چرا پیش نمی رویم؟

ادامه دادن این فهرست و افزودن نام کشورهای دیگری مثل هند، ترکیه، سنگاپور و ... چیزی جز حسرت افزایی به دنبال نخواهد داشت ولی این سوال همچنان بی پاسخ مانده است که چرا ما نتوانسته ایم به جایگاهی که شایسته مان هست برسیم؟

پاسخ به این پرسش راهبردی، قطعا در یک نوشتار و از یک زاویه دید میسر نخواهد بود اما تلاش می کنم، آنچه به نظرم "مهمترین مانع" است را مختصروار مورد اشاره قرار دهم تا فتح بابی باشد برای ادامه بحث و البته بسیار خرسند خواهم شد چنانچه کاربران عصرایران چه در ایران و چه در سایر نقاط جهان، زوایای دیگری بگشایند و با مقالات و یادداشت های خود، به پیشبرد این "بحث ملی" کمک کنند.

به نظر می رسد بزرگترین و ریشه ای ترین عاملی که باعث شده است به جایی که باید ، نرسیم، این است که هنوز تکلیف مان را روشن نکرده ایم و هنوز اجماعی بر سر مقصد حاصل نشده است. ما هنوز در بحث های کلان و تئوریک گرفتار مناظره و مجادله ایم. هنوز بر سر این دعواست که اقتصاد مان چه الگویی را پیشه کند. یک روز سخن از آزادسازی آن به میان می آید و روزی دیگر و در دولتی دیگر در همین نظام، شاهد افزایش تصدی گری دولت هستیم.

هنوز در تعریف جمهوریت و اسلامیت نظام، بحث و جدل ادامه دارد. درباره نقش و میزان مداخله حکومت در شوون فردی افراد نیز اختلاف نظر فراوان است و صاحب هر دیدگاهی که قدرت را به دست گیرد در زمان تصدی اش، بر منش خویش می رود و بعد از مدتی که دیگری بر مسند قدرت می نشیند، راهی دیگر در پیش می گیرد.

در سایر حوزه ها نیز همین وضعیت حاکم است. روزی در این کشور یک اثر سینمایی منتقد و نیش دار بر روی پرده سینما می رود و روزی دیگر، فیلمی ملایم تر از آن، توقیف می شود و همه حیران می مانند که بالاخره چه قاعده ای حاکم است!

یا از یک سو در این کشور، سخن از نظام فدرالی و شبه فدرالی به میان می آید و حتی از طرح تقسیم کشور به 10 استان بزرگ و تفویض اختیارات حکومت مرکزی به آنها سخن گفته می شود و در همان حال می بینیم نه تنها استان ها در 10 منطقه تجمیع نشدند، بلکه به استان های کوچکتر نیز تقسیم شدند.

خلاصه مطلب آنکه هنوز نمی دانیم قرار است کجا برویم.

مثل ما، مثل اعضای خانواده ای است که برای تعطیلات تابستانی شان، فقط این را می دانند که می خواهند به سفر بروند (درست مانند ما که فقط می دانیم می خواهیم پیشرفت کنیم) اما درباره مقصد اختلاف دارند. یکی کیش را پیشنهاد می کند در جنوب و دیگری انزلی را در شمال. یکی از سر ایمان، سفر مشهد را پیشنهاد می کند و آن دیگری سواحل دریای آنتالیا را خواهان است و سرانجام، فرمان خودرو، به دست یکی می افتد و او راهی غرب می شود و چند کیلومتر آن سوتر، آن دیگری که سفر به شرق را پیشنهاد کرده بود، کنترل خودرو را به دست می گیرد و آن را در جهت معکوس هدایت می کند. ساعتی بعد، این خودرو رو به جنوب حرکت می کند و ساعاتی دیگر در مسیر شمال است و این قصه همچنان ادامه دارد...!

بدیهی است که اعضای این خانواده، برغم آنکه کیلومترها رانندگی کرده اند و متحمل هزینه های سفر شده اند و بارها در پمپ بنزین ها پول بنزین داده اند، هرگز به جایی نمی رسند و حال آنکه اگر تصمیم جمعی بر آن می شد که مثلا به شیراز بروند، ولو آنکه برخی قلبا مایل به این مقصد نبوده باشند، می توانستند بالاخره به جایی برسند و روزگاری را خوش باشند.

