واکنش وزیر جهاد به نامه انتقادی54 استاد دانشگاه در بخش کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نامه انتقادآمیز 54 استاد دانشگاه در خصوص سیاست های وزارت کشاورزی آنها را خرابکار خطاب کرد.

 یازدهمین نشست صبحانه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران روز گذشته با حضور محمدرضا اسکندری، وزیر جهاد کشاورزی به عنوان میهمان ویژه برگزار شد. در این نشست نمایندگان بخش خصوصی با انتقاد از سیاست های تعرفه ای دولت خواستار کاهش تصدی گری دولت در بخش کشاورزی شدند و وزیر جهاد کشاورزی نیز با وعده های خود اظهار امیدواری کرد که دولت به ساماندهی وضعیت تولید در کشور خواهد پرداخت اما یکی از انتقادهایی که وزیر جهاد کشاورزی در خصوص گران شدن برخی از اقلام مصرفی مردم همچون تخم مرغ و سیب زمینی مطرح ساخت نبود برنامه ریزی برای تولید و صادرات این محصولات در کشور است.

وزارتخانه پرتنش

 وزیر جهاد کشاورزی در این نشست خطاب به نمایندگان بخش خصوصی گفت؛ بخش کشاورزی وزارتخانه ای پرتنش در دولت است به نحوی که اگر در قیمت هر یک از کالاهای کشاورزی تغییری ایجاد شود مورد هجوم جدی قرار می گیرد به طوری که با گران شدن گوجه فرنگی طی روزهای اخیر وزارت جهاد کشاورزی مورد هجوم اقتصادی قرار گرفته است. وی با بیان اینکه بخش زیادی از کشاورزی در ایران توسط بخش خصوصی انجام می شود، به دخالت هایی که توسط دولت صورت می گیرد اشاره کرد و تصریح کرد؛ دولت را باید به بخش سیاستگذاری و برنامه ریزی معطوف و تصدی گری را از او گرفت.اسکندری افزود؛ خرید توافقی باید در خصوص تمام محصولات کشاورزی صورت گیرد اما مخالفت ها با این طرح منجر به برکناری چند تن از مدیران استانی وزارت جهاد شد. این در حالی است که بخش خصوصی باید خرید توافقی و در صورت لزوم دولت، خرید تضمینی کند.وی با بیان اینکه دولت امسال به عنوان خرید تضمینی حتی دانه ای خرما هم نخرید، اظهار داشت؛ سال گذشته دولت 50 تن زعفران خرید که با توجه به خرید توافقی امسال خریدی از سوی دولت صورت نگرفته است.

واگذاری یک بانک به بخش کشاورزی

 وزیر کشاورزی از ارائه طرحی جهت واگذاری سهم یکی از بانک ها به مولدین بخش کشاورزی خبر داد و گفت؛ این طرح در حال پیگیری است و مقرر شده برخی از واحدهای زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی به سازمان خصوصی سازی معرفی شده و هم اکنون در قالب سهام عدالت در حال پیگیری است.اسکندری همچنین اظهار داشت؛ طی چند روز گذشته کمیسیونی در دولت به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور شش نفر از وزرا تشکیل شده که آنها موظف به ساماندهی تولید شده اند.

 علل گرانی ها

اما در حاشیه این مراسم وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران در خصوص علل و عوامل گرانی سیب زمینی و تخم مرغ توضیح داد.اسکندری علت افزایش قیمت تخم مرغ در کشور را بی برنامگی در صادرات دانست و گفت؛ با تفاهم صورت گرفته با تولیدکنندگان تخم مرغ، مقرر شده شرکت پشتیبانی امور دام تخم مرغ را با قیمت 832 تومان از مرغداری ها خریداری کرده و در بازار با قیمت 950 تومان توزیع کند. وی خاطرنشان ساخت؛ در حال حاضر با تفاهمی که با تولیدکنندگان تخم مرغ انجام دادیم مقرر شد تخم مرغ آنها را برای مدت دو سال خرید تضمینی کنیم که این امر از نوسانات قیمت تا دو سال آینده جلوگیری خواهد کرد.اسکندری به جلسه مدیران بانک ها و اتحادیه مرغداران اشاره کرد و گفت؛ در این جلسه مدیران بانک ها توافق کردند استمهال دو ساله وام های مرغداران را اجرا کنند تا مشکلات آنها برطرف شود.

وی در خصوص نامه 54 صاحبنظر بخش کشاورزی در خصوص سیاست های نادرست وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت؛ این نامه کاملاً سیاسی است و برخی از امضا کنندگان آن نیروهای برکنار شده ما هستند. آنها ادعاهایی کرده اند که باید ثابت کنند. امضا کنندگان این نامه سال ها در بخش کشاورزی مسوول بسیاری از خرابکاری ها بوده اند. اسکندری با بی اساس خواندن نامه فوق اذعان داشت؛ آنها ما را متهم کردند که در چارچوب سند چشم انداز و برنامه چهارم توسعه حرکت نمی کنیم و تمامی اقدامات صورت گرفته در راستای سند و برنامه را مانند امنیت غذایی و بهینه سازی آب زیر سوال برده اند. وزیر جهاد کشاورزی در بحث انتقاد امضاکنندگان نامه مبنی بر اینکه به واردکننده حبوبات تبدیل شده ایم، اظهار داشت؛ آنها توجه نداشتند که ما امسال صادرات حبوبات فراوانی داشته ایم و موازنه صادرات و واردات حبوبات نشان دهنده این است که به علت مقرون به صرفه تر بودن این وضعیت نباید گفت که به واردکننده حبوبات تبدیل شدیم. وی همچنین با اشاره به بی برنامه بودن صادرات سیب زمینی اظهار داشت؛ در حال حاضر به دلیل عدم اعلام برنامه از سوی صنایع ما نمی توانیم برای تولید برنامه ریزی کنیم.وی با اشاره به اینکه هم اکنون مجوز واردات سیب زمینی توسط وزارت بازرگانی صادر شده است، مطرح ساخت؛ هیچ کشوری با ما قرارداد خرید سیب زمینی ندارد و این امر موجب عدم برنامه ریزی برای تولید این محصول شده است. به گفته وی کشت بی برنامه و صادرات بی برنامه علت افزایش قیمت سیب زمینی است.

منبع: سایت سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی 

پ.ن.: از آن نامه ها است که برای فردا نوشته می شوند!

/ 0 نظر / 4 بازدید