تولد

- قرار گذاشتیم تو فاصله یک سال یک سری کارهایی رو که باید می­کردیم انجام بدیم، و پرونده شون رو بگذاریم کنار تا بتونیم آماده جهش بعدی باشیم.

- سعی کنیم در هر کاری اول یک دورنمای کلی براش تصور کنیم و بعد شروع کنیم به انجامش.  در واقع بررسی کنیم ببینیم باید از انجام یک کار چه نتیجه­ای رو بگیریم و بر اساس نتیجه­ای که باید بگیریم، برنامه­ریزی کنیم.  اینجوری پراکنده کاری نمی­کنیم و بهره وری بیشتری داریم.

- برای هر کاری به اندازه ارزشش وقت بگذاریم، این برای ما که کمابیش وسواسی و کمالگرا هستیم، کار سختیه اما میتونه خیلی بهمون کمک کنه.

-نکته دیگه این که برای کارهای کوچیک وقت نگذاریم. یک کار موندگار خوب، بهتر از ده تا کار کوچیکه که با ارزش گذاری موجود جایگاهی نداره و فقط وقت گیره. مثلاً نوشتن یک کتاب خیلی بهتر از نوشتن ده تا مقاله علمی ترویجیه.

- یک نکته دیگه که ما توش ضعیفیم، کانال­های ارتباطیمونه، ما خیلی آدم­های سطح بالاتر از خودمون رو می­شناسیم اما رومون نمیشه ازشون کمک بگیریم یا حتی باهاشون مشورت کنیم.  این ضعف بزرگیه.  آدم­های موفق­تر و مسن­تر معمولاً از راهنمایی و کمک کردن به دیگران استقبال می­کنند و می­تونند راه­هایی رو برای آدم باز کنند که در حالت عادی باید با خیلی تلاش و با سعی و خطا ایجادشون کنیم.  عجیب بود ولی به این نتیجه رسیدیم ما به جای اینکه نگاهمون به بالا باشه، یک جورهایی رو به پایینه و ما بیشتر وقتمون رو صرف خدمات­رسانی و مشاوره دادن به دیگران می­کنیم، اما وقتی خودمون به کمک و مشاوره احتیاج داریم، نمی­ریم سراغ بزرگتر از خودمون.  سعی می­کنیم و سعی می­کنیم و دور خودمون می­چرخیم.  به عبارت دیگه یک پیله دور خودمون تنیدیم که باید سوراخش کنیم و بیایم بیرون.  این کار یک خوبی دیگه هم داره. افق دیدمون رو باز می­کنه و باعث میشه فکر نکنیم همه دنیا همین موسسه و خونه زندگیه که ما توش هستیم.  باید خیلی باز­تر عمل کنیم و این حصارهای الکی رو از اطرافمون برداریم.  وقتی وجودت گسترده میشه، خیلی از این خرده ریزها که الان ناراحتمون میکنه، دیگه اصلاً اهمیتی ندارند و به چشم نمی­آن.  فکر کنم اینجوری بزرگترین مشکلاتمون هم کوچیک میشند.

- یک ضعف عمده دیگه ما نحوه برقراری ارتباط با اعضای خانواده و اطرافیامونه.  ما زبون خوشی نداریم.  به جای اینکه با زبون خوش از دیگران کمک بگیریم، خودمون سعی می­کنیم یک تنه همه کارها رو بکنیم.  بعد که خسته و فرسوده شدیم، دادمون در میاد و از دیگران متوقع میشیم که من که این همه کار برات کردم و زحمت کشیدم تو چرا قدرش رو نمی­دونی.  وقتی خسته­ایم، عصبانی میشیم و وقتی عصبانی هستیم اطرافیامون رو می­رنجونیم و هی ناراحتی رو ناراحتی میاد.  وقتی خانم­های موفق اطرافمون رو بررسی کردیم، به یک تفاوت عمده و حیرت آور رسیدیم!  اونها نسبت به ما کار خیلی خیلی کمتری می­کنند، به خصوص کارهای یدی خیلی کمتری می­کنند، اما این هنر رو دارند که از اطرافیانشون درخواست کمک بکنند و باز این هنر رو دارند که به ازای خدماتی که می­گیرند سپاسگزار باشند و با راه­های مختلف کسی رو که براشون زحمت کشیده خوشحال کنند.  ما زبون تلخی داریم.  مثل خر کار می­کنیم و از جسم و روحمون کار می­کشیم و به شدت خسته میشیم و الان جسمی داریم که هر روز توانش کمتر از دیروز میشه.  به این نتیجه رسیدیم که باید هنر درخواست کردن از دیگران و اعتماد کردن به توانایی­های اونها رو یاد بگیریم.  چه اشکالی داره به جای این همه کار کشیدن از خودمون و بعد انتقال ناراحتی­هامون به دیگران و بالا رفتن توقعاتمون و ناراحتی به خاطر برآورده نشدن توقعات به جا و نا­به­جامون، سعی کنیم به دیگران و به خصوص به همسر و بچه­هامون اعتماد کنیم و از اونها کمک بخوایم و در عوض سعی کنیم، اون وقت رو به خودمون برسیم و با روحیه بهتر و شادتر و خونه زندگی مرتب­تر به استقبالشون بریم و به جای اینکه همیشه ازشون متوقع باشیم که ممنون زحمات ما باشند، ما ممنون زحمات و مهربونیهای اونها باشیم؟!