اما در کشورهای پیشرفته ، این اجماع و تفاهم بر سر اصول و کلیات و غایت ، حاصل شده است و البته این مهم ، جز از رهگذر تفاهم و اغماض صاحبان سلائق و علایق مختلف پدید نیامده است .
از این روست که به عنوان مثال در رقابت های انتخاباتی این کشورها می بینید که رقیبان ، نه بر سر تعریف آزادی و رابطه مردم با حکومت ، که درباره یک اختلاف نیم درصدی در حوزه مالیات بر صنایع با یکدیگر مناظره می کنند.

آنها ، مقصد سفر را تعیین کرده اند و اینک در مسیری که همه بر روی آن اتفاق نظر دارند، فقط بر سر این بحث می کنند که با چه سرعتی حرکت کنند یا در کدام رستوران بین راهی توقف نمایند و یا حداکثر این که فلان مسیر را با هواپیما طی کنند یا با قطار؟

دقیقاً به همین دلیل است که خودروی آنها ، با طی مسافتی کوتاه تر و مصرف سوخت کمتر به مقصدهای پی در پی اش می رسد ولی خودروی ما ، همچنان در حیرانی خود ، گاه عبور از یک مسیر را بارها و بارها تکرار می کند.

اما چرا تفاهم بر سر غایت ، در کشور ما بر قرار نمی شود؟
شاید ، پاسخ این سوال را بتوان در ویژگی نه چندان جالب بسیاری از ما ایرانی ها سراغ گرفت ، در این که خیلی از ما ، خود را عقل کل می دانیم و بدتر از آن ، می پنداریم که رسالتی بزرگ به نام رهانیدن بقیه ( که عقل کل نیستند) از جهالت داریم و باز بدتر از این یکی هم این است که اهل انعطاف و سر تسلیم فرود آوردن در مقابل حرف حق دیگران نیستیم ؛ این یک جمله غریب در فرهنگ ماست: حرف های شما مرا متقاعد کرد ، من از باور قبلی ام ، عدول کردم!

بی هیچ تعارفی باید گفت تا این خصیصه ها ، در ما وجود دارد ، نه تفاهمی درباره مقصد به دست خواهد آمد و نه طبیعتاً توافقی درباره نحوه رسیدن به آن و جزئیات این سفر جمعی!

عصرایران منتظر یادداشت های کاربران فرهیخته خود برای پاسخ به این پرسش راهبردی است که چرا آن گونه که باید و شاید ، پیش نمی رویم و چه باید کرد؟
بدیهی است نوشتارهایی که با توجه به "واقعیت های موجود" قابل انتشار هستند ، در معرض مطالعه و قضاوت عموم قرار خواهند گرفت .
شاید این ، کمترین کاری باشد که می توانیم برای میهن انجام دهیم:
«یافتن درد ، جستجوی درمان»

