خواستن

آیا واقعاً با خودشون صادق نیستند و نمی­خوان باور کنند که دیگه عشقی بینشون نیست یا اینکه همدیگه رو می­خوان اما با خودخواهی و غرور و لجبازی و منم منم کردن و سبک سنگین کردن اینکه در هر مراوده­ای چه قدر منافعشون به خطر می­افته، به تدریج از همدیگه دور شدند.

 نمی­تونم بفهمم که این من و تو بودن­ها ناشی از لجبازی و دور شدن از همدیگه و خودخواهی ذاتی و اکتسابی طرفینه یا اینکه اساساً دیگه "ما" وجود نداره، همش تو و منه.  و سئوال اصلی که نمی­تونم براش به یک جواب قطعی برسم اینه که آیا اصلاً از اول واژه "ما" بینشون وجود داشته و حالا به این جدایی رسیدند یا اینکه از اول هم "ما" نبودند!  هر کدوم، همسرشون رو تو لایه­های پنهان وجودشون، به خاطر تأمین منافعشون انتخاب کردند و با اصرار بر تأمین "خواسته­های من"، "عقاید من"، "نیازهای من"، "دوست­های من"، "خانواده من"، "شغل من"، "تحصیل من"، "ماشین من"، و هزار تا منم دیگه تحت فشار قرارش میدند، چون دوستش ندارند.

مرتب از خودم می­پرسم به فرض که دو نفر زمانی همدیگه رو دوست داشتند، وقتی به مرحله­ای می­رسند که از جدا زندگی کردن ناراحت نمیشن و دیگه اون احساس تعلق خاطر به همدیگه و به زندگی مشترکشون رو ندارند، دیگه دلشون برای هم تنگ نمیشه و با هر صدای زنگ تلفنی با خوشحالی از جا نمی­پرند که ببینند شاید همسرشون باشه، وقتی کار به جایی می­رسه که به راحتی انتقادهاشون از هم رو به زبون میارند و اجازه می­دهند دیگران بدونند چی بینشون گذشته، لیست می­کنند که از این به بعد من چی می­خوام و تو حد و حدودت کجاست، این به نوعی خاتمه یک عشق یا حداقل احساس تعلق خاطر به نفر مقابل نیست؟  نمی­دونم آیا این مدل کار کردن به نوعی برداشتن آجرهای زیربنای یک عمارت برای به کاربردنشون در طبقات بالاتر نیست؟!  این چونه­زنی که با اصرار فراوون و در این موارد غالباً بر سر مسائل کوچیک و شرم­آور انجام میشه، یک جور تخریب همون یک ذره احساس خوب بینشون نیست؟  به اینجا که می­رسم بلافاصله از خودم می­پرسم این یک ذره احساس خوب از اول وجود داشته و به خاطر اشتباهاتشون و خودخواهی­هاشون رنگ باخته، یا فقط به خاطر زندگی مشترک زیر یک سقف به وجود اومده؟  فقط ناشی از انس گرفتنه؟

 نمی­تونم بفهمم این احساس بی­تفاوتی و سردی به خاطر دعواها و بگو مگو­هایی است که به عادت تبدیل شدند، به خاطر دل شکستن­ها و آزرده خاطر شدن­ها و زخم­هاییه که التیام نیافتند، به خاطر دور بودن از همدیگه است و مطابق مثل معروف از دل برود هر آنکه از دیده برفته و دوباره میشه با کنار هم بودن و محبت کردن و محبت دیدن و تلاش برای التیام دادن زخم­های کهنه درستش کرد؟ آیا این سرد شدن ناشی از یک احساس واقعی سرکوب شده نیست که داره بروز می­کنه و باید باورش کرد؟ 

نمی­دونم در این حالت این دو نفر تو یک دور باطل افتادند که خودشون نمی­تونند از توش دربیان و احتیاج به کمک خارجی دارند یا اینکه اساساً نقطه شروع این تسلسل همون نخواستنه.

