نمایشگاه کتاب

·  روز شنبه رفته بودیم نمایشگاه کتاب.  امسال بعد از مدت­ها بحث و جدل و کشمکش نمایشگاه به جای محل دائمی نمایشگاه­ها در مصلی تهران برگزار شده است.  البته ساخت مصلی هنوز تموم نشده و سعی و تلاش زیادی برای رسوندن ساختمان­ها و پارتیشن­بندی­ها انجام شده است.  مشکل اصلی مطرح شده برای محل قبلی نمایشگاه مشکل ترافیک و شلوغی اون دور و بر بود.  راستش امسال، صبح من رو رسوندند جلوی نمایشگاه، عصر هم با ماشین بخشمون تا چهار راه پارک­وی اومدم، اینه که نمی­دونم رفت و آمد به نمایشگاه راحت بوده یا نه!! اما در ساعاتی که ما بودیم، ترافیک خیلی روان بود و مشکل خاصی از این نظر نبود.  ظاهراً به دلیل وجود ایستگاه مترو، بیشتر رفت و آمدها از طریق مترو انجام می­شد.

·  تو روزنامه­ها خوندیم که قراره امسال به محض ورود به محوطه پیام­های آگاهی دهنده بر روی موبایل­ها ارسال شود.  ما که فقط دو تا پیام خوش­ آمد گرفتیم، اما با این مورد مواجه شدیم که SMS­ها به سختی ارسال می­شد.  تایید ارسال پیام­ها نمی­اومد و SMS­هایی که مثلاً ساعت 10 ارسال شده بود، ساعت یک و نیم عصر می­رسید و برای ما که تک­تک اومده بودیم و قرار بود گروهی بازدید کنیم ایراد SMSها یک کم مشکل آفرین بود.  باید اعتراف کنم در حالی که عجله داشتم و نمی­دونستم بالاخره کدوم SMS ام رسیده، کدوم نرسیده، یک SMS اشتباهی برای یک نفری فرستادم که خیلی بد شد!! 09.gif02.gif

·  امسال در کمال تاسف و تعجب نمایشگاه مطبوعات همراه با نمایشگاه کتاب نبود.  و جای شور و نشاطی که بودن نمایشگاه مطبوعات ایجاد می­کرد، جداً خالی بود.  بدجوری یخ بود!!

·  علی­رغم همه آنچه که در روزنامه­ها و وبلاگ­های مختلف نوشته می­شه، من مخالفتی با برگزاری نمایشگاه در محل جدید نداشتم و ندارم.  مصلی سال­ها است که نیمه تمامه و با برگزاری موارد اینچنینی انتظار می­ره شوکی بر روند ساختش وارد بشه و تا قبل از ظهور امام زمان شاهد تمام شدنش باشیم.  محل سالن­های مختلف به هم نزدیک بود و از این بابت رفت و آمد بین سالن­ها راحت­تر از نمایشگاه بین­المللی بود.  البته نمی­دونم از نظر امنیتی متراکم بودن چنین جمعیتی صحیحه یا نه!  ماجرای آب گرفتن سالن­ها در پی بارندگی هنوز باعث دلخوری یک سری غرفه داران بود. و دیدن انبار کتاب­ایی که بالای سر هر غرفه رو با نایلون پوشونده بودند و اطلاعیه­ایی که روی پارتیشن­ا زده بودند که تکیه ندهید دیوار می­یزد!! و میله و لوله­ای فلزی که یک دفعه کف نمایشگاه سبز شده بود و مرتب پای مردم بهشون گیر می­کرد، یک خرده عادی نبود.

·  یک مشکل مشهود در مورد نمایشگاه امسال، نا مناسب بودن نقشه­های اطلاع رسانی بود.  من معمولاً به راحتی با نقشه کار می­کنم.  اما نقشه امسال یک جوری بود که کار باهاش راحت نبود.  محل­هایی که در نقشه مشخص شده بود در مسیر اصلی مشخص نبود.  فلش­های راهنما هم خیلی کاربردی نبودند. ما برای پیدا کردن بانک و انبار عملاً دو بار سالن کتب لاتین رو دور زدیم و بخشی از خستگیمون برای دور خودمون چرخیدن بود.  یک نقشه خوب، نصب علامت­های راهنما در محل­های مناسب و یا استفاده از اشخاصی به عنوان راهنما می­تونست کمک زیادی به مراجعین بکنه.

·  محل برگزاری نمایشگاه یک مورد دیگه هم داشت که بهتره برای سال­های بعد در نظر گرفته بشه و اون وضعیت خدمات و نظافت محوطه بود.  صندلی­های در نظر گرفته برای جمعیت بازدید کننده از نمایشگاه کم بود.  و مردم مجبور بودند روی جدول کنار باغچه بنشینند.  سطل­های زباله کم و کوچک بودند.  میشد همه جا سطل­های پر و زباله­های تل انبار شده و رها شده را دید که بدجوری تو چشم می­زد.  اگه سطل­ها هم کم بود می­شد با خالی کردن مرتب و همین طور تمیز کردن مرتب محوطه این نقیصه را برطرف کرد.  کلاً چنین وضعی در شأن نمایشگاه کتاب نبود.  وضع محل­های ارائه مواد غذایی هم در بعضی موارد خوب نبود.

·  به نظر می­اومد نگهبان­های درهای ورودی و خروجی خیلی توجیه نشده بودند که الان وسط یک رویداد فرهنگی هستند!! بعضی­هاشون فکر می­کردند نیروی ضد شورش­اند!! مثلاً موقع وارد شدن به سالن کتاب­های لاتین، همراه ما 3-4 تا پسر جوان در سنین دبیرستان یا نهایت تازه دیپلم گرفته می­خواستند وارد سالن کتاب­ها بشوند که نگهبان در ورودی نگذاشت و با برخورد بد و زننده­ای و البته با کاربرد زور هلشون داد بیرون!! و گفت اینجا کتاب­های خارجیه به درد شما نمی­خوره!!!!

·  وضعیت بانک و انبارهای تحویل کتاب از بابت تعداد غرفه­هایی که در نظر گرفته بودند و تسهیلاتشون و برخورد پرسنلشون خوب بود، ما که راضی بودیم.

·   صف طویلی جلوی دستگاه­های خود پرداز سیار بود، به نظرم تعدادشون کفاف این جمعیت رو نمی­داد.

·  خیلی­ها از بابت خاکی بودن محل عبور و مرور و گذرگاه­ها شاکی بودند، درسته که روی کفش­هامون 2-3 سانت خاک نشسته بود، ولی به نظرم نباید خیلی هم سخت گرفت.  خوب محل نیمه ساز همینه دیگه. 

·  روی هم رفته خیلی هم بد نبود! یک خرده کم شور و حال بود!! آدم احساس نمی­کرد نمایشگاه کتابه، اون هم بیستمین نمایشگاه که انتظار می­رفت به مناسبت بیست ساله شدنش، مراسم خاصی برگزار بشه.

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
حميدرضا

سلام. بايد برم ببينم. اما من هم موافقم که بعضی چيزها رو زيادی بزرگ می کنيم و در نظر نمی گيريم اينجا ايران هستش...شاد باشی

عليرضا

سلام خلاصه اينکه همه چيمون به همه چيمون می اومد موفق باشي