جعفر محمدی - سردبیر


نظرات کاربران:
بسیار تلخ بود این یادداشت ... شاید عده ایی را به خود بیاورد ... شاید هم ... نه !
ممنون بخاطر دلسوزی شما برای ایران ...
کار قابل تحسینی انجام دادید
متاسفانه در برآورده ساختن کمترین وسایل مورد نیاز برای پیشرفت، مسوولان عاجز هستند..
هر چیزی و هر کسی سرجای خودش نیست!
پیشرفت لیاقت می خواهد و بس!
اگر باز هم درجا بزنیم تا چند وقت دیگر افغانستان هم از ما جلو خواهد زد .
ما می مانیم با ادعا ها و غرور بسیار و همچنان خواهان شنا در خلاف جهت رودخانه .
ما گرفتار سفسطه مغلطه و توجیه کاری شدیم ما بیخودی دچار خودشیفتگی شدیم واعتماد به نفس کاذب ٍ پول این نفت و گاز ما را به این روز انداخته انقدر دچار خودباوری شدیم که باور کردیم ما مشکلی نداریم و باید به رفع مشکلات جهانی برسیم...
مهمترین اصل در کشورهای مورد اشاره راست گویی و ذزست کاری و استفاده از افراد متحصص در راس امور است. این اتفلقی است که در کشور ما هرگز رخ نداده است.
جمله غریب دیگر : من نمی‌دانم.
با سلام مطلب جالبی بود به نظرم یکی از علل عدم پیشرفت ما نداشتن بینش صحیح از زندگی در این دنبا است که ما اصلا چه می خواهیم جواب به این سوال راه تلاش را به ما نشان می دهد وقتی که مادیت را بد می گوئیم و الگوی جامعه ما افراد صوفی مسلک و عرفای فقیر باشند به جایی نمی رسیم کاش یک کم واقع بین باشیم و الویت را رفاه خود و خانواده خویش و به تبع آن جامعه قرار دهیم و به شایسته ها فرصت رشد دهیم و بدانیم که افرینش ها براساس حکمت الهی است و ثروت و فرصتها ی این مملکت بنا به خواست الهی برای این جامعه بوده است
بابا دلت خوش
خیلی ممنون از تحلیل زیبایتان واقعاً لذت بردم و البته بسیار افسوس .
بخدا دلم نی خواست مطلبی بنویسم زیرا می دانم نوشتنم با ننوشتنم فرقی ندارد زیرا من و من ها در نظر دولتمردان اهمیتی ندارم در واقع احساس هیچ بودن در این آشفته بازار می کنم . حرفتان حق است اما کجاست آن دولتمردی که با احساس این مطلب را بخواند و به آن اهمیت دهد؟ ولی باز گفتم لااقل درد دلی با شما کرده باشم چون کسی غیر از شما نیست که به حرفمان ارزشی قایل باشد . در این آشفته بازار هر کس فقط به فکر رسیدن به منصب و ارائه و تحمیل فکر خود به دیگران است . آن هم به هر قیمت!!!!
مسئله را تعریف کرده اند اما عوامل و علل نیاز به فکر بیشتری دارد. اولین قدم سپردن کار به مدیران کارآمد، نواندیش، خلاق، متعهد، شایسته، و واقع نگر است. قدم بعدی دوری از گروه گرایی و سیاست زدگی و حاکمیت شایسته سالاری است یعنی افراد کارآمد بدون توجه به گرایشهای بکار گرفته شوند. عامل بعدی تغییر نگرش عمومی و دگرگونی اساسی فرهنگی است. خلاصه اینکه ما نیاز به تغییر در دو رده داریم هم در رده مدیران ارشد و هم در مردم
مسلمن یک راه حل اساسی وجود دارد که دولت مردان مخصوصا نه تنها به آن عمل نمی کنند بلکه بر لز هم پاشیدن آن نیز کمک می کنند.
تنها راه حل اجرای صریح قاون اساسی بدون تعریف های خودسرانه و شخصی می باشد.
*قانون اساسی*
و استفاده از اصل آزادی
هر وقت تکلیفمان را اول با خودمان بعد با دنیاونظام ساختاری آن مشخص کردیم وازشعارهای تند و مرگ نفرین بر سایر ملل که انها را هم خدای ما آفریده وبنده او هستند دست برداشتیم با حفظ وحدت و احیای هویت ملی و پیشینه تاریخی واعتقادیمان وبا تکیه بر نبوغ واستعدادهای بکر"وذخایر ملی و خدادادی بسیار سریعتر از تازیان وچشم بادامیان مسیر ترقی و پیشرفت را خواهیم پیمود.انشاا....به امید آن روز
درود بر شما
به نظر من : تا وقتیکه منافع ملی فدای سلائقه شخصی افراد شود وضعیت ما نغییر پیدا نمیکند و تاوقتیکه برای خود دشمن تراشی بکنیم وضع همین است .
درود بر شما چقدر لذت بردم
عالی بود. واقعا از سر دلسوزی و وطن پرستی. احسنت بر شما ایرانیان عصر ایران . شهروز - یکی از خوانندگان همیشگی شما
من 1 جمله میگویم وقتی دانشی را ندارید حتی اگر شده از دشمن خود شده آن را بیاموزید
آقای محمدی اول این را بگویم هر بار که مقاله ای از شما در عصر ایران میبینم آن را پربارتر و غنی تر از دفعه پیش میابم و بسیار شاد میشوم که هنوز کسانی هستند که درست میبینند.

