ویکی لیکس؛ دوست و دشمن ایران

مدارک منتشر شده حاکی از آن است که ملک عبدالله در گفتگو با مقام های کاخ سفید، ایران را متهم به ایجاد مشکل و بی ثباتی در منطقه کرده و افزوده است: "خدا ما را از شر آنها برهاند."
بر اساس مدارک ویکی لیکس، رهبران امارات متحده عربی در ملاقات با مقام های آمریکا تهدید تهران را "۴۶ ثانیه" توصیف کرده اند که فاصله زمانی یک موشک بالستیک از ایران به این کشور است.
شیخ محمد زائد آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و معاون فرمانده کل نیروهای مسلح امارات، ایران را "تهدیدی علیه موجودیت" کشورش دانسته است. مطابق مدارک منتشر شده توسط ویکی لیکس، وی به مقام های آمریکایی گفته است اگر حمله هوایی نتواند تاسیسات اتمی ایران را نابود کند، واشنگتن باید آماده اعزام نیروی زمینی باشد.


دوست عرب تهران
اما از طرف دیگر سلطان قابوس، رهبر عمان، به دریاسالار ویلیام فالون فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه در سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ گفت که ایران قدرت مهمی در منطقه است و باید با آن کنار آمد.
این مدارک نشان می دهد که عمان تنها کشور عربی است که موضع ملایم تری در قبال ایران دارد.

ملاقات رم
یکی دیگر از پیام های محرمانه وزارت خارجه آمریکا حاوی گزارش ملاقات فوریه گذشته رابرت گیتس وزیر دفاع این کشور با فرانکو فراتینی وزیر خارجه ایتالیا در رم است که در آن به کشورهای اروپایی هشدار داده شده اگر جلوی برنامه اتمی ایران گرفته نشود ممکن است اسرائیل به ایران حمله کند.

تفاوت دیدگاههای آمریکا و اسرائیل
ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل در ژوئن ۲۰۰۹ به نمایندگان کنگره آمریکا گفت که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تنها بین ۶ تا ۱۸ ماه وقت باقی مانده است. مدارک افشا شده توسط ویکی لیکس نشان می دهد اسرائیل ۲۰۱۰ را سالی حیاتی برای مقابله با برنامه های اتمی ایران دانسته است.
این پیام ها همچنین نشان می دهد آمریکا و اسرائیلی تحلیل های متفاوتی از ایران دارند: اسرائیل همواره بر بدترین سناریوهای ممکن تکیه دارد، اما آمریکا برآورد محتاطانه تری ارائه می کند.

جاسوسی از بان کی مون
بر اساس این اسناد، دولت آمریکا سال گذشته برنامه ای برای جاسوسی درباره بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، دستیاران ارشد وی و نیز نمایندگان کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد راه اندازی کرده بود.

بنا بر این اسناد، آمریکا به ویژه می خواسته است بداند که موضع بان کی مون درباره ایران و برنامه هسته ای این کشور و نیز موضع چین و روسیه درباره تحریم ایران و نیز وضع حقوق بشر در ایران چیست؟

نقطه ضعف دیپلماتهای ایران
یکی دیگر از مدارکی که ویکی لیکس افشا کرده نشان می دهد جفری آدامز سفیر پیشین بریتانیا در تهران و مدیر کل کنونی وزارت خارجه بریتانیا تحربیات خود درباره نحوه مذاکره با دیپلماتهای ایرانی را در اختیار مقام های آمریکایی گذاشته است.
بر اساس این مدارک، او در نوامبر سال ۲۰۰۷، به رایان کراکر سفیر وقت آمریکا در بغداد و نیز ژنرال دیوید پتریوس فرمانده نیروهای بین المللی در عراق گفته بوده که سیاستمداران ایران گمان می کنند که مقام های آمریکایی وقت خارق العاده ای صرف فکر کردن درباره ایران و تغییر حکومت این کشور می کنند. وی افزوده ایران از یک طرف آمریکا را دشمنی "مصمم" می داند، اما از طرف دیگر این کشور را آسیب پذیر و فاقد توانایی حمله نظامی می داند. او به مقام های آمریکایی گفته است پیام های واشنگتن به ایران از جمله خطوط قرمز آن باید کاملا روشن باشد و از هر نوع ابهام و کنایه دوری شود.

ایران دیپلماتیک (+)

/ 0 نظر / 2 بازدید