نوشابه‌های ساخت ایران با فرمول ابداعی به بازارهای خارجی صادر می‌شود

اسفندیاری اضافه کرد: کارخانه لبنیات و آرد ساخت ایران هم اکنون در کشورهای مختلف به بهره برداری رسیده و برای ایجاد صنایع غذایی در دیگر کشورها در حال مذاکره هستیم.

وی گفت: حجم و ارزش صادرات مربوط به صنایع غذایی در حال حاضر در مقایسه با سایر محصولات و کالا‌ها بالا نیست؛ اما وقتی کشوری در عرصه خدمات فنی و مهندسی وارد می‌شود و توانایی آن مورد تائید قرار می‌گیرد، صادرات به صورت جهشی شکل می‌گیرد.

مدیر کل صارات وزارت صنایع اضافه کرد: هنگامی که کارخانه آرد ساخته شده توسط ایران در آمریکای لاتین شکل گرفت، از سایر کشورها نیز تقاضاهایی را شاهد بودیم.

اسفندیاری تاکید کرد: ابتدا باید این تواناییها به بازارهای جهانی ثابت شود که خوشبختانه این باور در حال ایجاد شدن است.

وی کشورهایی که تا به حال مقصد صادرات خدمات فنی و مهندسی بوده‌اند را بولیوی، ونزوئلا، نیکاراگوئه، کوبا و سوریه ذکر کرد و افزود: در برخی از این کشورها و کشورهای دیگر برای صادرات خدمات فنی و مهندسی در حال مذاکره هستیم که پس از قطعی شدن، نتایج کار را اعلام می کنیم.

وی زمینه‌های صادرات مواد غذایی را بسیار گسترده عنوان کرد و افزود: برخی از صنایع ما دارای نمایندگیها و شعب ثابت در کشورهای اروپایی هستند. زمانی کشور ما واردکننده شیرینی و شکلات بود؛ اما اکنون محصولات ما در بازارهای مختلف به فروش می‌رسد.

وی تصریح کرد: یکی از مزیتهای اصلی ما در حال حاضر صدور نوشابه به خارج است و برند نوشابه سازی که سالیان طولانی در انحصار شرکتهای نوشابه سازی بزرگ خارجی بود، با طی پروسه سخت کسب دانش و فرمول حاصل شد و اکنون نوشابه با فرمول ابداعی ایران در بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

اسفندیاری یکی از مزیتهای بزرگ ایران برای صادرات را مواد غذایی دانست و گفت: تنوع و گستردگی مواد اولیه این صنایع کمتر در سایر نقاط دیده می‌شود، متخصصان ما می‌توانند به راحتی سلایق مشتریان را تشخیص داده و واحدهای صنعتی راههای فعالیت اقتصادی را پیدا کرده‌اند و محصولاتشان قابل رقابت با کشورهای خارجی است.

وی درباره عدم برگزاری نشستهای شورای عالی صادرات گفت: این مسئله در چارچوب ادغام شوراها بوده است. ما نیز علاقمندیم کمیته‌ها و کمیسیونهای شورای عالی صادرات فعالتر باشد، زیرا بهتر می‌توان درباره مشکلات صادرکنندگان بحث کرده و تنگناها را برطرف کند.

منبع :http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8703050918

 

/ 0 نظر / 5 بازدید