شما بسیاری از شاه کلید هایی که مشکل ما به آنها مربوط است را بیان کردید و چیزی را از قلم نیانداختید.

من فکر میکنم ما باید تکلیفمان را با واژه ها روشن کنیم.
برای مثال وقتی ما میگوییم جمهوری هستیم باید این را قبول کنیم که جمهوری میراث چند هزارساله اجداد بشر است و یکشبه تعریف نشده, پس اگر الگوی جمهوری را انتخاب کردیم باید بدانیم که سازنده آن ما نیستیم و صرفا میتوانیم میراث دار باشیم و همچنین بدانیم که برای مثال از ارکان جمهوری گروهها و دسته های مستقل فکری از احزاب گرفته تا NGO های کوچک و بزرگ و نشریات آزاد هستند و اگر اینها به معنای حقیقی وجود نداشته باشند و فرمالیته و تحت کنترل باشند در الگوی جمهوری نمیتوانیم به درستی پیش برویم و دور باطل میزنیم.

همچنین باید برای این جمهوری ضامن اجرایی و نگهبان قدرتمندی نیز میداشتیم که اگر زمامداری از آن عدول کرد توان بازگردانی این ماشین را به مسیر داشته باشیم.
ترکیه را مثال زدید که به خوبی میتوانیم این ضامن اجرایی را در ترکیه مشاهده کنیم که اگر مسئولین بخواهند از قانون عدول کند چگونه با آنها برخورد میشود. پیشرفت زیرساختهای درست میخواهد, اگر پیشرفت حقیقی نکرده ایم باید قبول کنیم که زیرساختهای قانونی و اجتماعیمان را درست تعریف نکرده ایم و مهم تر از همه اینکه اشتباه کرده ایم. کاش جرات این را میداشتیم که قبول کنیم.

