گزارش بلومبرگ از پارک زنانه تهران:

دفتر شهردار تهران با رد انتقادات وارده در خصوص «بهشت مادران» که روزانه به طور متوسط یک هزار نفر بازدیدکننده دارد می گوید: "این پارک در پاسخ به درخواست های زنان ایجاد شده است. دومین پارک زنانه تهران در ماه اوت بازگشایی شد و طرح هایی برای افتتاح چهار پارک دیگر وجود دارد."

«محمد معینی»، یک سخنگو و مشاور منطقه 3 شهرداری تهران که این پارک در آن واقع شده معتقد است: "این ها راه حل های عملی هستند که اولاً به اعتقادات مذهبی احترام می گذارد و ثانیاً همراستا با قوانین جمهوری اسلامی است."

وی اضافه می کند: "شما ترجیح می دهید که با مانتوی اسلامی ورزش کنید یا بدون آن؟ این ربطی به جداسازی جنسیتی ندارد. تنها فرصت های برابری به زنان در شهر داده شده است."

تفکیک جنسیت در مقابل فرصت

با این حال «نیره توکلی»، یک جامعه شناس نظری مخالف دارد و می گوید: "ایجاد این پارک فرصت هایی برای زنان ایجاد می کند اما شامل فرصت های برابر نمی شود. «برابر» به این معنی است که زنان دسترسی مشابهی به هر پارک دیگری در شهر داشته باشند."

براساس این گزارش «بهشت مادران» در فضایی به مساحت 15 هکتار در شمال تهران واقع شده که درختان بلند و زمین شیب دار آن در کنار دیوارهای آهنی در برخی نقاط زنان را از نگاه های نامحرم پنهان کرده است. یک تیم شامل 15 نیروی امنیتی به نگهبانی در محل درهای ورودی مشغولند تا مانع از دیدزنی چشم چرانان شوند.

همچنین این پارک توسط یک تیم 35 نفره از زنان اداره می شود. یک مسیر دوچرخه سواری 4 کیلومتری، یک زمین هاکی روی چمن، زمین های بسکتبال و بدمینتون و اهداف تیر و کمان در این پارک به چشم می خورد. دوچرخه ها را می توان با قیمت 10 هزار ریال در ساعت (معادل حدود یک دلار) اجاره کرد. کلاس های ورزش های هوازی و یوگا نیز در پارک تعبیه شده است.

قدم زدن زیر آسمان

تنها در روز تعطیل جمعه هاست که پارک درهای خود را به روی کلیه اعضای خانواده از جمله مردان می گشاید.

«پانتا ابراهیمیان» می گوید: "بهشت مادران یک اقدام خوب است، به ویژه در شهری که خانواده های معدودی در آن دارای باغ اختصاصی هستند و البته این تا وقتی خوب است که زنان از رفتن به سایر پارک ها منع نشوند."

این دختر 22 ساله که با یک لباس نیم تنه صورتی رنگ و یک دامن کوتاه برای آفتاب گیری به پارک آمده است اضافه می کند: "هر زن ایرانی در رویای این است که بتواند با این سر و وضع در زیر آسمان قدم بزند."

بلومبرگ با اشاره به وضع قوانین حجاب در ایران پس از انقلاب اسلامی می نویسد: "در دوران ریاست جمهوری خاتمی از سخت گیری ها کاسته شد و زنان شروع به پوشیدن روسری های رنگی، مانتوهای کوتاه و تنگ کردند. زنان اجازه یافتند با مردان در مکان های عمومی مراوده کنند.

حتی اشتیاق زنان برای تجربه ورزش های جدید منجر به آن شده است که 100 نفر از آنها در لیست انتظار اولین «بانجی جامپینگ» (پرش آزاد از ارتفاع به کمک طناب) ایران در کوه های توچال قرار بگیرند. «هومن هویت دوست»، مدیر اولین باشگاه این رشته در ایران اکنون تنها مشتریان مرد را قبول می کند.

از نگاه خانم «سبزواری» در شرایطی که زنان در ایران همچنان به پوشیدن لباس های سنگین و رفتار با حجب و حیا ترغیب می شوند، ایجاد پارک زنانه یک راه میانه خوب و به عبارتی یک غنیمت محسوب می شود.

وی می گوید: "در اینجا (ایران) ما می نمی توانیم مطابق میل خود لباس بپوشیم و در مکان های عمومی خوانندگی کنیم! اما اینجا (پارک زنانه) شبیه خانه مان است و فقط سقف ندارد."

 

نظرات بینندگان:
-خدائی یه فکردرست حسابی به حال زن و دخترانمان کنیم.طفلی ها گناه دارن به خاطر هواسرانی ما مردها مجبور باشن اینجوری رفتار کنند
-حالا فرض کنید مردها اصلا نبودند اونوقت زنها از خوشی می مردند
-سلام
هر اقدامی که صورت بگیره بعضی ها انتقاد می کنن انگار کاری بجز انتقاد بلد نیستند. به نظر من این اقدام خوبی است. بالاخره هم زنان و هم مردان حق دارند ساعاتی را بدون حضور و نظارت یکدیگر بگذرانند آنهایی که انتقاد می کنن و دم از حقوق زنان می زنند چطور این حق مسلم زنان را نادیده میگیرن در ضمن چشم دشمن کور اینجا ممکلکت اسلامیه و مثل هر مملکتی دیگه قوانین خاص خودش رو داره که باید بهش احترام گذاشت
-این کار بیشتر شبیه یک مُسکن برای یک درد مزمن هست...
این مسکن هم یه روزی بی اثر میشه!
به جای این کار بهتر نبود محل های برای ارتباط سالم ایجاد می کردید؟
تا حداقل این فضای دافعه جنسیتی،یا ترس جنسیتی از بین بره؟
-در راتباط با جواب اولی اگر مردها نمی توانید جلو هوسرانی خود را بگیرند اصلا نمی شود به آنها مرد گفت ...
-دیگه بیش از حد به خانمها آزادی داده شده واین در آینده باعث بروز مشکلاتی در خانواده ها خواهد شد
-ایده بسیار جالبی است و مطمئناً اگر در دیگر شهرهای بزرگ هم این کار صورت گیرد کمک زیادی به بهبود روحیه زنان خانه دار و .. می کند. اینجوری مردها هم در خانه آرامش بهتری خواهند داشت.
/ 1 نظر / 5 بازدید
WWW.YAOO.IR

به نام خدا هموطن گرامي سلام سايت يااو متعلق به همه ي ايرانيان مي باشد و در نظر دارد با ياري شما عزيزان به خدمتگزاري هرچه بهتر به مردم عزيز کشورمان بپردازد لطفا در صورت تمايل سايت ما را با نام "پايگاه اطلاع رساني ايرانيان " در سايت خود لينک نماييد در ضمن براي افزايش بازديد خود نام درخواستي خود را به سايت ما ارسال کنيد تا در اسرع وقت سايت شما را درج نماييم با تشکر سايت يااو بزرگترين سايت ارائه لينک در ايران WWW.YAOO.IR [گل]