به بهانه نزدیک شدن به روز زن

البته خریداران معتقدند، فروشندگان حدود ده روز قبل از فرا رسیدن روز زن قیمت‌ها را افزایش داده تا تخفیف‌هایی که طی این روزها برای مشتری لحاظ می‌کنند ضرر زیادی به آنها نزند.
این در حالی است که فروشندگان این ادعای خریداران را تکذیب کرده و معتقدند دست فروشنده نمک ندارد. به همین دلیل اکثر فروشندگان از دادن تخفیف به مشتری در این ایام خودداری می‌کنند.
احمد محرابی یک فروشنده در مرکز خرید علاءالدین در این باره می‌گوید: اکثر خریدارانی که برای خرید گوشی در این ایام به این جا مراجعه می‌کنند، در صدد خرید گوشی در رنج قیمتی 100 تا 200هزار تومان هستند و کمتر فردی را می‌توان یافت که به دنبال خرید یک گوشی گران قیمت برای مادر یا همسرش باشد. مگر افراد به قول معروف «مایه‌دار»! به گفته این فروشنده افرادی که لقب «مایه‌دار» را یدک می‌کشند، معمولا به دنبال گوشی‌های گران قیمت و تازه واردی چون A،saphir Art8800، Art 8800 نوکیا و 2600 نوکیا هستند که قیمتی حدود یک‌میلیون و 50 تا یک‌میلیون و 400هزار تومان دارند.
قشر متوسط جامعه نیز که مایل به خرید یک هدیه ارتباطی برای مادر یا همسر خود هستند با خانه‌تکانی جیب‌های خود مدل‌های 5310، 5700 و ... نوکیا یا K770 و S500 سونی اریکسون و یا G800 و U600 سامسونگ را انتخاب می‌کنند که قیمتی حدود 180 تا 300هزار تومان دارند.
البته افرادی که توان مالی کمتری دارند نیز می‌توانند گوشی‌هایی با قیمت 80 تا 150هزار تومان را انتخاب کنند. مدل‌های 6030، 1650، 2660 از خانواده نوکیا، مدل‌های J110، K200، K310، J120 و W200 از خانواده Sony Erisson، مدل‌های E250، D840 و D900 از خانواده سامسونگ، مدل‌های KG275، KG800 و KG110 از گوشی‌های LG و مدل‌های L6 و V3X از خانواده موتورولا نیز برای افرادی که نمی‌خواهند هزینه زیادی صرف خرید گوشی کنند مناسب است.
به گفته سبحانی، یک فروشنده دیگر در پاساژ علاءالدین گوشی‌های خانواده i-mate و HTC کمتر مورد تقاضای افرادی قرار می‌گیرند که برای خرید هدیه، آن هم هدیه روز زن مراجعه می‌کنند.
فروشندگان سیم‌کارت نیز معتقدند، در این ایام اکثر افرادی که به قصد خرید مراجعه می‌کنند، در پی خرید کدهای ارزان‌قیمت مانند 5، 6 ، 7 و 8 هستند.البته خریداران سیم‌کارت‌های اعتباری ایرانسل نیز جای خود دارند.
روشنک فروغ‌زاد، برای خرید یک سیم‌کارت اعتباری و گوشی موبایل برای مادرش به پاساژ علاءالدین مراجعه کرده است.وی می‌گوید: قصد دارد یک سیم‌کارت ایرانسل برای مادرش خریداری کند تا شاید در قرعه‌کشی نیز برنده شود.وی جمعا مبلغی حدود 200هزار تومان برای هدیه مادرش در نظر گرفته است.
روزبه احدی یک فروشنده سیم‌کارت در این زمینه می‌گوید: هر سال با نزدیک شدن به روز مادر، به دلیل رشد تقاضا، قیمت‌ها تا حدودی افزایش می‌یافت. اما از آنجا که امسال اپراتورهای دولتی و خصوصی تجربه لازم را طی سال‌های گذشته کسب کرده‌اند حدود ده تا پانزده روز قبل از رسیدن به این ایام سیم‌کارت‌های اعتباری را به بازار عرضه کرده‌اند.
پس در بازار این کالا نباید شاهد هیچ افزایش قیمتی بود.
بانوان کامپیوتری