(ضمنا هر جای این نوشته حتی همه اش اگر "باتوجه به واقعیت های موجود" سازگار نبود با کمال اختیار حذفش کنید ناراحت نمیشوم چون میدانم شما هم معذورید, همین که بخوانید و بدانید تنها نیستید کافی است)
به نظر من نمی خواد زیاد دنبال جوابتون باشید چون جوابش مشخصه کشور ما فقط و فقط بخاطر نداشتن مدیریت به این روز افتاده مدیریت بسیار بسیار ضعیف و جمله معروف هیچکس سر جای خودش نیست که در تمامی معابر و خانه های کشورمان ورد زبان مردم ما افتاده و ایا در این دورانی که من هستم و در27 سالگی امیدی هست که من به ارزویم که داشتن یک زندگی راحت و کشوری همانند چین ، ترکیه ، ژاپن ، اماراتی که فقط و فقط به پشتوانه ایران به این روز در امده داشته باشم ، به خدا که من امیدی ندارم ای کاش لا اقل برای بچه های ما خوب باشه به خدا تخت جمشید رو ببینید اگر به صنعت توریستمون برسیم درامد تخت جمشید از درامد نفتمون هم بیشتر میشد چرا ... چرا ... ما چوب ندونم کاریهای چه کسانی رو داریم میخوریم ای کاش در این دوران بدنیا نیامده بودم که ببینم تخت جمشید میراث ما به روز افتاده ای کاش لااقل در نزدیکی تخت جمشید نبودم ...با تشکر از سایت خوب عصر ایران . بهنام از مرودشت - تخت جمشید
ضمن تشکر وتقدیر از نویسنده محترم،بنظر اینجانب علاوه بر موارد مذکور یکی از عوامل مهم در عدم توسعه وپیشرفت ما در 30سال گذشته این است که متاسفانه عدم تجربه وفقدان تخصص در مدیریت های سطح بالا کشور را دچار مشکل جدی کرده است.در جائیکه برای انتخاب یک وزیر در مملکت باید بزرگترین شاخص وملاک تخصص گرائی وداشتن تحصیلات عالی دانشگاهی وتجارب مرتبط باشد،رئیس جمهور کشور رسما اعلام میکند که برای انتخاب وزیر نیازی به کاغذ پاره(مدرک دانشگاهی) نیست!!! شما خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!بعبارتی دیگر مشت نمونه خروار است!عامل دیگراین است که ما ایرانیان بجای آنکه کمتر شعار دهیم وبیشتر عمل کنیم همه اش شعار میدهیم وکمتر عمل میکنیم ومتاسفانه شعارهایمان هم غالبا در جهت دشمن تراشی وایجاد تنش بیشتر با مخالفانمان(امریکا وکشورهای غربی) است مانند بحث هولاکاست و.... وای کاش بجای آنکه فکر وذکرمان سیاست باشدمانند مالزی تمام هم وغم انرژی امان را در ز یر ساخت ها وعمران وآبادانی مملکت هزینه میکردیم.وبالاخره یکی از عومل بسیار مهم درافتادن با امریکا وغرب است!ژاپن پس از دو بمب هسته ای وقتی دید که با چه دیوانه ای روبروست با همان امریکای جنایتکار که کشورش را به و یرانه ای تبدیل کرده بودبه صورت مصلحت اندیشی صلح کرد وبا مدیریت اصولی وصحیح توانست تکنولوژی وصنعت امریکا را به خدمت خود درآورد وحتی در بسیاری از زمینه ها گوی سبقت را از امریکا ربود والان در موارد عدیده ای از جمله صنعت خودروسازی والکترونیک و....امریکانیازمند واردات از ژاپن شده است.نمونه دیگر آن چین و کره جنوبی وامارات است که تمام پیشرفت صنعتی و یاتوسعه اقتصادی خود را مرهون سرمایه گذاریهای خارجی وباز گذاشتن درهای کشورشان به روی سرمایه گذاران وصنعتگران خارجی هستند ،اما ما چون بنا را به اصل سیاستمداری وسیاست زدگی گذاشته ایم برای هر کاری اول میخواهیم طرفمان را با معیارهای انقلاب واسلام مقایسه کنیم واگر شاخص های ما راقبول کرد بعدا تصمیم بگیریم که با او طرف معامله شویم و....!
البته عوامل دیگری هم هستند که در صورت درج مطالب فوق انگیزه عنوان آنها در نگارنده ایجاد خواهد شد! باتشکر
با تشکر از مقاله بسیار خوبتان. دلیل دیگری که به نظر من وجود دارد عدم استفاده از تجربیات گذشتگان و اینکه هر گروهی فقط خود را منجی این کشور می داند در حالیکه در تمام دوره ها و با تمام سرگردانی ها کارهای خوبی نیز انجام شده، ولی تا گروه بعدی سرکار آمده همه آنها را نفی کرده است.
وقتی در کشور ما
-مدیریت صحیح وجود نداشته باشد
- مدیران کشور در همه سطوح به فکر منافع شخصی هستند
- بر اساس شایستگی ارتقا صورت نمی گیرد
- تعصبات بی جا مانع از تصمیمات صحیح می شود
- پارتی بازی لیاقتها را له می کند
- رشوه در همه سطوح رواج می یابد
و سر انجام مسلمانی و اسلام به جای آنکه بشود مکتب پیشرفت می شود ابزار کسب درآمد
نباید انتظاری غیر از این داشت.
شاید خوشتون نیاد ولی ما مشکل فرهنگی داریم و روز به روز هم این فرهنگ داره بدتر و بدتر میشه . مشکل ما این که نخست خیلی راحت طلب هستیم و انتظار داریم که همه چیز رو دیگران درست کنند و یا منتظر معجزه هستیم ولی این رو نمیدونیم که باید برای رسیدن به هر چیزی قیمتش رو پرداخت کنیم . مشکل اصلی هم اینه که اجازه میدیم بالا دستیها هر جوری که میخواهند با ما برخورد کنند. و در آخر اینکه در ایران همه چیز برعکس هست . نیروهای متخصص و کارشناسی به بالا در این هنگام کارگری میکنه فوق دیپلم سر کارگره ، دیپلم معاون و این چیزاس و سیکل مدیر و سرمایه دار ماست . نمیشه انتظار داشته باشیم که ژاپن عکس این برنامه رو در کشورش داره و پیشرفت میکنه ما در حال پسرفت نباشیم.
چرا به پیش نمیرویم؟
من به عنوان کارشناس 22 ساله علوم سیاسی نظرای خودمو اینطور بیان میکنم.به طور خلاصه و تیتر وار:
1)عدم تفکیک سازی وظایف
2)دخالتهای افراد دارای عدم تخصص در حوزه های گوناگون
3)نبود وجود آزادیهای اساسی برای تضارب آرا
4)ایدولو‍‍‍زیک زدگی در حوزه های عقلانی جامعه
5)اظهارات نسنجیده در عرصه سیاست بین الملل
6)سیاست دینی به جای دین ساسی.استفاده ابزاری از دین
7)وابستگی و تک محصولی به نفت
8)قطع رابطه با آمریکا به عنوان یک ابر قدرت
9)نبود یک سیستم نظارتی قوی بر تخلفات مسوولین
10)درگیر شدن به مسایل کم اهمیت
11)پنداشتن آخرت خواهی در پس زدگی دنیایی
12)عدم مسولیت پذیری
13)درگیری با عناصر غرب و مدرنیته
14)عدم توجه و در اخنیار قرار دادن امکانات در علوم تجربی و فنی
15)عدم تحلیل در علوم انسانی و تاکید بر حفظیات
16)کنار گذاشتن عقلانیت
17)هزینه کردن سرمایه ها در بخشهای سرمایه بر و کم بازده
18)نسبی بودن حوزه انسانی
19)خاص بودن ایرانیان
20)انزواگرایی و کنارزدن ترتیبات منطقه ای و سهل انگاریها و تنبلیهای دستگاه سیاست خارجی و سفارتخانه در فرصت سازی و تبدیل تهدیدها به فرصت

