طرح تحول، خط بطلانی بر اتهام پوپولیستی بودن دولت نهم است

تمدن: بله، مشخص شده است ولی به علت جلوگیری از مشکلات احتمالی، از گفتن نام آنها معذورم.

تابناک: آیا این همان طرح ادغام بانک‌ها نیست؟
تمدن: بنا بر قانون سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی چند بانک باید به بخش خصوصی واگذار شود و در عین حال بانک‌های دولتی باقی‌مانده به همان دو دسته قرض‌الحسنه و سرمایه‌گذاری تقسیم می‌شوند که ممکن است در این بین نیز برخی از بانک‌ها با هم ادغام می‌شوند.

 
به نظر من طرح تحول خواسته ملت ایران است. مردم کشور ما نباید حسرت یک کشور دیگر همچون ترکیه و مالزی را بخورند که چرا درآمد سرانه آنها چندین برابر درآمد سرانه شهروندان ایرانی است هر دولتی چه دولت نهم باشد چه دولت دهم که بخواهد طرح تحول اقتصادی را اجرا کند، باید از او حمایت کرد.

تابناک: در زمان تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر،برخی کاندیداها از جمله آقای کروبی اعلام کردند مبلغی را به هر ایرانی پرداخت می‌کنند، آیا این طرح هدفمند کردن دولت نهم، همان طرح‌های ارایه‌شده در زمان انتخابات نیست؟

تمدن: در طرحی که آقای کروبی اعلام کرده بود، به هر ایرانی پنجاه هزار تومان می‌دهد، از حذف کل یا بخشی از یارانه‌ها صحبتی نشده بود بلکه پولی بود که به صورت تأمین اجتماعی در اختیار مردم قرار می‌گرفت در صورتی که در طرح تحول منابع مالی پرداخت‌های نقدی، از حذف برخی یارانه‌ها از جمله یارانه‌های انرژی و سوخت تأمین می‌شود.

تابناک: تاکنون گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد حجم پرداخت‌های نقدی که دولت در صدد است پرداخت کند، انجام شده، اگر ممکن است برآورد دولت درباره این حجم پرداخت‌ها را بیان کنید.
تمدن: طیف کالاهایی که به آنها یارانه تعلق می‌گیرد به قدری زیاد است که در حال حاضر نمی‌توان به طور دقیق اعلام کرد که به هر فرد، چه مبلغی پرداخت خواهد شد.

تابناک: هزینه ریالی کل یارانه‌هایی که قرار است دولت به صورت نقدی پرداخت کند، چقدر است؟
تمدن: این‌که گفته می‌شد در طرح تحول قرار است نود هزار میلیارد تومان به صورت نقدی پرداخت شود، اصلا درست نیست بخشی از این نود هزار میلیارد تومان در بودجه است و بخشی از آن، مابه‌التفاوت قیمت‌هاست که به صورت دفتری محاسبه می‌شود.

به طور خلاصه این‌که می‌گویند حجم پرداخت نقدی یارانه نود هزار میلیارد تومان است، غلط است این‌که می‌گویند طرح تحول، تورم‌زاست، غلط است و یا این‌که می‌گویند قیمت اجناس نجومی‌ می‌شود، درست نیست و بنده امیدوار بودم به جای این آمارها و سیگنال‌های غلط، تمام کارشناسان و مسئولان به حمایت از این طرح می‌شتافتند.

تابناک: نظام یارانه در کنار حمایت از مصرف‌کنند یک هدف دیگر هم دارد و آن هم حمایت از تولیدکننده و تشویق تولیدکنندگان به سرمایه‌گذاری در مناطق توسعه نیافته است.
تمدن: به هیچ وجه یارانه‌های بخش‌های تولیدی، کشاورزی حذف نمی‌شود و یکی از یارانه‌هایی که باقی می‌ماند یارانه، بخش تسهیلات مسکن و تسهیلاتی است که به تولیدکنندگان پرداخت می‌شود.

تابناک: سه سال است که از عمر دولت نهم می‌گذرد، مطرح کردن طرح پرداخت نقدی یارانه‌ها در سال آخر دوره خویش شایعه سیاسی بودن آن را افزایش داده است آیا بهتر نبود دولت در دوره بعدی خود که همزمان با آغاز برنامه پنجم توسعه است در قالب این طرح، اهداف خود را پیگیری می‌کرد؟

تمدن: برعکس مطرح کردن طرح تحول در آخرین سال دولت نشانه صداقت دولت است. این دولت را به تصمیم شتازده و پوپولیستی متهم می‌کردند اما همانطور که اشاره کردید سه سال از عمر این دولت می‌گذرد یک سال اول که صرف تثبیت دولت و شناخت کلی هیأت شده است و یک سال و نیم است که دولت در حال مطالعه علمی طرح تحول اقتصادی است و از این رو دارای یک پشتوانه قوی علمی است.
 
متن کامل را در ستون «گفتگو» بخوانید.
نظرات کاربران:
حذف سوبسید برق، علاوه بر آنکه امیدی بر پرداخت نقدی آن (مانند مرغ و ...) نیست، شامل همه نمی‏شود. صنایع، کارخانجات، بنگاههای تولیدی و خدماتی با اضافه هزینه‏ی شدیدی روبرو شده و نمی‏توانند جز بالا بردن قیمت خدمات راهی بیابند. پس تورم یک پله‏ی بزرگ به سمت جلو می‏رود.
از دیگر سو، خانوار تنها در صورت واقعی بودن پرداخت مابه‏التفاوت، تنها سهم مصرف مستقیم خودش را دریافت خواهد کرد، نه نهاده‏ها و خدمات و کالاهای متعدد و بی‏شمار مصرفی‏اش را!!!

منبع (+)

/ 0 نظر / 4 بازدید