-باید یک فکری برای اوضاع مالیمون هم بکنیم.  نباید یک جانبه رشد داشته باشیم.  من به نسبت دوستم موقعیت مالی ضعیف­تری دارم، شاید چون تا حالا برام اهمیت نداشته و الان میفهمم که کار درستی نبوده.  سعی می­کنم حتماً در این جنبه دقیقتر باشم، به هر حال من همه عمر سالم و جوان نیستم که بتونم کار کنم، حداقل باید یک خونه و یک منبع درآمد غیر دولتی داشته باشم.  شاید روزی برسه تو زندگیم که نخوام برم سر شغل دولتی، یا بخوام نیمه وقت بشم یا اصلاً نخوام کار کنم، مثل خیلی از خانم­های دیگه بشینم تو خونه و کیف دنیا رو بکنم.  به خونه زندگی و بچه­هام برسم و تو خونه از قابلیت­هایی که در این مدت به دست آورده­ام استفاده کنم، مثلاً سالی یک کتاب بنویسم یا یک کتاب ترجمه کنم.  هم خانم خونه­ام باشم، هم موقعیت اجتماعی بالایی داشته باشم.  آدم که همه عمرش نباید مثل تراکتور کار کنه.  البته لازمه این کار اینه که پشتوانه مالی داشته باشم، و برای به دست آوردن این پشتوانه وقت زیادی ندارم.

-نکته بعدی این بود که ما خیلی پراکنده کار کردیم.  تو کار علمی هر چی تخصصی­تر کار کنی موفق­تری.  باید تو یک تخصص خاص شاخص باشی و همه بهت رجوع کنند.  کار سختی هم نیست.  در واقع از این کاری که ما تا حالا کردیم خیلی راحت­تره، می­خوای پروپوزال بنویسی، گزارش بنویسی، اظهار نظر کنی، داوری کنی، خلاصه با سرچ کمتر و راحت­تر این کار را انجام میدی.  دارم فکر می­کنم با توجه به علاقه­ام به علوم شناختی و فانکشنال فودها، بیام روی همین موضوع کار کنم.  در واقع تلفیقی از نانو، نقش غذا در عملکردهای شناختی و غذاهای عملگرای موجود بومی ایران و فرموله کردنشون.  قراره به فکر کارهای تجاری هم باشیم.  از زندگی با آقای همسر یاد گرفتم که پول در تجارت و در خدماته نه در تولید.  باید به فکر یک شرکت باشم.  براش ایده­های جالبی دارم. مطمئنم که موفقیت خیلی زیادی خواهد داشت.

البته در بررسی موقعیتمون بعد از 10-15 سال کار تحقیقاتی، دیدیم خیلی هم بد نیستیم.  فقط به نسبت زحمتی که کشیدیم عایدیمون کم بوده.  جبرانش می­کنیم. انشاالله.  مهم اینه که قبل از تموم شدن عمرمون این رو فهمیدیم J

امیدوارم یک سال دیگه که مطالب این روز رو می­خونم ،از میزان پیشرفتم شگفت زده بشم.

