بنزين ديشب سهميه بندی شد.

#5301> #5301> #5301>گروه اقتصادي روزنامه هم میهن: وزارت نفت، سرانجام اطلاعيه‌اي صادر كرد تا براساس آن بنزين از ساعت 24 روز سه‌شنبه، سهميه‌بندي شود.اين خبر شب گذشته از راديو و تلويزيون اعلام شد و اندكي پس از آن شهروندان پشت پمپ‌بنزين‌ها صف‌هاي بلندي تشكيل دادند.

 درحالي‌كه جدول سهميه‌بندي بنزين نخستين بار به صورت زيرنويس از شبكه خبر منتشر شد، مردم در انتظار شنيدن متن اطلاعيه رسمي وزارت نفت نماندند كه در آن بر «حفظ منابع ملي و صرفه‌جويي ميلياردها دلار ارز» پس از سهميه‌بندي بنزين تاكيد شده بود.

گزارش‌ها از آن حكايت داشت كه دقايقي پس از اعلام رسمي سهميه‌بندي، مردم به نزديك‌ترين پمپ‌بنزين محل خود رفتند تا سهم خود از آخرين بنزين يارانه‌اي را دريافت كنند.اطلاعيه‌اي كه دولت شب گذشته منتشر كرد،

براساس بند «و» تبصره 13 قانون بودجه تنظيم شده بود كه در آن، سهميه‌بندي بنزين مورد تاكيد قرار گرفته بود.

به اين ترتيب با انتشار اطلاعيه تاريخي وزارت نفت، بر چند هفته سردرگمي مردم، بنزين سهميه‌بندي پاشيده شد تا از امروز آسمان شهرهاي ايران با دود بنزين سهميه‌بندي آلوده شود.

متن كامل اطلاعيه وزارت نفت به شرح زير است:

به موجب بند «و» و تبصره13 قانون بودجه سال1386و برابر تصميمات مورخ 30/3/ 86هيات نمايندگان ويژه در تبصره 13قانون مذكور، از ساعت 24روز سه شنبه مورخ 5/04/86 سهميه بندي بنزين براي كليه وسايط نقليه بنزين سوز، اعم از خودرو و موتورسيكلت و صرفا با استفاده از كارت هوشمند سوخت به شرح جدول پيوست اعمال خواهد شد.

در اين جدول منظور از سهميه ماهانه، مقدار بنزيني است كه طي دوره يكماهه به وسيله نقليه متناسب با كاربري مربوطه تعلق مي‌گيرد. منظور از دوره سهميه، مدت زمان امكان استفاده از سهميه تعيين شده در آن زمان مي‌باشد، به گونه‌اي كه خودروهاي سواري شخصي و موتورسيكلت‌ها مي‌توانند سهميه چهارماه آينده را بنا به اختيار خود، متناسب با نياز استفاده كنند.

 ساير خودروها از جمله خودروهاي عمومي قادر خواهند بود سهميه تعيين شده ماهانه را در طول هر ماه برابر نياز استفاده نمايند. توضيح اينكه قرار است دوره سهميه خودروهاي سواري شخصي و موتورسيكلت ها در آينده نزديك از چهار به شش ماه افزايش يابد. منظوراز حداكثر ذخيره، ميزان بنزيني است كه مي‌توان از يك دوره به دوره بعد منتقل نمود و همراه با سهميه دوره جديد مورد استفاده قرارداد.

اين امر موجب خواهد شد كه دارندگان محترم خودرو با آزادي عمل بيشتر در مورد چگونگي مصرف سهميه بنزين برنامه ريزي و برابر نياز واقعي از آن استفاده نمايند. در ضمن دولت با بررسي كارشناسي مصرف دوماهه بنزين از طريق اطلاعات مركز داده‌هاي كارت هوشمند سوخت، با معرفي سايتي به آن دسته از دارندگان وسايط نقليه كه مصارف بيش ازسهميه تعيين شده را دارند، فرصت خواهد داد ميزان مصرف خود را اعلام نمايند تا براي تامين آن برنامه ريزي شود.

براي خودروهاي دوگانه سوز، شامل خودروهاي با سوخت گازمايع و يا گاز طبيعي علي‌رغم داشتن سوخت مناسب، براي موارد خاص و اضطراري سهميه بنزين برابر جدول، پيش بيني گرديده است. مصرف‌كنندگان وسايط بنزين سوز غيراز حمل و نقل زميني، اعم از صنعتي، خدماتي ، كشاورزي و دريايي مي‌توانند جهت اطلاع از نحوه تامين بنزين مورد نياز و دريافت حواله به مناطق و نواحي شركت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي ايران در سراسر كشور مراجعه نمايند.

آن دسته از دارندگان خودرو كه به هر علتي ، تاكنون كارت هوشمند سوخت دريافت ننموده‌اند ، لازم است براساس اطلاعيه‌هاي قبلي براي پيگيري و دريافت كارت به دفاتر پستي سراسر كشور و همچنين دارندگان موتورسيكلت به كلانتريها و مراكز منتخب نيروي انتظامي مراجعه نمايند.

دولت ضمن پايبندي كامل به اجراي قانون ، تمام تلاش خود را صرف كاهش محدوديت‌هاي احتمالي براي مردم مي‌نمايد. اميداست دارندگان و رانندگان وسايط نقليه بنزين سوز با تشريك مساعي در جهت حفظ منابع ملي و صرفه جويي خروج ميلياردها دلار ارز از كشور كه مي‌تواند صرف آباداني كشور شود و تامين فضاي سالم محيط زيست و استفاده بيشتر از وسايط حمل و نقل عمومي، خادمين خود در دولت را در اجراي طرح سهميه بندي بنزين با استفاده از سامانه كارت هوشمند سوخت ياري نمايند.

برای دیدن جدول سهمیه بندی می تونین روی این آدرس کلیک کنید. (ببخشید من هنوز تو گذاشتن عکس مشکل دارم!)

#5301>http://ham-mihan.org/Released/86-04-06/340.htm#5301

/ 0 نظر / 7 بازدید