قانون پذیرش دانشجو در آموزش عالی کشور

رئیس جمهور قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را ابلاغ کرد که بر اساس آن آزمون های سراسری ورودی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی حذف می شود.
به گزارش شبکه خبر به نقل از واحد مرکزی خبر ، رئیس جمهور قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را که در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی تصویب و به تایید شورای نگهبان رسیده است ، برای اجرا ابلاغ کرد.

بر اساس این قانون پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته کارشناسی ، کارشناسی ارشد پیوسته ، دکترای حرفه ای و دکترای پیوسته بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب و آزمون های سراسری خواهد بود.

تاثیر سوابق تحصیلی در هر سال در مقایسه با پارسال افزایش می یابد. به نحوی که حداکثر تا پایان سال اول برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، آزمون های سراسری ورودی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به طور کامل حذف شود.

منبع (+)
دولت موظف است ، بسترهای لازم را برای تحقق این ماده فراهم نماید. بر این اساس برگزاری آزمون سراسری برای داوطلبان ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تا قبل از حذف کامل آن بر اساس قانون ، یک مرحله ای کردن آزمون سراسری مصوب 21 / 5 / 1377 مجلس شورای اسلامی خواهد بود و برای پذیرش دانشجو در هر رشته سابقه تحصیلی دروس مرتبط با آن رشته ملحوظ می شود.

این دروس و میزان تاثیر هر یک با توجه به اهمیت آن ها و همچنین پایه های تحصیلی که در سوابق تحصیلی موثر است ، از سوی کارگروهی (کمیته ای ) مرکب از افرادی چون وزیر یا یکی از معاونین وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزیر یا یکی از معاونین وزارت آموزش و پرورش ، وزیر یا یکی از معاونین وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، وزیر یا یکی از معاونین دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تعیین خواهد شد.

بر اساس این قانون امتیازات و سهمیه ها از قبیل سهمیه مناطق ، رزمندگان، شاهد ، خانواده معظم شهدا ،جانبازان و آزادگان که تا کنون به تصویب مراجع ذی صلاح رسیده یا می رسد، کماکان به قوت خود باقی است و در شیوه پذیرش دانشجو بر اساس این قانون نیز اعمال می شود.

همچنین داوطلبانی که بر اساس این قانون در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرفته می شوند، براساس ضوابط پیشنهادی ستادکل نیروهای مسلح که به تصویب مقام معظم رهبری (فرماندهی کل قوا) می رسد از معافیت تحصیلی خدمت نظام وظیفه برخوردار می شوند.

/ 0 نظر / 3 بازدید