نام برخی کتاب‌هایی که از نمایشگاه کتاب جمع آوری شد

هرچند بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران، از لحاظ اجرایی نقاط ضعف گذشته را ندارد و بهتر از سال های گذشته در حال برگزاری است، همچنان ضعف اطلاع رسانی در درون و بیرون از آن، ناشران کتاب و دوستداران کتاب را اذیت می کند / کتاب هایی درباره صادق هدایت؛ فروغ فرخ زاد و موضوعاتی از جمله کف بینی و طالع بینی و عرفان های نوظهور، آموزش های خرافی و ترویج اباحه گری، از جمله کتاب های جمع آوری شده اند.
سرویس فرهنگی ـ گزارش خبرنگار «تابناک»، حاکی از آن است که جمع آوری کتاب از غرفه های نمایشگاه تا روز پایانی ادامه دارد و به جز برخی موارد خاص، مواردی از غرفه ها جمع می‌شود که پیشتر برای ارایه نشدن آنها در نمایشگاه، به ناشران و غرفه داران یادآوری شده بود.

بنا بر این گزارش، هرچند بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران، از لحاظ اجرایی نقاط ضعف گذشته را ندارد و بهتر از سال های گذشته، در حال برگزاری است، همچنان ضعف اطلاع رسانی در درون و بیرون از آن، ناشران کتاب و دوستداران کتاب را اذیت می کند.

نمونه ای از این ضعف درباره تذکر برای ارایه نشدن برخی کتاب های خاص است که ناشران برای عرضه نکردن آنها باید پیش از برپایی نمایشگاه در جریان باشند و نه اینکه تازه کمیته های نظارتی و بازررسی ارشاد برای جمع آوری آنها دست به کار شوند.

در این باره باید گفت، کتاب هایی درباره صادق هدایت، فروغ فرخ زاد و موضوعاتی از جمله کف بینی و طالع بینی و عرفان های نوظهور، آموزش های خرافی و ترویج اباحه گری از جمله کتاب های جمع آوری شده اند.

لیستی از کتاب های جمع آوری شده تا پایان روز پنجم نمایشگاه که خبرنگار «تابناک» آن را به دست آورده، بدین شرح است:

«نبوغ هیتلر، راهنمای کاربردی ری کی، اسرار قدرت فکر، گروه محکومین، فواید گیاه درمانی، گنج های معنوی، اسرار زیبایی پوست، نامه هایی از زندان به دخترم، مردی که گورش را گم کرد، استخاره با قرآن، تاریخ اجتماعی، دایره المعارف طالع بینی، فال ورق تاروت، لعبت، انرژی درمانی عملی، چهار اثر از فلورانس اسکاول، هاله نورانی، آموزش زیبایی موهای زنانه، قدرت فکر، آخرین عشق، سالنامه معنوی خودت را باور داشته باش، سنت و بدعت، کلیات تعبیر خواب، خود هیپنوتیزمی، تقویم هنرپیشه، سهراب و فروغ، طالع بینی هندی، تاریخ ایران و کمبریج، اسرار ذهنی، راز زیبایی و متون آرایشی، عطر یاس های بنفش، دفتر خاکستری، دفترهای سبز، افسردگان سرا و...».

نکته قابل تأمل این که بسیاری از این کتاب ها در راستای تخریب افکار عمومی و انحراف اعتقادات است و بارها از سوی مسئولان ارشاد، مراجع عظام و همچنین دلسوزان فرهنگی بر توجه بیشتر نسبت به این حوزه های فکری ـ عقیدتی تأکید شده، ولی متأسفانه، همچنان بازار این کتاب ها به ویژه در امور طالع بینی و ترویج خرافات داغ است و برخی ناشران کاسب کار با هدف سود و سوءاستفاده از بازار این نوع، محصولات آنها را منتشر و در تیراژ بالا پخش می کنند.

با این حال، یادآوری این نکته نیز ضروری است، هرچند جمع آوری برخی از این کتاب ها از نمایشگاه در راستای سالم سازی فضای نمایشگاه است، بسیاری از این کتاب ها با مجوز ارشاد چاپ شده اند؛ افزون بر اینکه ناشرانی درباره عرضه کتاب های پیش از سال 85 نیز مرتکب تخلف شده اند.

منبع : تابناک

/ 0 نظر / 4 بازدید