قیمت برق پنج برابر می شود

معاون وزیر نیرو همچنین در بخشی از گفت وگویش با خبرنگاران منتخب در مورد هزینه خاموشی برق می افزاید؛ هزینه خاموشی برق بسیار بالاتر از تأمین برق است به طوری که اگر بخواهیم این هزینه را محاسبه کنیم عدد آن یک عدد نجومی می شود.

وی می افزاید؛ خاموشی برق هزینه های سنگین را به صنایع و سایر بخش ها تحمیل می کند. وی خاطرنشان می کند؛ شاید در گذشته تا حدودی پذیرش خاموشی برق سخت بود اما الان متوجه شدیم که خاموشی برق خسارت های سنگینی به بار خواهد آ ورد. احمدیان می گوید؛ بنابراین باید از خاموشی های کنونی درس عبرت گرفته و اقدامات خود را برای داشتن شرایط مطمئن در سال های آینده افزایش دهیم. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در مورد نیاز برق کشور تصریح می کند؛ حداکثر نیاز مصرف شبکه سراسری در شب یکشنبه به 36 هزار و 800 مگاوات رسید که بیشترین مصرف در سال جاری بوده است بنابراین باید اذعان کنیم در بعدازظهر و سر شب شبکه برق با کمبود انرژی مواجه است. احمدیان تصریح می کند؛ به دلیل اینکه در ایام اوج مصرف قرار داریم حدوداً 25هزار مگاوات ساعت در روزهای عادی هفته خاموشی داریم که در مقایسه با نیاز شبکه به طور متوسط حدود هزار مگاوات خاموشی برق داریم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی می افزاید؛ با برقراری و اتصال شبکه خراسان به شبکه سراسری برق کشور باید شاهد کاهش خاموشی های برق در کشور باشیم. احمدیان در پاسخ به سوالی درباره صرفه جویی برق اظهار می کند؛ چنانچه صرفه جویی در مصرف برق به عدد 10درصد می رسید دیگر شاهد خاموشی نبودیم اما باید اذعان کنیم که با توجه به ورود مشترکان جدید به شبکه، صرفه جویی به عدد صفر رسیده است. وی می افزاید؛ چنانچه تا اواسط شهریورماه وضعیت نیروگاه های برقابی بهبود پیدا نکند و مصرف هم کاهش نداشته باشد خاموشی های برق در کشور اعمال می شود.

احمدیان در بخشی از گفت وگویش با خبرنگاران از کلیه تولیدکنندگان برق حتی تولیدکنندگان این محصول از دیزل های پراکنده درخواست کرد که به فروش برق تولیدی خود به وزارت نیرو اقدام کنند؛ این برق به قیمت آزاد و معادل 773 ریال برای هر کیلووات ساعت از آنها خریداری می شود.

او درباره تلفات شبکه برق می گوید؛ اقدامات وزارت نیرو اثر خود را در کاهش تلفات نشان داده و در صورت کنترل آمارهای میزان تلفات در هفت سال گذشته این روند به خوبی قابل مشاهده است. در سال 86 این میزان 3/1 درصد برای تلفات شبکه توزیع کاهش یافته است. امسال نیز هدف گذاری شده که دو درصد کاهش یابد.

احمدیان اظهار می کند؛ با تداوم شیوه های فعلی قطعاً در سال های آتی به وضعیت مطلوبی خواهیم رسید. اما باید توجه داشت که تلفات بهینه در هر شبکه موضوعی است که مطالعات فنی و اقتصادی پاسخ آن را روشن می کند. این مقام مسوول در وزارت نیرو استان خوزستان را یکی از کم مصرف ترین استان های کشور می داند و می گوید؛ به نظر می رسد به دلیل قرار گرفتن نیروگاه های بزرگ برقابی در این استان مشکلات برای مردم آنجا محسوس تر باشد چرا که صرفه جویی بیشتری از سوی ساکنان این استان صورت پذیرفته است.

این مقام مسوول در وزارت نیرو می افزاید؛ در 29 تیرماه سال جاری 160 میلیون مترمکعب مصرف گاز نیروگاه ها بوده است. ضمن اینکه نیروگاه ها 8/9 میلیون لیتر گازوئیل و 4/14 میلیون لیتر مازوت مصرف کرده اند. در حال حاضر ذخیره مفید مازوت در نیروگاه های کشور 58 درصد است که مشابه با سال قبل است.

احمدیان در مورد صادرات و واردات برق می گوید؛ میزان دریافتی برون مرزی ایران در 30 تیرماه جاری 365 مگاوات بوده که در طول ماه های اخیر تلاش ما این بوده که میزان برق وارداتی ایران بیشتر شود اما این به دلیل مشکلات همسایگان میسر نبوده است. همچنین ارسالی برق ایران به کشورهای همسایه نیز 240 مگاوات بوده است.

برق شمال به جنوب می رود

در همین حال پرویز فتاح در حاشیه بازدید از نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر در گفت وگو با فارس گفت؛ خشکسالی امسال بر منابع آب و برق کشور تاثیر نامطلوب گذاشته است و بیشترین تاثیر این خشکسالی در جنوب ایران و به ویژه استان خوزستان بوده است. او گفت؛ خوزستان که در سال های گذشته جزء صادرکنندگان برق بوده، امسال به واردکننده برق تبدیل شده و در حال حاضر خطوط جنوب و جنوب غرب کشور بیشترین واردکننده برق در کشورند. وزیر نیرو اظهار کرد؛ تاکنون 800 هزار مگاوات از دیگر استان های کشور به خوزستان و فارس وارد شده و تمام خاموشی های شمال کشور و تهران به دلیل انتقال برق به مناطق جنوب ایران است.

فتاح تصریح کرد؛ هم اکنون مشکل تامین برق ناشی از کمبود آب است و نیروگاه های حرارتی موجود کشور، به شکل مطلوبی کار خود را انجام می دهند.

منبع (+)

/ 0 نظر / 3 بازدید