/ 9 نظر / 2 بازدید
khaterangi

شبی از پشت یك تنهایی نمناك و بارانی تو را با لهجه ی گل های نیلوفر صدا كردم. تمام شب برای باطراوت ماندن باغ قشنگ آرزوهایت دعا كردم. پس ازِ یك جستجوی نقره ای در كوچه های آبی احساس تو را از بین گل هایی كه در تنهایی ام رویید با حسرت جدا كردم...... سلام ضمن تبریک به دلیل داشتن وبلاگی باچنین زیبایی ازشمادعوت می کنم تاازبزرگترین وبسایت عاشقانه دیدن فرمایید. خط رنگی وبسایتی باتمامی عاشقانه هاباپیج رنک1: عاشقانه های کاربردی-عکس های عاشقانه-داستان های عاشقانه-لطیفه های عاشقانه-نامه های عاشقانه-اس ام اس های عاشقانه-اشعارعاشقانه و... ضمنابه دلیل کاربردی بودن مطالب،نام سایت رادرلیست پیوندوبلاگتان قراردهیدتادردسترستان باشد. به امیددیداردرخط رنگی.آی آر(khaterangi.ir)

مبارز بلاگ

دفاع همچنان باقیست... در جبهه ای جدید به مبارزه برخواسته ایم و در این راه نیازمند پشتیبانی هستیم. مبارز بلاگ در شکلی جدید و با دامنه اختصاصی در دسترس است : www.mobarezblog.ir این ارسال به صورت خودکار انجام شده ولی پاسخ ها دنبال می شود.

هائم

یادش بخیر یه بار استاد زبانمون زد به پشتمو گفت که زیاد از تو بحر همه چی نرم و یکم از بالا به مسائل نگا کنم!!!هنز حرفش تو گوشمه!!! وبت بی اغراق قشنگه... به منم سر بزن...منتظرم...

بهنام

با سلام وبلاگ قشنگي داري من مشتاق تبادل لينک با شما هستم اگر ما را قابل بداني وارد وبلاگم بشي و وبلاگتو ثبت کني تبادل لينک اتوماتيکه پس زياد وقتت و نمي گيره. www.chic.loxblog.com با تشکر

پریسا در دریای خوشبختی

سیو می کنم وبلاگتو.. از مراقبه هات خوشم اومد و اینکه تو هم شهریوری هستی............راستی کارشناس تغذیه هم هستی؟؟؟؟

الناز

منم متولد53 هستم حال و احوالمون عجیب شبیه ممنون از این که نوشتی

milad

agar mikhay psp xbox mobile rayegan barande beshi in matno bekhon khondan in matan 1min ham vaghtet ro nemigire vali vaghti motevajeh shodi hagh ba man bod weblogam ro be baghie moarefi kon ta be ghole maerof sofrei ke pahn shode bezarim hame azash noni bardaran baraye inke sabet konam harfam raste paein safe axe chanta az kalahaei ke barande shodam ro gozashtam (ye site irani hast ke dar 1eghdam tablighati va jaleb enghdam be bagozarie mosabeghe jalebi karde be harkasi tedad moshakhas pishnehah mide masalan 5 adad har kasi ke betone jori in pishnahadat ro gharar bede ke nafare akhar beshe barande jayezast .dar rozam 10 ta mosabeghe bargozar mikone ke hamashon shamele labtop mobile psp xbox va in chizast) raftan be in weblog 1min ham vaghtet ro nemigire vali motmaen bash age nari pashimon mishi age rafti va didi hagh ba man bod in weblog ro be baghie ham moarif kon ta hame betonan estefade konan etelaate bishtar: http://cn3i.mihanblog.com jadidtarin kalahaei ke barande shodam Apple Ipod Touch N

آيا به تاريخ ايران علاقه داريد؟ چقدر درباره ايران مي دانيد؟ براي داستن همه چيز درباره ايران به آدرس 7sea.persianblog.ir مراجعه كنيد

سهند جوان

سلام وام با کارمزد 4 درصد اخبار و مقالات ويژه وبلاگي با بيش از 200-300 بازدید کننده در روز و بيش از 21000بادزيد کننده در عرض سه ماه! ما با رتبه هاي اول گوگل در جستجوي ايرانيان عزيز و همچنين مديريت بيش از 40 وبلاگ شما را به ليست خود اضافه خواهيم نمود. در صورتي که مايل به تبادل لينک هستيد ابتدا ما را با عنوان "وام با کارمزد 4 % "در پيوند هاي وبلاگ خود قرار داده و در بخش نظرات به وبلاگ سهند جوان اطلاع دهيد. با تشکر از همکاري شما www.sahandejavan.blogfa.com لادن جدي [گل]