نان لواش جدید، تولید شد

اسکندری به اقدامات صورت گرفته توسط وزارت جهاد کشاورزی در برخورد با موضوع خشکسالی اشاره و اظهار کرد: تاکنون بیش از 240 هزار راس دام مازاد در 15 استانی که به طور شدید با عارضه خشکسالی روبه رو هستند از دامداران خریداری شده است که از این دام‌های خریداری شده تعدادی برای پروار بیشتر و ذخیره‌سازی استفاده شده و مقداری نیز به کشتارگاه‌ها فرستاده می‌شوند تا در همان استان‌ها گوشتشان مورد استفاده قرار ‌گیرد.


وی با اشاره به اینکه برای کاهش خسارات خشکسالی از حدود 10 روز گذشته علوفه بین استان‌ها توزیع شده است، ادامه داد: ستاد خشکسالی 250 میلیارد تومان اعتبار را برای چهار اقدام تامین علوفه، خرید دام مازاد، تامین آب شرب مناطق روستایی و عشایری و آب شرب مورد نیاز دام‌ها و یکسری اقدامات اضطراری در رابطه با تامین آب محصولات کشاورزی در نظر گرفته است.


وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بیش از 75 درصد در سطح کشور به لحاظ خشکسالی در مرحله نسبتا شدید و خیلی شدید قرار دارند، افزود: همه استان‌های کشور نسبت به گذشته از بارندگی پایین‌تری برخوردار هستند که مجموعه اقدامات انجام گرفته برای کاهش اثرات خشکسالی است.


اسکندری با تاکید بر اینکه باید با موضوع خشکسالی عاقلانه برخورد کرد، گفت: متاسفانه در طول دوره طولانی گذشته در مورد آب خیلی عاقلانه رفتار نشده و خیلی از روش‌هایی که راندمان آبیاری را افزایش می‌دهد استفاده نشده است و ما همیشه از آب‌های ذخیره استفاده کرده‌ایم.


وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما باید به سمتی حرکت کنیم که تمام برنامه‌ریزی‌های بخش کشاورزی مخصوص شرایط سخت باشد، افزود: از آغاز آبیاری تحت فشار در کشور تا پایان سال 86، حدود 700 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در کشور ایجاد شده که از این مقدار نزدیک به 200 هزار هکتار در دو سال اخیر صورت گرفته است.


وی با اشاره به اینکه در حال حاضر از 86 میلیارد متر مکعب آبی که از منابع مختلف استحصال می‌شود، 3/52 درصد آن از چاه‌ها، 9/20 درصد آن از چشمه‌ها، 3/9 درصد از قنوات و 4/17 درصد آن از آب‌های سطحی‌ به دست می‌آید، اظهار تاسف کرد که طی سال‌های گذشته به این منابع توجه نشده است، ولی طی دو سال اخیر این منابع از توجه بیشتری برخوردار بوده‌اند، به طوری که در سال 86، رقم 63 میلیارد تومان اعتبار به احیا و مرمت قنوات تعلق گرفت و امسال نیز 100 میلیارد تومان در بودجه عادی برای این بخش در نظر گرفته شده که البته در لایحه دو هزار میلیارد تومانی خشکسالی به این بخش توجه خاصی شد که این اقدامات باعث بالارفتن راندمان آبیاری شده است.


به گفته وزیر جهاد کشاورزی جهت مقابله با خشکسالی یک برنامه یکساله برای سال زراعی جاری و یک برنامه سه‌ساله تا پایان سال 89 در نظر گرفته شده تا از تنش در بحث تولید کشور جلوگیری شود.


اسکندری خاطرنشان کرد: سرعت دادن به برخی از فعالیت‌های زیربنایی برای تامین و ذخیره آب، سرعت دادن به عملیات آبخیزداری و اقدام ضربتی برای ایجاد سدهای زیرزمینی اقداماتی هستند که امسال در قالب طرح یکساله مقابله با خشکسالی صورت می‌گیرند.


