جوسازی یا بی‌اطلاعی؟

اما نگاهی به ابعاد و حجم اقتصاد سیگار در ایران به این پرسش فوق پاسخ می‌دهد.

بنا بر آخرین گزارش گمرک ایران، مجموع سیگار خارجی وارد شده در کشور در سال 1386، معادل 7/360 میلیون دلار بوده است که این حجم از سیگار، توسط چهارده شرکت طرف قرارداد شرکت دخانیات ایران انجام می‌شود.

بنابراین، حتی اگر هر چهارده شرکت مذکور در اختیار یک فرد باشد، این فرد که ظاهرا از سوی رئیس‌جمهور سالم معرفی شده است، با توجه به قیمت فروش سیگار خارجی در داخل و کسر هزینه‌های توزیع و حقوق گمرکی، از مجموع 360 میلیون دلار واردات سیگار، حداکثر به درآمدی حدود صد میلیارد تومان در سال دسترسی پیدا می‌کند که با این حساب، پنج میلیارد دلار باج طلب‌شده توسط این فرد، برابر با پنجاه سال درآمد اوست!

از سوی دیگر، بنا بر اعلام رسمی شرکت دخانیات و وزارت بهداشت، مصرف سیگار در ایران، سالانه حدود هزار میلیارد تومان بوده که با کسر تولیدات داخلی و واردات رسمی، مجموع گردش مالی سالیانه سیگار قاچاق در کشور، کمتر از صد میلیارد تومان می‌شود که این رقم نیز قابل مقایسه با رقم پنج هزار میلیارد تومانی اعلام‌شده از سوی رئیس‌جمهور نیست.
اکنون این پرسش مطرح می‌شود که صرف‌نظر از رقم مطرح‌شده، آیا اصل این ادعا در اساس دارای اطلاعات درستی است یا نوعی مانور تبلیغاتی است؟

سوابق این‌گونه افشاگری‌های رئیس‌جمهور، نشان می‌دهد که ایشان در این افشاگری‌ها، فضای تبلیغاتی و پیامدهای سیاسی را بیشتر مدنظر دارند تا طرح حقیقت. درباره پرونده بیمه ایران، کمتر از دو روز پس از افشاگری و عزل تمامی اعضای هیأت مدیره به دستور رئیس‌جمهور، بیشتر اعضای هیأت مدیره این شرکت به دلیل بی‌پایه بودن دستور رئیس‌جمهور، ابقا شدند و در رابطه با پرونده بانک پارسیان نیز مدیرعامل این بانک، پس از صدور حکم دیوان عدالت اداری، بار دیگر در پست خود، ابقا شد و رئیس‌جمهور برای دلجویی، وی را به عضویت کارگروه اصلاح سیستم بانکی منصوب کرد.

در سخنرانی قم، پس از اعلام تزریق 1500 میلیارد تومان اعتبار بانکی توسط یک شبکه بخش مسکن برای ایجاد گرانی، مشخص شد بزرگترین استفاده‌کنندگان از سیستم بانکی، نخست شرکت فولاد مبارکه با هزار میلیارد تومان است که به دلیل تغییرات مدیریتی در دولت نهم، با بحران مالی روبه‌رو شده و مجبور به استقراض شد و دومین شرکت «سایپا» با 950 میلیارد تومان بدهی است که مدیرعامل آن روابط ویژه‌ای با رئیس‌جمهور دارد و هیچ بانک دولتی یا خصوصی حتی یک درصد مبلغ مورد ادعای رئیس‌جمهور را به فرد یا شبکه اقتصادی پرداخت نکرده است.

اگر درباره اظهارات رئیس‌جمهور خوش‌بینانه بنگریم و انگیزه‌های سیاسی مانند تحت‌الشعاع قرار دادن تغییرات در وزارت کشور همزمان با انتخابات یا فرافکنی مشکلات اقتصادی یا ... را در نظر نگیریم، تنها یک احتمال باقی می‌ماند و آن اشتباه دیگری از سوی مشاوران و ارایه اطلاعات نادرست یا مغرضانه به رئیس‌جمهور است که در این صورت، باید در عملکرد نهاد ریاست‌جمهوری تجدیدنظر جدی شود.

