واردات «شترگوسفند» برای تامین گوشت کشور

سازمان دامپزشکی به دنبال ایجاد تنوع در صادرات و واردات دام و فرآورده‌‏های دامی در کشور است.

مجتبی نوروزی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، در گفت‌‏وگو با ایلنا، از ورود دام جدیدی به نام «لاما» به کشور خبر داد و گفت: این حیوان که از خانواده شترسانان است و جثه‌‏ای کوچکتر از شتر دارد، دارای رشدی سریع و گوشتی قرمز است و در گوشتش کلسترول وجود ندارد و می‌‏توان آن را «شتر گوسفند» نامید.

نوروزی با بیان این که لاما پس از گذراندن مراحل بهداشتی و قرنطینه‌ای از بولیوی به کشور وارد می‌شود، اظهار داشت: این دام با جمعیت پنج میلیون رأسی در بولیوی، قرار است پس از بررسی و جمع‌‏آوری اطلاعات درباره بیماری‌‏های مشترک و انواع آن، وضعیت بهداشت و بیماری‌‏هایی که ممکن است با ورود لاما در کشور گسترش یابد، به کشور وارد شود.

وی افزود: در صورت مورد قبول بودن تمامی بررسی‌‏ها، این دام می‌تواند در دراز مدت به یکی از محورهای پرورش در کشور تبدیل شود، زیرا ایران یکی از مناطق پرورش شتر و خانواده شترسانان است و پرورش زنده این نوع دام می‌تواند مقداری از گوشت قرمز کشور را تأمین کند.

نظرات کاربران:
با سلام: بنده خود دکتر دامپزشک هستم. متاسفانه از گذشته تا کنون به جای اینکه آنچه که داریم را بهبود ببخشند می آیند و برای لا پوشانی موارد جدید رامطرح می کنند.مثلا با گوسفند آیا مثل استرالیا برخورد شد که حالا دنبال بهبود در گونه ای دیگر باشید.استرالیا از فروش پشم گوسفند چندین برابر در آمد نفتی ایران درآمد دارد.پرورش شترمرغ لاما و کروکدیل هم با بی برنامگی آقایان همان روند گذشته را طی خواهد نمود.
لطفا همت کنند همین جمعیت موجود دام کشور را از بیماریهای واگیر حفظ فرمایند و دامدارن بزرگ را از ورشکستی نجات دهند ... واردات لاما پیشکش !!
این حیوان لاما یا "شتر بی کوهان" نامیده میشه و در نپال بعنوان حیوان باربر استفاده میشه.

منبع (+)

پ.ن: نتیجه گیری از این دو پست اخیر با خودتون!!!!!!!!

/ 3 نظر / 6 بازدید