او ادامه می دهد: "هم اکنون سرمایه‌گذاری در بحث توسعه منابع انسانی به بار نشسته و قطار منابع انسانی به سرعت مطلوب خود نزدیک می‌شود. در بحث ترویج هم توانستیم اقشار مختلف جامعه را در عرصه نانو فناوری فعال کنیم و زیر ساخت‌های مناسب طراحی کنیم. در حوزه ایجاد زیر ساخت‌های ضروری هم که در آینده مورد نیاز است، اقدامات خوبی انجام شده است."

سجادی یکی از برنامه‌های ستاد ویژه توسعه نانو را ایجاد روابط مؤثر و توسعه دهنده بین کشورهای اسلامی دانسته و می گوید: "ایران در زمینه نانو ارتباطات خوبی با کشورهای ترکیه، عربستان، عمان، قطر و امارات دارد.

 ضمن این که امروزه دانش بشری می‌تواند به سند تبدیل شود و به عنوان حمایت بانکی محسوب می‌شود و برای اینکه ما بتوانیم کسب و کار نانو را توسعه دهیم، چاره‌ای نداریم تا تفکر ثبت اختراع را توسعه دهیم و با کشورهای دیگر همکاری های متقابلی داشته باشیم."

در همین راستا، صادق واعظ زاده، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از تشکیل ستادهای ویژه توسعه و ارتقای فناوری‌های راهبردی در سال آینده خبر می دهد و می گوید: "با تشکیل ستادهای ویژه توسعه و ارتقای فناوری‌های راهبردی، توجه ویژه‌ای به توسعه و ارتقای فناوری‌های راهبردی و حائز اولویت کشور خواهد شد."

در قانون برنامه چهارم توسعه از فناوری‌های حائز اولویت نام برده شده است که به گفته واعظ زاده، فناوری نانو و فناوری زیستی در سال های اخیر مورد توجه ویژه قرار گرفته و اسناد مربوط به آن‌ها در دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه فنــــــاوری نانو، میکروالکترونیــــک، انرژی‌های نو، سلول‌های بنیادی، زیست فناوری، اطلاعات و ارتباطات، هوا فضا، گیاهان داروئی و طب ایرانی و فناوری‌های بین رشته‌ای و نوین برنامه ریزی های گسترده ای دارد و برای توسعه و ارتقاء این فناوری ها برنامه‌هایی تهیه کرده که از سال آینده اجرا می شوند.

واعظ زاده می گوید: "این برنامه‌ها در ارتباط با برنامه‌های کمک به نهضت تولید علم به اجرا در خواهد آمد."

ایران؛ پنجم در آسیا

واعظ زاده می گوید: "ایران در عرصه علم و فناوری در آسیا رتبه پنجم را دارد و  با برنامه‌ریزی دقیق در یک برنامه 5 ساله می توان به رتبه چهارم آسیا رسید."

به اعتقاد او، بر اساس افق 50 ساله، ایران باید به قله‌های علمی جهان دست پیدا کند و در حوزه نانو فناوری که حرکت سریع‌ است، قطعاً زودتر به این اهداف خواهیم رسید.

معاون علم و فناوری ریاست جمهوری رسیدن به اهداف علمی کشور را نیازمند عزم جدی، تأمین منابع انسانی و امکانات لازم می داند و می گوید: " ما در کشور شاهد عزم جدی هستیم و نیروی انسانی کافی و امکانات را در اختیار داریم و تنها نیاز به راهبری مناسب، هماهنگی و هم افزایی مطلوب داریم."

واعظ زاده معتقد است: "با توجه به عقب ماندگی های پیشین در عرصه علم و فناوری، باید سرعت و شتاب خود را بیش‌تر کنیم و شتاب را باید به عنوان یک شاخص پیشرفت در نظر بگیرم."

منبع خبر: روزنامه همشهری 8/12/86  http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=47405

/ 0 نظر / 2 بازدید