سهم 2درصدی صنایع غذایی در تولید ناخالص ملی

سهم صنایع غذایی در تولید ناخالص ملی حدود 2 درصد است؛ ضمن این که سهم ارزش افزوده صنایع غذایی در سال گذشته حدود 8.2 درصد و ارزش ستانده این صنعت حدود 53 هزار میلیارد ریال بوده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، علیرضا طهماسبی – وزیر صنایع و معادن – در نشستی با فعالان و تشکل‌های صنعت غذایی کشور با بیان این مطلب گفت: اهمیت صنایع غذایی  از لحاظ ارزش افزوده حدود هشت برابر صنایع الکتریکی و سه برابر صنایع لاستیکی و پلاستیکی است.

وی با بیان این که نبود انحصار در صنایع غذایی ایران باعث شده که تمایل به سرمایه‌گذاری در این صنعت طی سال‌های اخیر افزایش یابد، افزود: صنایع غذایی از دو جنبه ایجاد اشتغال، تامین نیازهای تغذیه‌ای و امنیت غذایی در بین دیگر صنایع از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و تقویت این صنایع گام نخست برای توسعه صنعتی هر کشور به‌شمار می‌رود.

 او گفت: تاکنون حدود 8 هزار و 500 پروانه بهره‌برداری برای واحدهای فعال در صنایع غذایی توسط وزارت صنایع و معادن صادر شده است که در مجموع 12 درصد از کل پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده برای کل صنایع راشامل می‌شود.

 وی با اشاره به این که سرمایه‌گذاری انجام شده در صنایع غذایی حدود 50 هزار میلیارد ریال است، افزود: این مبلغ 16 درصد از کل میزان سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف را شامل می‌شود.

 طهماسبی، اشتغال ثبت شده در صنایع غذایی کشور را برای حدود 270 هزار نفر عنوان کرد و گفت: اگر اشتغال واحدهای تولیدی فعال در این صنعت که از وزارت صنایع و معادن مجوز نگرفته‌اند را نیز در نظر بگیریم، تعداد کل شاغلان در صنایع غذایی به حدود 700 هزار نفر در کشور می‌رسد.

 او همچنین تعداد کارگاه‌های صنعتی فعال در صنعت غذایی در ایران که بدون مجوز وزارت صنایع و معادن در حال فعالیت هستند را حدود 87 هزار واحد عنوان کرد.

 وی در ادامه به مشکلات به وجود آمده برای صنایع غذایی مانند لبنیات، روغن و قند و شکر در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: با اصلاح مناسب تعرفه‌ها در سال جدید قصد داریم از فشارهای نامتعارف بر صنایع غذایی جلوگیری کنیم.

 طهماسبی همچنین با اعلام این که وزارت بازرگانی حاضر شده است در تمامی میادین فروش میوه و تره بار کشور امکان عرضه عمومی قند و شکر چه به صورت باز و چه به صورت بسته‌بندی فراهم شود، تصریح کرد: صنایع قند و شکر کشور نیز باید روی صنعت بسته‌بندی سرمایه‌گذاری بیشتری انجام دهند تا بدین ترتیب محصولات آن‌ها با شرایط بهتری به فروش برسد.

 او از عزم دولت برای یک رقمی کردن نرخ تسهیلات بانکی تا پایان برنامه چهارم توسعه خبر داد و بیان کرد: لوایحی نظیر جایگزینی مالیات بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه، نظام مهندسی صنعت و کاهش عوارض دریافتی از بخش صنعت تلاش‌های دولت هستند که در صورت همکاری مجلس تحول قابل توجهی در صنعت کشور رخ می‌دهد.

 بی‌توجهی به روش‌های تولید پیشرفته و وجود ضایعات بالا

 

 در این مراسم همچنین ولی ملکی – عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس - با اشاره به این که صنعت غذایی از نظر ارزش افزوده ششمین صنعت کشور به حساب می‌آید، توضیح داد: بی توجهی به استفاده از روش‌های تولید پیشرفته و وجود ضایعات بالا در صنایع غذایی کشور باعث شده است که صنایع غذایی با چالش های متعددی در کشور روبه‌رو شود.

ملکی تصریح کرد: اگر به صنعت غذایی کشور بی توجهی شود این صنعت نیز به زودی به سرنوشت نساجی دچار می‌شود و علاوه بر آن کشاورزی کشور نیز به شدت آسیب می‌بیند و در نتیجه سیر مهاجرت از روستاها به شهرها شدت می‌گیرد.

  رفع مشکل وثیقه‌های بانکی منتظر تصویب نهایی 

 همچنین ایرج ندیمی – عضو کمیسیون اقتصادی مجلس – اظهار کرد: چندی پیش پیش‌نویس طرحی درباره وثیقه‌های بانکی با قید دو فوریت در مجلس به تصویب رسید و در صورت تصویب نهایی این طرح مشکلات صنعت کشور مربوط به وثیقه‌های بانکی تا حد زیادی برطرف می‌شود.

 وی افزود: لایحه مربوط به تجمیع عوارض نیز در حال بررسی است و به زودی پس از بررسی در مجلس به رای‌گیری گذاشته می‌شود.

منبع:(+)

/ 0 نظر / 11 بازدید