اگه واقعاً علت العللش اینه که دیگه همدیگه رو نمی­خوان (یا شاید هم از اول نمی­خواستند!)، واقعاً تلاش کردن برای جلب نظر طرف مقابلشون فایده­ای داره؟ وقت تلف کردن نیست؟ آیا هنوز این رابطه ارزش تلاش کردن برای بهبودش رو داره؟! آیا این تلاش یک جور خودفریبی نیست؟ آدمی که خودش رو فریب میده واقعاَ می­تونه خوشبخت باشه یا احساس عمیقی از عشق رو تجربه کنه؟ آیا این مدارا کردن­ها و کج­دار مریزها اصولاً درستند؟ به فرض که با حساب و کتاب و مکالمه و مجادله و معامله، تو یک مقطعی مشکلات کمرنگتر بشن، اگه واقعاً علت اصلی پیدایششون دوست نداشتن باشه، یک روز دیگه، یک جای دیگه، دوباره نمود پیدا نمی­کنند؟  روزی که نمودشون عواقب تلخ و جبران ناپذیری داشته باشه؟

آیا این استدلال که همه تو زندگیشون با این قبیل مشکلات روبرو بودند و هستند و خواهند بود، به این معنیه که زندگی یعنی همین و این زن و شوهر توقع زیادی از زندگی و اطرافشون دارند، زیادی آرمانگرا شدند، زیادی غرق تصوراتشون شدند و از جامعه واقعی دور شدند؟  زیادی منم منم می­کنند؟ باید از داشتن نعمت­های فعلیشون راضی باشند و سرشونو یک جوری گرم کنند که زیادی فکر و خیال بیخود نکنند و شکرگذار باشند که این شرایط رو دارند؟  شرایطی که هزاران نفر دیگه آرزوی داشتنشو دارند.  دیگه چه اهمیتی داره که واقعاً همدیگه رو می­خوان یا نه. مهم اینه که اسمش از نظر اطرافیانشون و دوست و آشنا این باشه که متأهلند!  مجازند زیر یک سقف زندگی کنند، طبق عرف معمول جامعه بچه­دار بشن، با اومدن بچه اونقدر مشغول برآورده کردن احتیاجات فیزیولوژِیکی و مالیش باشند که دیگه وقت نکنن فکر کنند و چه اهمیتی داره که همسرشون کجاست و چه می­کنه؟ به چی فکر می­کنه یا چی می­خواد؟ از زندگیش راضیه یا نه؟ مهم اینه که نفس می­کشه و این دور و اطراف هست.

نمی­دونم این نتیجه­گیری درسته؟ وقتی عقل جمعی جامعه می­گه این درسته، آیا مخالفت کردن با این جریان متداول یک نوع شنا کردن بر خلاف جریان آب نیست؟ هدر کردن عمر و زندگی و سلامتی انسان نیست؟  نمی­دونم اگه کسی به خودش بقبولونه که باید موافق جریان شنا کنه تا آسیب نبینه، آیا واقعاً آسیب نمی­بینه یا اینکه داره ناخودآگاه، آسیب­های وارده رو به لایه­های عمیق­تر وجودش منتقل می­کنه؟  یک روز می­بینه دیگه خودش نیست، قدرت تصمیم گیری نداره و توان تغییر پذیریش رو از دست داده.  مثل یک مهره در یک سیستم صنعتی غول آسای بی­احساس...

 با خودم تضاد پیدا کردم.  ذهنم مثل این کارتون­ها شده که یک فرشته خوب سفید پوش بالدار و یک شیطون بد شاخدار! هر دوشون همزمان فرمان میدند!  نمی­تونم جواب سئوال­هام رو پیدا کنم.  ذهنم جولانگاه همه جور فکر مثبت و منفی شده.  یک لحظه هم خالی نمی­مونه! وقتی فکر می­کنم معمولاً یک زنجیره افکار منفی سراغم می­آن.  از همه بدتر اینه که دیگه نمی­تونم مطمئن باشم واقعاً منفی هستند یا نه؟!! آیا واقعیت­هایی هستند که نمی­خوام قبولشون کنم و انگ منفی بودن بهشون می­زنم که توجیهی پیدا کنم برای کنار گذاشتنشون!! یا اینکه واقعاَ یک مشت منفی­بافی الکی هستند که نباید بهشون پر و بال داد؟ آیا اینها واقعاً افکار منفی هستند که با تجربه کردن دوباره محبت و عشق، مثل یک قالب یخ جلوی گرمای آفتاب ذوب می­شوند و جاشون رو به شادی و دلخوشی می­دهند؟! 

/ 0 نظر / 3 بازدید