چرا مدیران محیط زیست گیلان عزل شدند؟

 ايران اکونوميست: واگذاری 120 هکتار از اراضی جنگلی جلگه‌ای واقع در ضلع جنوبی شهرک صنعتی رشت در منطقه لاکان، جهت گسترش فضای شهرک صنعتی، باعث مقاومت و اعتراض کارشناسان محیط‌ زیست و مدیران منابع طبیعی استان گیلان شد که در پی مقاومت آنان، سه تن از مدیران منابع طبیعی و حفاظت از جنگل‌ها به دستور اسکندری، وزیر جهاد کشاورزی عزل شدند.

به گزارش آفتاب مدیران منابع طبیعی و حفاظت از جنگل‌ها، طی روزهای گذشته در برابر دستور وزیر کشاورزی مبنی بر واگذاری 120 هکتار از اراضی جنگل، جهت احداث کارخانه پتروشیمی و خودروسازی، مقاومت کرده و در آخر نیز از سمت خویش عزل شدند. 

گفتنی است دستور تخریب 120 هکتار از جنگل‌های گیلان توسط وزارت کشاورزی، جهت ساخت کارخانه پتروشیمی و خودروسازی در حالی صورت می‌گیرد که بنا به گفته کارشناسان، استان گیلان از جمله مناطق بی‌نظیر در دنیا است که از باقیمانده جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود. 

هم اکنون با شکایت مدیران برکنار شده اداره کل منابع طبیعی گیلان و حفاظت جنگل، تخریب این منطقه برای مدت کوتاهی توسط مقامات قضایی استان متوقف گشته، اما بنابر گزارش خبرنگار آفتاب، تاکنون نزدیک به 20 هزار درخت جنگلی به مساحت 6 هکتار در تنها باقی‌مانده جنگل‌های جلگه‌ای قطع شده‌اند. 

در همین راستا رمضانعلی صادق‌زاده نماینده مردم رشت، ضمن انتقاد از عزل مدیرکل منابع طبیعی توسط وزیر کشاورزی گفت: توسعه شهرک صنعتی رشت یک احتیاج است اما باید دقت کرد که در ازای هر یک از درختانی که قطع می‌شود، درختی به جای آن کاشته شود و البته هر چه درخت کمتر قطع شود بهتر است. 

صادق‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی آفتاب، مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان را فردی کارآمد دانست و ضمن انتقاد از برکناری وی تشریح کرد: شهرک صنعتی در حدود 2 هزار هکتار مساحت دارد و وسعت کنونی آن دیگر ظرفیت احداث کارخانه یا کارگاهی را ندارد چرا که واحدهای تولیدی کوچک در آن جا ایجاد شده است.

صادق‌زاده با بیان این که طرح گسترش شهرک صنعتی به قبل از انقلاب باز می‌گردد، گفت:‌ نرخ بیکاری در استان گیلان بسیار بالا است و به دلیل وجود زمین‌های کشاورزی، اجازه توسعه صنعتی به این استان داده نشده و از سوی دیگر اراضی کشاورزی زیرکشت نیز به دلیل بی‌برنامه‌گی و بی‌تدبیری، کاهش پیدا کرده است. 

وی با اشاره به بارش برف سنگین در سال 83 گفت: برفی که در اواخر سال 83 بارید، به بسیاری از کارخانه‌ها و مراکز تولیدی استان آسیب فراوان زد و باعث بیکار شدن بیشتر کارگران شد، به همین دلیل در سفر هیأت دولت به استان گیلان مقرر شد که کارخانه‌های پتروشیمی و خودروسازی که از صنایع مادر هستند، در استان احداث شود.

وی گفت: وسعت شهرک صنعتی لاکان کفاف احداث چنین صنایعی را نمی‌دهد بنابراین تصمیم بر آن شد که 120 هکتار از زمین‌های اطراف شهرک به احداث این کارخانه‌ها اختصاص داده شود. 

صادق‌زاده این طرح را دارای دو حسن دانست و افزود: این طرح باعث می‌شود که صنعت استان در سطح شهرها پراکنده نشود و در یک جا متمرکز باشد و دوم این که این مکان بستر زیرساختی گاز، آب و برق فراهم است.

وی با دفاع از مدیرکل منابع طبیعی استان گفت: ایشان از مدیران خوب استان گیلان بود و نیازی به عزل وی نبود. از سوی دیگر باید سعی شود که درختان کمتری قطع گردد و اجرای طرح با رعایت نکات زیست محیطی انجام شود.

++ در خبرها خواندیم که آقای وزیر محترم خودشان این نامه را که به صورت دستی!! برایشان آورده شده بود امضا فرموده بودند و بعد از سوال نمایندگان مجلس فرموده بودند که من چون امضای بقیه زیرش بود امضاش کردم. تا اینجاش اشکال نداره! اما این قضیه عزل کردنها و باز ابقا کردنها و باز عزل کردنهای یک سری دیگه چیه؟!32.gif

/ 3 نظر / 3 بازدید
مقالات صدری زاده

سلام . مطلب تکان دهنده و غم انگيزی است . هر چند از مديريت جزيره ای جز اين انتظاری نيست ! . . . ممنون که روز تعطيل هم به کلبه محقر ما سر می زنيد .