مجید.دانشجوی ترم 7 علوم سیاسی
درود فراوان بر آقای جعفر محمدی. مدتها بود که هیچ مقاله ای اینقدر رو من تاثیر نگذاشته بود. ما ایرانیها فقط مشکل مدیریت داریم. وقتی من و امثال من به خود اجازه می دهیم در امور تخصصی اظهار نظر کنیم همین می شود. مشکل بعدی هم مادی گرایی ما است. متاسفانه پس از انقلاب این نگاه عوض نشد و هم اکنون این روند در تمام اقشار رو به افزایش است.
مقصد را یاد داده اند . لقاءاله . هدف انجا است . اما چگونه به انجا و از کدام راه باید برویم مهم است .راهها همان عدالت ازادی و ............. همه بر سر معانی این مفاهیم مشکل داریم. بنظر میرسد . حکومتها باید این معانی را تفسیر کنند .و ب یک تفسیر واحد برسند. بعد به جامعه تفهیم نمایند.و اینها را عملیاتی کنند . اطمینان دارم بسیاری از مشکلات حل میشود.

بخش خصوصی را فعال نمایند و از تنگ نظری دور شوند . انشاءاله کشور جلو خواهد رفت.
با سلام

بحثی که شروع کرده اید باید خیلی مفصل و ریشه ای به آن پرداخت.
من یک سوال اساسی مطرح می کنم و فکر می کنم پاسخ به آن برخی از دلایل سردرگمی ما در این مقوله باشد:
آیا شما چیزی از عرق ملی و میهنی مثل ژاپنی ها در ایران سراغ دارید؟ یا مثل خیلی ها ترجیح میدهید با هزینه های دلاری و سیاسی مشکلات دیگران را در چهار گوشه دنیا حل کنید؟

یک ایرانی
ممنون از مطالب شما

شاید تنها چیزیی که میشود گفت:

آه

اما بی انصافی است
درسته اگر مانند آنها پیشرفت نکردیم

اما باید خدا را شکر کرد

در مملکت ما

دروغ نیست
فقر فحشا اعتیاد دزدی قاچاق بی عدالتی زورگویی و ..... نیست

تمام مسائل کشور در مجلس حل شده فقط مانده بود گفته مشایی که دیروز با گذاشتن کلی وقت حل شدونتیجه گرفتندملت اسرائیل هم بایدبا دولتشان محو شوند


بگذریم
تنها راه درمان ندادن شعار است
احتیاج به یک فرهنگ سازی قوی است
فرض کنیم جای مردم کشور خودمان را با مردم چین عوض کنیم
بعد از چند سال کافی است به هردو کشور سر بزنیم
خیلی ساده میشود حدس زد چه اتفاقی میافتد

