هفدهمین کنگره ملی صنایع غذایی ایران (1)

هفته پیش همین موقع‌ها، هفدهمین کنگره ملی صنایع غذایی در ارومیه برگزار شد.  من اولین سالیه که مسئولیت‌های اجراییم کم شده.  یک خرده جو گیر شدم. یک خرده هم دارم سعی می‌کنم حالا که بیشتر تو بخش هستم همکارهامو تشویق کنم به مقاله نوشتن تا یک کم جو کلی بخشمون بهتر بشه.  با این ماجراهای سال‌های اخیر همه یک جورهایی بی‌انگیزه شدیم.  من امسال 5 تا مقاله مشترک دارم.

- چالش‌ها و راهکارهای وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین ایمنی مواد غذایی

- تجزیه زیستی باقیمانده سموم در سبزی‌ها با استفاده از ریز‌زنده‌های بومی ایران

- مطالعه همدماهای جذب آب گزانگبین به روش دینامیکی

- بررسی اثر گلیسرول بر برخی ویژگی‌های فیلم پروتئینی سویا

- کاربرد اسیدهای آلی طبیعی در کنترل قهوه‌ای شدن آنزیمی آلوی خشکباری

مطابق آمار کنگره 360 مقاله ارسال شده که 48 تاش به صورت سخنرانی و 160 تاش به صورت پوستر پذیرفته شده.  دو تا مقاله اولی ما به صورت سخنرانی و 3 مقاله بعدی به صورت پوستر ارائه شدند خوشبختانه رد شده نداشتیم! (من خیلی آپلود کردن بلد نیستم اینه که نمی تونم فایل همه رو بگذارم تو اینترنت!)

در این کنگره نحوه داوری مقالات هم فرق می‌کرد.  معمولاً در کنگره‌ها 7-8 نفر از اساتید رو دعوت می‌کنند به شهری که کنگره برگزار میشه و در یکی دو جلسه مقالات رو ارزیابی می‌کنند، که خوب خیلی سر سری انجام میشه و فکر کنم خیلی وقت‌ها هم بر اساس اسم نویسنده‌ها تصمیم می‌گرفتند! امسال مقالات رو با ایمیل برای 90 نفر داور فرستادند و جواب رو هم با ایمیل می‌گرفتند.  یکی از همکارها و در واقع دوست‌های من در مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجان غربی جزو دست اندرکاران برگزاری کنگره بود.  ازم پرسیدند که اگه برات مقاله بفرستیم وقت می‌کنی داوری کنی؟ گفتم بله بفرستین.  این بی‌انصافها هم 6 تا مقاله فرستادند که 2-3 روزه داوری کنیم!  البته ظاهراً بعدش هم خودشون جلسه داشتند و دوباره با توجه به نظر داورها تصمیم نهایی رو گرفتند.  یک نکته جالب دیگه که این کنگره رو از کنگره‌های قبلی متمایز می‌کرد این بود که همیشه یک کمیته برگزاری وجود داشت و اعضای کمیته مجبور بودند برای تأمین بودجه و امکانات و محل اسکان و ... خودشون با کارخونه‌های مختلف صحبت کنند و با هزار جور لطائف الحیل بودجه لازم رو تأمین کنند.  امسال برگزارکنندگان با فرمانداری و استانداری آذربایجان غربی هماهنگ کرده بودند و بودجه‌ها و تأمین امکانات سکونت و ماشین و اتوبوس و ... دیگه با اساتید کمیته علمی نبود و خیلی هم زحمت کشیدند برای هماهنگ کردن.  فکر کنم با من که حداقل 4-5 بار تماس گرفتند که حتماً می‌آین یا نه.  کی می‌آین. چه ساعتی می‌رسین و ...

 

/ 0 نظر / 2 بازدید