هرچند ممکن است برخی از هواداران شیفته رئیس‌جمهور، همچنان بر صحت دست‌کم بخشی از این ادعا پافشاری کنند که در این صورت نیز تنها راه روشن شدن آن، دستور شفاف رئیس‌جمهور و پیگیری آن توسط شرکت دخانیات، وزارت اطلاعات و قوه قضائیه برخورد قاطع با مافیاست.
اخبار مرتبط:
نظرات کاربران:
به نظر من این مقاله بیشتر جنبه ی سیاسی و تبلیغاتی داشت تا سخنان رئیس جمهور! سخنان رئیس جمهور درواقع بیان بخشی از مشکلات ناشی از حاکمیت تفکر کاپیتالیسم در اذهان مدیران دولتهای اصلاحات و سازندگی بود ، کسانی از این سخنان رنج می برند که منافعشان با این سخنان به خطر می افتد(فاعتبرو یا اولی الابصار)
جای بسیار خوشحالی است که این امکان نقد منصفانه و بدر از هر گونه تعصب سخنان رئیس جمهور را دارد.
اگر سخنان ایشان نقد نشود ایشان ضرورتی برای توجه به درستی و نادرستی حرفهای خود نخواهد داشت.مشکل عمده این است که ممکن است این حرفها بزرگان کشور را هم به اشتباه بیندازد و گوش شنوایی برای حرف نقادان نماند.
مواظب باشید که هواداران شیفته رئیس جمهور دوباره سایتتان را فیلتر نکنند
با سلام
رئیس جمهوری یک کشور ابرو دار ملت دولت و جامعه ان کشور است.
وقتی رئیس جمهوری بدون...، سخنان خود و در حقیقت سخنانی از جانب یک ملت را ....اهمیت پست ریاست جمهوری و در حقیقت اهمین آبروی جامعه بخطر می افتد.
در نهایت این مردم عادی جامعه هستند که جوابگو و پرداخت کننده تاوان این گونه ...گویی ها هستند...
از روزی که ایشان رییس جمهور شدند،به صورت تمام قد و با همه امکانات و تبلیغات سعی در زیر سوال بردن همه دولتهای بالاخص پس از انقلاب دارند و البته در این میان،صحبتهای ... بسیار زده شده است. دلیل این کار نیز به نظر من ... است چرا که ...
من یک پیشنهاد دارم:
سایت تابناک به عنوان یک سایت خبری بدون غرض، یک تحقیق آماری در رابطه با همه تصمیمات به اصطلاح کارشناسی شده دولت که پس از مدتی نتیجه کاملاً عکس آن به اثبات رسیده انجام دهد. ذز این آمار می توان میزان خسارتهای ناشی ازاین تصمیمهای غلط اعم از تورم، فشار روانی، بحثهای و جدالهای وقتگیر و غیره گنجانده شود. می توان ای آمار را با آمارهای دولتهای گذشته مقایسه کرد تا بهتر نتیجه گیری نمود که کدام دولت کارامدتر بوده است؟
اصل قضیه را ول کردید به فرع آن چسبیدید. حالا گیرم اشتباه در بیان باشد آیا در اصل اینکه 5 میلیون دلار باشد یا 5 میلیارد دلار فرقی در اصل فاجعه دارد؟ اصل فاجعه تخلف در این قضیه است نه مبلغ دقیق آن. متاسفانه سیاست های شما ... دستخوش تغییرات منفی بسزایست و آن عدالت محوری و صراحت بیان در عین صداقت کم رنگ شده است و فقط به دنبال نقصی در طرف مقابل برای حمله همه جانبه هستید نه نقد سازنده و نه ارایه طریق.
باسلام
به طور قطع ویقین هیچ عقل سلیمی این فرافکنی ها را ازسوی دولت نهم نمی تواند باور کند.
خداهمه را به راه راست وراستگوئی هدایت نماید.
انشاالله
لعنت خدا بر کسی که اتهامات بی اساس به مردم وارد می کند.