حضور خانم‌ها در عرصه IT را به هیچ وجه نمی‌توان نادیده گرفت.
این را از این جهت نمی‌گویم که خودم از جنس همین خانم‌های کامپیوتر دوست هستم. تجربه این را ثابت کرده است.اگر سری به پاساژ پایتخت، مرکز خرید و فروش تجهیزات کامپیوتری بزنید متوجه این موضوع خواهید شد.
MP3 Player و انواع USB Flash از دسته کالاهایی هستند که طی این مدت بازار پررونقی کسب می‌کنند.
طبق اعلام «کاشی» یک فروشنده در این زمینه، طی این مدت کالاهایی که بیشتر جنبه فانتزی و لوکس دارند در این بازار از فروش بالایی برخوردار می‌شوند.
وی به USB Flashهای ZYRUS که به تازگی وارد بازار شده‌اند اشاره کرد که در طرح‌های زیبایی به بازار عرضه شده‌اند. کهن، فروشنده محصولات این برند قیمت USB Flashهای یک، دو و سه گیگابایتی این برند را به ترتیب 13هزار، 20هزار و 31هزار تومان اعلام کرد.
MP3 Playerهای رنگارنگ هم در برندهای مختلفی چون کریتیو، اسپیر، فراسو، سونی و... بسته به ظرفیت‌های مختلف با قیمتی حدود 50 تا 200هزار تومان به فروش می‌رسند.
افرادی هم که می‌خواهند به قول معروف بیشتر برای بانوی دیجیتالی خانه مایه بگذارند به سراغ لپ‌تاپ می‌روند که البته این مورد کمتر پیش می‌آید.
این افراد می‌توانند با صرف مبلغی حدود 500هزار تا سه میلیون تومان بانوی خانه را صاحب یک لپ‌تاپ کنند. البته باید بگوییم این قیمت‌ها بستگی شدیدی به امکانات و مارک لپ‌تاپ دارد. علی حجتی، یک فروشنده لپ‌تاپ در پاساژ پایتخت می‌گوید، بسیار کم پیش می‌آید افرادی به بهانه روز زن اقدام به خرید لپ‌تاپ کنند اما افرادی که این کار را می‌کنند معمولا به دنبال خرید یک نمونه معمولی با ظاهر زیبا و فریبنده هستند. وی به لپ‌تاپ‌های رنگی VAio سونی، IBM از سری Lenavo و ... اشاره کرد که قیمتی حدود یک میلیون تا یک میلیون و 900هزار تومان دارند و مورد توجه خانم‌ها قرار می‌گیرند.
رونق غیردیجیتالی‌ها در سایه دیجیتالی‌ها
در خیابان جمهوری و اطراف سایر مراکز خرید و فروش تجهیزات کامپیوتری تنها فروشندگان انواع سیم‌کارت و گوشی تلفن همراه نیستند که در این ایام، کسب و کار پررونقی دارند. بلکه برخی فروشندگان لوازم صوتی و تصویری نیز تبلیغات زیادی برای این ایام کرده‌اند و تسهیلاتی از جمله فروش اقساطی را برای خریداران در نظر گرفته‌اند. دست‌فروشان نیز که از هر فرصتی برای فروش اجناس خود استفاده می‌کنند با عرضه انواع سشوار، دستگاه موکن و حتی گوشی موبایل در این جشن سهیم شده‌اند.
برداشت آخر
زرورق‌های رنگارنگ را با دقت و وسواس باز می‌کند. چشم به جعبه گوشی موبایل می‌افتد. صدای زنگ موبایل از جعبه شنیده می‌شود. جواب می‌دهد...
روزت مبارک!

در زیر چند نمونه از کالاهای دیجیتالی پرفروش در روزهای زن معرفی شده‌اند

گوشی موبایل
مدل: Sony Erisson s500
قابلیت: تجهیز به دوربین، MP3 Player، بلوتوث و ...
قیمت: 170000 تا 180000 تومان

 

لپ‌تاپ
مدل: Sony VAIO UGN CR35G
قابلیت: 5/2کیلوگرم، پردازنده Centrino Core 2 Duo
قیمت: 1420000 تومان

 


فلش دیسک
مدل: Zyras USB Flash
قابلیت: ظرفیت‌های 1، 2 و 3 گیگابایتی
قیمت: 13000، 20000 و 31000 تومان

 منبع (+)  

/ 0 نظر / 5 بازدید