یکی از دانشجویان پرفسور حسابی در خارج کشور از استاد میپرسد جهان سوم کجاست؟
استاد کمی فکر کرده و میگوید:

جایی است که در آنجا هرکس که بخواهد وطنش را آباد کند خانه اش را ویران میکنند و اگر وطنش را ویران کند خانه اش آباد میشود

خشت اول گر نهد معمار کج
تا ثریا میرود دیوار کج

حال به یک ابر مرد احتیاج داریم تا جرات کند و خشت اول را تعویض نماید
البته اگر زیر آوار دیوار از بین نرود!!


موفق باشید
حقیقت مثل هواپیمایی است که نیاز به باند فرود دارد(گوش شنوا و ضمیر بیدار)
اگر فرود نیاید لایق آسمان هاست.
مشکل اینجاست که ما همه خوابیم.
بر سر گور کشیشی در کلیسای وست مینستر نوشته شده است :

« کودک که بودم می خواستم دنیا را تغییر دهم . بزرگتر که شدم متوجه شدم دنیا خیلی بزرگ است من باید انگلستان را تغییر دهم . بعد ها آنجا را هم بزرگ دیدم و تصمیم گرفتم شهرم را تغییر دهم . در سالخوردگی تصمیم گرفتم خانواده ام را متحول کنم . اینک که در آستانه مرگ هستم می فهمم که اگر روز اول خودم را تغییر داده بودم ، شاید می توانستم دنیا را هم تغییر دهم!!! »
موفق باشید
واقعا جناب محمدی کاری کردید کارستان تا شاید کمی عقل های کوچک بعضی ها بجنبد.
dar yek kalam SOUeMODIRIAT
آقای جعفر محمدی دمت گرم! با مقالاتت حال می کنم.
تمام سخن بر سر همان جمله آخری است . افسوس که چنین سخنی را نمی توانیم بر زبان آوریم.((حرف های شما مرا متقاعد کرد ، من از باور قبلی ام ، عدول کردم!))
خیلی استفاده کردم،ممنونم
امیدوررم روزی حقیقت وآزادی رادرک کنیم.
هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم ! عزیزان وقتی که ما هنوز در مورد یک مسئله ساده که" آیا مردم عادی ساکن در اسرائیل دشمن ما هستند یابعنوان یک انسان برایشان ارزش قائل هستیم "نمی توانیم به اجماع برسیم چه انتظاری داریم که در مورد مسائل مهمتر به توافق برسیم!؟
همین که شما پاسخ را درقالب قابل انتشار می خواهید از موانع توسعه است چون موانع توسعه در ایران بسیار روشن است اما کسی را جرات بیان موثرآ ن نیست حقیقت آن است که اقتصاد انحصاری و رانتی که پشتوانه ....دارد بلای جان توسعه کشور ماست و راه حل کوتاه مدت هم ندارد
با تشکر از مقاله ارزشمندتان معروض میدارد که ما ایرانیها خیلی سخت دست از عاداتمان برمیداریم حتی اگر این عادت غلط باشد
قانون را برنمیتابیم و همیشه بدنبال ابزاری هستیم که بتوان از قانون گریخت
میهمان نوازیم اما غریبه را دوست نداریم به بیگانگان به دیده شک و تردید نگاه میکنیم

قواعد آنها را هرچند درست هم باشد نمیپذیریم و همه اینها کفایت میکند تا آنها هم تمایلی به سرمایه گذاری و همکاری با ما نداشته باشند

مشورت پذیر نیستیم و به نظریات کارشناسی هم اعتقاد نداریم

در اداراتمان کارشناسها هستند که تابع نظر مدیرانند و نه مدیران تابع نظر کارشناسان و متاسفانه مدیران هم بر اساس رابطه یا میزان دیانتشان برگزیده میشوند و نه تخصصشان برای همین است که سی سال است بزرگترین مشگل مملکت را بدحجابی میدانیم و هم و غم ما چند تار موست

