سودمندی‌ها و مخاطرات مصرف نمک خوراکی

cm 5/2

1- مقدمه

نمک خوراکی و سایر ترکیبات محتوی سدیم به طور معمول در زمان آماده‌سازی و فرآوری مواد غذایی به کار می‌روند.

در این مقاله سودمندی‌ها و مخاطرات مصرف نمک خوراکی با در نظر گرفتن شرایط مختلف مؤثر بر نیازمندی‌های روزانه و مقادیر توصیه شده متخصصان تغذیه نظیر دوره‌های مختلف زندگی،سن،جنس،وزن،فعالیت‌هایفیزیکی،ابتلاءبهبیماری‌های مزمن نظیر بیماری‌های کلیوی، قلبی-عروقی و فشار خون بالا مصرف داروهای مداخله‌گر به تفصیل بحث و بررسی شده است.

 

2- نقش حیاتی سدیم در بقای سلامتی

       سدیم ماده معدنی ضروری برای بقای سلامتی بدن است و باید به‌طور منظم و با قاعده در مقادیر کافی مصرف شود]1[.

 

3- تعادل سدیم در بدن

سدیم جزئی حیاتی در تمامی سیالات بدن انسان از جمله خون و عرق به شمار می­رود.  اغلب به همراه سایر مواد معدنی نظیر پتاسیم و کلر، نقش اصلی را در ابقای تعادل مناسب سیالات و همچنین تعادل اسید- باز سیالات بدن دارد.  سدیم و کلر معمولاً در خارج دیواره سلولی و پتاسیم در داخل سلول­ها وجود دارند و در مجموع به تنظیم جابه‌جایی سیالات از دیواره سلولی کمک می­کنند.  این حرکت سیالات مواد غذایی لازم را به داخل سلول هدایت و مواد اضافی را از سلول­ها خارج می­کند (شکل 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شکل 1- عملکرد پمپ سدیم- پتاسیم در دیواره سلولی

 

کلیه­ها میزان سدیم بدن و آب در جریان در بدن را تنظیم می­کنند. در اشخاص سالم سدیم اضافی از طریق ادرار و به مقدار کمتری از طریق تعرق دفع می­شود. در واکنش به اثر دریافت مقادیر زیاد سدیم،‌بدن ادرار بیشتری تولید و دفع می­کند.  در صورتی‌که سدیم اضافی دفع نشود، ‌مثلاً در زمان عملکرد ناقص کلیه­ها، ممکن است تورم و آماس بافت­های بدن رخ دهد زیرا سدیم باعث باقی‌ماندن آب و سیالات در بدن می­شود.  زمانی­که سیال اضافی در بدن باقی می­ماند،‌حجم خون افزایش می­یابد که به نوبه خود باعث افزایش فشار خون می­شود و قلب را وادار به کار بیشتر برای جا‌به‌جا کردن و به حرکت در‌آوردن خون در رگ­های خونی می­کند. این پدیده نشان می­دهد که نقش سدیم در ابقای تعادل مطلوب سیالات بدن،‌همچنین در تنظیم حجم و فشار خون نیز مؤثر است]1 و 2[.

به مجموعه سدیم،‌پتاسیم و کلر الکترولیت اطلاق می­شود زیرا هنگام حل‌شدن در مایعات بدن شارژ‌الکتریکی کمی ایجاد می­کنند. به دلیل این شارژ الکتریکی،‌سدیم، پتاسیم و کلر به انتقال پیام عصبی در سراسر بدن کمک می­کنند.  به عنوان مثال کنترل عصبی انقباض و انبساط عضلات بستگی به سیگنال­های تولید شده توسط این الکترولیت­ها دارد. برای اطمینان از عملکرد طبیعی سیستم عصبی هر سه الکترولیت باید به میزان مناسب و در تعادل با یکدیگر وجود داشته باشند.  کمبود سدیم نسبتاً غیر متداول است.  حتی زمانی­که دریافت سدیم کم است، بدن با کاهش مقدار دفع از راه ادرار و تعریق، تعادل بین سدیم و سایر الکترولیت­ها را حفظ می‌کند.  کلیه­های سالم در حفظ پتاسیم کارآیی ندارند و در صورت دریافت کم، قادر به جلوگیری از کمبود پتاسیم نیستند.  کلرید برای تأمین سلامتی ضروری است.  به حفظ تعادل اسید‌‌باز بدن و به جذب پتاسیم کمک می­کند.  کلرید جزئی از اسید معده است و توانایی انتقال دی‌اکسید‌کربن از بافت­ها به شش­ها را افزایش می­دهد]1 و 2[.

 

4- نیاز تغذیه­ای سدیم

انستیتو پزشکی Institute of Medicine's (IOM) در سال 2004 گزارشی با عنوان شاخص­های دریافت تغذیه­ای آب،‌ پتاسیم، ‌سدیم، کلرید و سولفیت منتشر کرده و در آن، مقادیر دریافت کافی Adequate Intake (AI) بر اساس حداقل مقدار دریافت سدیم در رژیم غذایی که از نظر سایر مواد مغذی ضروری کافی باشد و همچنین برای جایگزینی سدیم تلف شده روزانه از طریق عرق در افرادی با میزان فعالیت فیزیکی توصیه شده، ارائه شده است.  AI برای سدیم، 1500 میلی­گرم در روز معادل 3800 میلی گرم نمک برای افراد 19 تا 50 سال با فشار خون طبیعی است.  این مقدار کمتر از نصف مقدار تخمین زده شده (3200 گرم در روز) متوسط مصرف نمک در ایالات متحده آمریکاست.  در افراد مسن با توجه به کاهش میزان انرژی دریافتی مقدار سدیم هم بایستی کاهش پیدا کند.  در جدول 1 شاخص دریافت تغذیه­ای برای سدیم در گروه­هایی با سبک زندگی مختلف ارائه شده است.  اشخاصی با میزان فعالیت فیزیکی بیشتر یا افرادی که در مناطق آب و هوایی گرم و مرطوب زندگی می­کنند و تعریق بیشتری دارند، ممکن است به سدیم بیشتری، احتیاج داشته باشند]3[.

IOM همچنین مقدار حداکثری برای مصرف روزانه سدیم پیشنهاد کرده است، که به نام میزان بالایی قابل تحمل جذب (UL) Tolerable Upper Intake Level شناخته می­شود.  در اشخاص سالم تا 50 سال این مقدار 2300 میلی گرم در روز معادل 5800 میلی گرم نمک است.  در گزارش علمی سال 2005 Dietary Guidelines Advisory Committee آمریکا نیز در خصوص مقدار توصیه شده دریافت روزانه سدیم، با میزان UL موافقت شده است.  بر اساس این گزارش در اشخاص سالم هدف کلی کاهش دریافت سدیم به کمتر از 2300 میلی گرم سدیم در روز است.  به اشخاص مسن­تر، آمریکایی­های آفریقایی تبار و افرادی که بیماری­های مزمن نظیر فشار خون، دیابت و بیماری­های کلیوی دارند، توصیه شده است که مقدار دریافت سدیم را حتی بیشتر از این مقدار کاهش دهند]2[.

 

جدول 1- شاخص دریافت تغذیه­ای(Dietary Reference Intake) برای سدیم

حد بالایی دریافت قابل تحمل (UL)

(میلی­گرم در روز)

مقدار کافی دریافت(AI)

(میلی­گرم در روز)

/ 2 نظر / 21 بازدید