مصاحبه تلويزيونی!

کلرید پتاسیم، جایگزین نمک در نان های رژیمی

ساعت خبر: 15:24 - تاريخ خبر: 01/11/1386/>

 

محققان موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی بخش صنایع غذایی ، نخستین بار در کشور موفق به تولید نان رژیمی با کلرید پتاسیم به جای نمک طعام شدند.

 

واحد مرکزی خبر: هما بهمدی ، محقق و مجری طرح با بیان اینکه تولید غذاهای رژیمی و غذاهای سلامتی بخش در سالهای اخیر مورد توجه پژوهشگران و صاحبان صنایع غذایی قرار گرفته است افزود: افزایش سطح آگاهی مصرف کنندگان و افزایش شمار بیمارانی که به دلایل مختلف از رژیم های خاص درمانی استفاده می کنند تحقیقات گسترده در زمینه تهیه غذاهای با کاربرد ویژه را ضروری و اجتناب ناپذیر کرده است.

وی گفت: این فرآورده رژیمی علاوه بر اینکه مزه مطلوب شوری را داراست اما مشکلات مرتبط با مصرف نمک طعام در بیماران مبتلا به بیماریهای مزمن نظیر فشار خون بالا و بیماریهای قلبی ، عروقی و کلیوی را ندارد.

محقق و مجری این طرح ادامه داد: در این تحقیق اثر جایگزینی کلرید پتاسیم با نمک طعام، بر کیفیت نانوایی، خمیر و نان از نظر پخت، ویژگی شیمیایی و رئولوژیکی، ارزیابی حسی و ماندگاری نان بررسی شد که براین اساس جایگزینی نیمی از نمک طعام با KCL به منظور تولید نان هایی با مقدار نمک کمتر از نظر ارزیابی های حسی محصول نهایی امکان پذیر و هیچ تغییری از لحاظ ظاهری و مزه ایجاد نمی شود.

وی گفت: نمک طعام نقش تعیین کننده ای در فناوری نان دارد بطوری که حذف کامل نمک از نظر علم تغذیه مناسب نیست اما برای تهیه نان رژیمی کم نمک می توان از ارد متداول تجاری (13 درصد سبوس گیری شده) هشتادوشش درصد استخراج شده استفاده کرد و تهیه ان در شرایط و امکانات متداول نانوایی ها امکان پذیر است .

بهمدی تصریح کرد: با توجه به نقش حیاتی عناصر سدیم، پتاسیم و کلر در برقراری تعادل الکترو لیت های بدن ، بایستی در تجویز و مصرف جایگزین های نمک و نان رژیمی ( همانند سایر غذاهای رژیمی ) دقت کافی مبذول و با مشورت پزشک و یا متخصص تغذیه انجام شود.

وی افزود : آمار منتشر شده وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی نشان می دهد که از بین 800 مورد مرگ روزانه در کشور 300 نفر به علت بیماری قلبی و عروقی فوت می کنند و نمک زیاد نان و سدیم اضافی از طریق جوش شیرین از عوامل موثر در این مسئله است.

(+ + +)

/ 6 نظر / 3 بازدید
جعفرزنگنه

ضمن تبريك به مناسبت دستيابي به اين موفقيت . معلومه كه تو مراكز تحقيقاتي ما هنوزه يه مارايي مي كنند . موفق باشيد وسربلند

جعفرزنگنه

ضمن تبريك به مناسبت دستيابي به اين موفقيت . معلومه كه تو مراكز تحقيقاتي ما هنوز يه كارايي مي كنند . موفق باشيد وسربلند

جعفرزنگنه

درضمن يه سئوالي داشتم تكليف اون سديم مورد مصرف كه در جريان متابوليسم بدن به اون نياز هست چي مي شه . آيا پتاسيم بدن از حد زيادي بالا بره دردسرساز نمي شه

برای فردا

سلام ممنون از لطفتون چه سئوال جالبی بود. دقيقا درست فکر کردين. با توجه به اهميت حياتی سديم در بدن و تعادل آب و الکتروليتها هيچ وقت کلا دريافت سديم رو قطع نمی کنند. در واقع نمکهای رژيمی نمکهای کم سديم هستند يعنی ترکيبی از کلريد سديم و کلريد پتاسيم مثلا به نسبت ۵۰:۵۰ به کار ميره.

دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب دانشگاههای سراسر

از امروز گروه هايي با نام "ناصحان" با انجام مانور "تذکر لساني" موجوديت خود را اعلام مي کنند.گروه ‏ناصحان متشکل از بسيجياني است که "آموزش هاي ويژه مربيان عفاف و حجاب" را گذرانده اند.‏ گروه هاي "ناصحان" به دنبال آماده شدن لايحه تشکيل "وزارت امر به معروف و نهي از منکر" توسط دولت، ‏تشکيل شده و به نظر مي رسد که آنها قرار است نيروي لازم براي تشکيل اين وزارتخانه را آماده کنند. مانور تذکر لساني امروز و در اولين روز از هفته "امر به معروف و نهي از منکر" در سراسر کشور به اجرا در ‏مي آيد. مجريان اين مانور گروه هايي هستند که فرماندهان بسيج آن را "گروه ناصحان" نام داده اند.‏

دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب دانشگاههای سراسر

از شما میخواهیم که هر جا که هستید، در مدرسه و دانشگاه، واحد های محلی دانشجویان، و یا دانش آموزان آزادیخواه و برابری طلب را تشکیل دهید و اعلام موجودیت کنید. اگر در اهداف ما شریک هستید، اگر خود را در جدال با به سیاهی و تباهی کشیدن محیط های آموزشی با ما در یک جبهه میدانید به این صف بپیوندید. با هر عقیده و مرامی که دارید خود را متعلق به دانشجویان و یا دانش آموزان آزادیخواه و برابری طلب اعلام کنید.این نام را بر خود بگذارید. همانطور که در مقابل تعرض برده داران همه بردگان شورشی اعلام کردند که ما اسپارتاکوس هستیم امروز در مقابل تعرض به آزادیخواهی همه آزادیخواهان باید اعلام کنیم که ما آزادیخواه و برابری طلب هستیم.