طبیعی است وقتی به کارهای کوچک بیندیشیم از کارهای بزرگ باز میمانیم

جمعی فکر نمیکنیم و فقط منافع فردی را مد نظر داریم بهمین دلیل هم هر که وعده نان داد فریبش را میخوریم
با سلام
شاید عشق به میهن وآبادانی آن در وجود ما کم رنگ بوده وبیشتر مشغول بازی با کلمات بوده ایم وسر کار گذاشتن همدیگر تا روزی دیگر بگذرد
این طبیعی است ما بیش از هر چیز به انقلاب فرهنگی نیازمندیم تا بازی با فرهنگ انقلاب برای رفع معضلات. اتفاقاً اختلاف نظر در همان جامعه مدرن چه بسا سیستم را با چالش های گسترده ای مواجه ساخته است. و این نقش مدیران و زیر سیستم های هر جامعه ای است تا از آنها به عنوان فرصتی جهت بهره برداری حداکثری از امکانات و شرایط یکسان استفاده ببرند بنابراین به نظر این جانب درست است که فرهنگ رفتاری و جاری هر جامعه زیر بنای خط سیر حرکت جامعه است اما با درایت و هوش مجموعه مدیریت آن جامعه نتیجه ای متناسب کسب می گردد. با تشکر ع.ط
ارائه ایراد بهتراستبا ارائهچاره کار همراهباشد. ما روحیات سرویس دهی نداریم. بیائیم مردم را آموزش دهیم تا بهاین مقصد برسیم. آموزش مستمر در جامعه به صور صدا و سیما و مطبوعات و سازمانها و .... بیاموزیم همیشه بالا دست نیستیم و بعضا باید پاییندست باشیم.
باتشکر از مقاله و موضوع بسیار جالب شما . سالهاست که همین موضوع فکر بنده را مشغول کرده و اینکه آیا دولتمردان ما این موضوع را نمی دانند و فکری نمی کنند ! برای اولین بار که در فرودگاه دبی از هواپیما پیاده شدم اول از همه غمگین و افسرده شدم به خاطر اینکه مملکت خودم همه چی داره و هیچ نیست ولی آن صحرای خشک هیچ نداردو همه چی هست .
به نظر من مردم در روزمره گی افتاده اند و عزم ملی برای پیشرفت کمتر به چشم میخورد و حس ترقی کشور که در نهایت به رشد خودشان نیز منجر میشود ،در آنان کم به نظر می آید.
تحلیل فوق العاده ای بود
1-کوبیدن غرور و خودخواهی
2- برنامه ریزی
3- کمی و فقط کمی وطنپرستی...متاسفانه ما زیاد شعارش را می دهیم ولی سرو تهمان را بگیری دوست داریم بریم اونورآب
3-عمل به برنامه ها و بازرسی آنها
5-امیدوار بودن
6- جایی که لازم است پافشاری و جایی که لازم است عقب کشیدن
با تشکر از دید عمیق سر دبیر محترم سایت _به نظر من چیزی که مارا چه بعد از انقلاب وچه قبل از انقلاب عقب نگه داشته است تعصبی است که ما به آنچه که داریم و نداریم می ورزیم ما ملتی هستیم که حاضر به نقد خود نیستیم دراقتصادمان -سیاستمان و.... همه چیزمان مانند مذهبمان تعصب میورزیم حاضر به تغییر بنیاد های غلط فکرییمان که از پدرانمان به ارث رسیده نیستیم واگر کسی به آنها نقدی وارد کرد او را مستحق توهین میپنداریم تمام دنیا را سفید یا سیاه می بینیم.غررورمان در گروی نپذیرفتن حقیقت و اصرار بر ماندن در عمق ضلالت است. از نظر ما شخصیت یعنی مارک لباسمان یعنی پیش شماره موبایلمان......با امید به روزی که یاد بگیریم چطور بدون توهین با یکدیگر بحث ویکدیگر را نقد کنیم_آروین از تهران
باید تکلیف را مشخص کرد حکومت هم پارلمانی با این همه اختیارات هم ریاست جمهوری با هم در تناقض است. باید مسئول اداره مملکت یا از دل پارلمان بیرون بیاید یا رئیس جمهور همه کاره باشد و پارلمان فقط ناظر . متاسفانه نظارت در مملکت ما چون کار ها را خیلی رفاقتی انجام می دهیم شد
/ 0 نظر / 4 بازدید