازم را در تکمیل این نوع موتورها عملی نکنند.»

 

نوسان در ارزیابی از سوخت زیستی

 

گسترش مصرف سوخت‌های زیستی در خودروها یکی از مواردی است که مشاور ویژه‌ی سازمان ملل متحد در روز دوشنبه به شدت از آن انتقاد کرد. وی گفت: در ایالات متحده‌ی آمریکا یک‌سوم کشت ذرت به مخازن بنزین وارد می‌شود. این امر ضربه‌ی سنگینی به تأمین مواد غذایی در سراسر جهان وارد می‌آورد. این برنامه باید به میزان قابل ملاحظه‌ای اصلاح شده و کاهش یابد.

 

دکتر اسماعیل کهرم واکنش سازمان ملل نسبت به افزایش بهره‌وری از سوخت‌های زیستی را شتاب‌زده دانسته و از آن انتقاد می‌کند: «اتفاقا استفاده از این منابع یک حرکت جهشی رو به جلو بود. من امیدوارم این اخطاری که سازمان ملل متحد داده از روی مطالعه‌ی درازمدت بوده باشد. یعنی مسایل و بحران‌های غذا را که اخیر بشر را درگیر کرده، نخواهند به صورت ‌آنی حل کنند و بعد از مدتی برگردند، بگویند که حالا باز هم برویم سراغ بایوفیول. سوخت‌های زیستی جواب بسیار مناسبی بودند، از چند جهت. یکی اینکه موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شدند، به این ترتیب که با سوختن نفت و ذغال‌‌سنگ و گاز ما باعث گرمایش زمین می‌شدیم. در حالیکه الکل‌هایی که از چوب به وجود می‌آیند، الکل‌ متیلیک و یا گازهایی که از فضولات جانوران، بخصوص در کشورهای جهان سوم به وجود می‌آمدند، اینها باعث کاهش گرمایش زمین می‌شدند. بنابراین من تصور می‌کنم و امیدوارم که این مطالعه دقیق و عمیق بوده باشد.

 

مشاور ویژه‌ی سازمان ملل در امور علمی فواید زیر کشت بردن زمین برای تولید سوخت زیستی را با تأثیرات مثبت استفاده از سوخت زیستی مقایسه کرده و معتقد است که اثرات منفی این سیاست در نهایت بسیار بیشتر از تأثیرات مثبت خواهد بود: اگر به تأثیری که افزایش سوخت زیستی بر محیط زیست،‌ تعادل انرژی و مواد غذایی باقی می‌گذارد بنگریم، می‌بینیم که طرح‌های اروپا و آمریکا در این جهت، بیهوده است.

 

اهمیت استفاده از پسماندها

 

دکتر مجید عباس‌پور نیز استفاده از زمین برای تولید سوخت زیستی را مناسب ندانسته و بر استفاده از پسماندها تأکید دارد: «من فکر مى‌کنم که سوخت‌هاى گیاهى یا زیستى نمى‌توانند، به عنوان عامل جایگزین سوخت‌هاى فسیلى عملا مورد توجه قرار بگیرند. یعنى اگر بنا باشد که زمین را کشت کنند، براى اینکه سوخت تولید بکنند. اما از این دیدگاه، یعنى اگر کشت را براى تولید محصولات مورد استفاده‌ى انسان داشته باشیم، ولى پسماندها یا دورریزهاى کشت را مثل ساقه‌ى نیشکر یا بخش‌هاى دیگر را براى تولید سوخت استفاده کنیم، هم از نظر اقتصادى مقرون به صرفه است، هم از نظرى دیگر. چون آن پسماند باید سوزانده شود که آلاینده هست. پس بهتر است که در قالب سوخت زیستى مورد استفاده قرار بگیرد که از نظر اقتصادى هم پاسخگو است.»

  

فریبا والیات (+)

/ 0 نظر / 4 بازدید