شطرنج زندگی

روز جمعه به این نتیجه رسیدم که مجبورم برای محافظت از شاه، وزیر زندگیم رو از دست بدم، و قبول کردم تا ته ماجرا رو. به هر حال وزیر قدرت تحرک و فرار و مقاومت بیشتری نسبت به شاه داره و من مهمترین مسئولیتم در زندگی محافظت از شاه است.  موضوع همچنان سر گذاشتن پسری تو کانون ققنوس بود. روز شنبه به آقای همسر گفتم که امروز میام با آقای یمینی نزاد صحبت کنم. ساعت نزدیکهای 8 و نیم بود که تلفن کردند اگه میخوای بیای بیا، ایشون الان تو کانون هستند.

رفتم و دو ساعت یا شاید دو ساعت و نیم صحبت کردیم. اول ایشون صحبت کردند درباره سبک کارشون و وضعیت بچه ها و ... و بعد من شروع کردم و تقریبا تمام دغدغه ها و نگرانی هام رو واضح و روشن براشون گفتم. اینکه اصلا شیوه آموزشی شون رو قبول ندارم. با پرخاشگر کردن بچه ها یا مطیع کردنشون به زور داد و دیکتاتوری موافق نیستم و .... مذاکره کردیم و آخر قرار شد پسری یک ماه آزمایشی اونجا باشه. من هر وقت خواستم بتونم بیام با دوربین یا مستقیم پسری رو ببینم و اینکه ما هیچ عجله ای برای به حرف اومدن تانیش یا یادگیری مهارتهای خاص نداریم. اصلا قرار نیست پسری حرف بزنه به هر قیمتی.  بهشون گفتم من پسری که در پنج سالگی سواد خوندن داشته باشه یا قهرمان شطرنج آسیا باشه (نمونه های بچه های موفق کانون) نمیخوام من اولویت اولم اینه که یک پسر سالم و شاد داشته باشم، یک بچه! و ایشون هم موافقت کردند که مشی کاری همین باشه. مذاکرات سنگینی بود و فکر میکنم بعدش هر دومون سر درد شدیدی گرفتیم. به هر حال اینکه دو نفر منتقد هم بشینند سر یک میز و موضوع چانه زنی سلامت روحی و روانی یک بچه باشه، کار آسونی نیست.

با اینکه از سبک رفتاری ایشون با بچه ها خوشم نمیاد ولی دلم میخواد حتما سه تا مطلب رو در موردشون بنویسم.

اول اینکه به نظرم آدم شجاعی هستند و با اعتماد به نفس بالا. کمتر مدیری رو میشناسم که جلوی پرسنلش و جلوی ارباب رجوعش بشینه تا یک نفر به باد انتقاد بگیردش. اولش میخواستم پیشنهاد کنم تو یک محیط خصوصی تر صحبت کنیم ولی ایشون با سعه صدر در همون دفتر اصلی کانون نشستند و تقریبا میشه گفت گفتگو تبدیل شده بود به مناظره. به هر حال من چیزی از دست نمیدادم اینه که تنش محیطی نداشتم، ولی برای ایشون باید خیلی سخت میبود و ایشون با شجاعت پذیرفتند. به نظرم از این بابت قابل تقدیرند.

نکته دوم اینکه واقعا صبوری کردند. منصف که باشیم ما پسرمون رو گذاشتیم تو کانون اونها بعد هی غر میزنیم که ما شما و کارتون رو قبول نداریم. والا اگه من بودم از یک حد که میگذشت میگفتم خیلی ناراحتید پسرتون رو بردارید ببرید. مگه من فرستادم دنبالتون؟ یا مگه یک تپانچه رو شقیقه تونه که مجبورید بچه تون رو بگذارید اینجا؟ برید ما رو به خیر و شما رو به سلامت. اما ایشون صبوری کردند. نمیدونم شاید چون به روش خودشون اعتقاد داشتند و میخواستند حقانیتشون رو در عمل ثابت کنند نه در حرف و لازمه به دست آوردن این فرصت، صبوری کردن بود.

و نکته سوم اینکه از به چالش کشیدن خودشون ابائی نداشتند. خصیصه مشترکی که شور رو به روزمرگیهای زندگیمون تزریق میکنه!


نمیدونم چی میشه، اما به خاطر خود پسری هم که امیدوارم پیش داوری من درباره کانون درست نباشه و پسری روزهای خیلی خوبی رو اونجا تجربه کنه. انشا الله

/ 0 نظر / 2 بازدید