اگر ایشان از مسائل گفته شده اطلاعات کامل ندارند بهتر است تحقیق بیشتری کنندوگرنه با این اشتباهات در دیگر جاهایی که تخلفاتی گسترده انجام شود ممکن است مغفول بماند وکسی دیگر آنها را باور نکند.
سلام.
نقد زیبائی بود. خود باوری ارزشمند است لاکن خود بزرگ بینی خلاف ارزش است.
گاهی اوقات سکوت بزرگان بی اعتباری انقلاب را در پی خواهد داشت.
ساده نگیرید.
والا میترسم حرف بزنم
خدا خودش به داد این ملت برسه
اصولا سوراخ کردن کشتی که همه بر آن سوارند کار اشتباهی است اگر رییس جمهور ادعا دارد سراسر مملکت را فساد گرفته دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود سردمداران که اینجوری بگویند وای به حال بقیه!
حامیان و شیفتگان آقای احمدی نژاد کافی است منصفانه و بدور از تعصب خروجی های بخشهای مختلف مانند اقتصاد،فرهنگ،صنعت،تورم،گرانی،فشار به قشری که اکثریت جامعه میباشد و... را با خروجی های همین بخشها در دول گذشته مقایسه کنند تا به ابعاد بحران بوجودآمده پی ببرند
البته بدون تعصب و با انصاف کامل!
دلیل نوشتن این مقاله چیست؟ اولش که گیر دادین یه یک اشتباه لبی که ما نفهمیدیم اشتباه از رییس جمهور بوده یا از اطلاع رسانی؟ ولی در هر صورت مطلب مهم اینه که برخی افراد از این راه کسب درآمد می کنن بعضی ها هم دستشون به هیجی نمی رسه و همیشه بدبختن!
در ادامه مقاله هم صحبت از 1500 میلیارد تونان می کنین و اون ربط به فولاد مبارکه و سایپا میدین!
عزیز من مگه قراره همه 1500 میلیارد تومان به یه نفر داده بشه که این جوری مقایسه و اظهار نظر می کنی؟
بعد هم وام فولاد مبارکه رو به تعویض مدیر ربط میدی!! آخه عزیز من با تعویض مدیر نیاز به وام 1000 میلیاردی پیدا میشه؟ چرا اشاره نمی کنی که فولاد مبارکه طرح افزایش ظرفیت داره و می خواد ظرفیتش رو دو برابر کنه!
به نظر من همون گیری که به احمدی نژاد در مورد 5 میلیارد دلار دادین، کاملا در خودتون وجود داره
فرقش اینه که اون اشتباه لبی و لی شما برای توجیه وام 1000 میلیاردی رو به تعویض مدیر ربط میدی!
خدا خیرتان دهد به خدا شما وظیفه دارید اطلاع رسانی کنید اقای نیازی رئیس بازرسی کل کشور هم رسما اعلام کردند مافیای وجود ندارد اقای ...اشتباهات مبرهن و آشکار اقتصادی خود را چرا فرافکنی می کند تمام اقتصاد دانان مملکت از 2 سال پیش به ایشان درباره عملکرد اقتصادی اخطار می دادند ایشان به جز خودشان حرف هیچ متخصصی را قبول ندارند !!!!!
بدون تعارف ماچاکردولت نهم هستیم حتی اگرتمام حقوق مان پایمال شود.
حضرت امیر به یکی از خلفای وقت فرمودند:هر کجای این مملکت که آفتاب بر آن میتابد اگر ظلم و بی عدالتی صورت گیرد من و تو مقصریم!. حال یا حرفهای آقای احمدی نژاد اشتباه هست که تهمت و افترا فرد رو حتما باید به دادگاه بکشونه! یا اینکه واقعیت داره که در این صورت به فرموده حضرت امیر بدا به حال رئیس دولتی که این همه مشکل در بدنه دولتش وجود داره و تازه میخاد دنیا رو هم کنترل کنه!

منبع :تابناک (+)

/ 0 نظر / 3 بازدید