وی تصریح کرد: در حال حاضر برای ایجاد سدهای زیرزمینی 300 منطقه شناسایی شده‌اند که اکنون شروع اجرای پروژه 22 سد در استان‌های فارس، کرمان، سمنان، اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد و خراسان جنوبی به مجری ابلاغ شده است.


وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه هزینه احداث این سدهای زیرزمینی بسیار کمتر از سد‌های بزرگ است، ادامه داد: برای تولید هر یک متر معکب آب در سدهای بزرگ 300 هزار تومان هزینه می‌شود در حالیکه در سدهای زیرزمینی این رقم به 75 هزار تومان می‌رسد.


اسکندری اضافه کرد: حدود پنج میلیارد و 500 میلیون تومان برای این 22 سد اختصاص داده‌ایم، به طوری که برای هر سد 200 میلیون تومان هزینه می‌شود؛ علاوه بر این پیش‌بینی کرده‌ایم که با احداث تمام این سدها حدود100 میلیون متر مکعب آب استحصال ‌شود.


وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: برای کل این سدهای زیرزمینی در لایحه دو هزار میلیارد تومانی خشکسالی، اعتبار پیش‌بینی شده است که تمام اقدامات آن یکساله است.


اسکندری، بردن کشت‌ها زیر گلخانه‌ها را در کاهش مصرف آب و تضمین تولید کشور در برخورد با خشکسالی موثر دانست و با یادآوری اینکه متاسفانه طی سال‌های گذشته به موضوع گلخانه‌ها در کشور توجه نشده است، گفت: از سال جاری باید 45 هزار هکتار گلخانه در کشور احداث شود.


وی افزود: تا قبل از سال 84، نزدیک به 100 هکتار مجتمع گلخانه‌ای در کشور داشته‌ایم که طی دو ‌سال اخیر زیرساخت‌های 9 هزار و 900 هکتار در دست اجراست.


اسکندری تاکید کرد: برای تضمین تولید سبزی و صیفی باید بتوانیم این میزان گلخانه را در کشور احداث کنیم که در این صورت می‌توانیم کل سبزی و صیفی تولیدی کشورمان را در این گلخانه‌ها تولید نماییم و از اواخر سال 86 این کار با سرعت بالایی آغاز شده است.


این مقام مسوول خاطرنشان کرد: اکنون در بحث آب به نقطه‌ای رسیده‌ایم که به ازای هر متر مکعب آبی که مصرف می‌کنیم به یک کیلوگرم محصول یا ماده خشک می‌رسیم که در لایحه دو هزار میلیارد تومانی بنا داریم این مقدار را به سه کیلوگرم محصول یا ماده خشک تبدیل کنیم.وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه شرایط اقلیمی سال زراعی 87 ـ 86 تنش‌هایی را به تولید کشورمان وارد کرده است، ادامه داد: از ابتدای کار دولت جدید، بنا را بر این گذاشته‌ایم که برنامه‌ریزی‌های ما برای شرایط سخت باشد، به همین دلیل بخش‌های پژوهشی این وزارتخانه‌ نزدیک به دو سال روی این مطلب کار می‌کردند که البته به دلیل نداشتن شرایط بحرانی روی آنها برای ارائه نتایج فشار نمی‌آوریم ولی در حال حاضر فشار ما به دلیل بحران بیشتر شده است.


وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این موضوع که اگر از دانش و تکنولوژی درست در بخش کشاورزی استفاده کنیم، شرایط اقلیمی نباید در این بخش تاثیرگذار باشد، افزود: آوردن دانش و تکنولوژی، کار یک سال و دو سال نیست و افرادی که در حال حاضر ادعایی در این خصوص دارند باید بگویند سال‌هایی که در مسند کار بودند چرا تکنولوژی را وارد بخش و مزارع نکردند و به طور مثال باید پرسید پنج هزار حلقه چاه غیر مجاز در کشور با مجوز چه کسی زده شده است؟ در حالیکه طی دو سال اخیر حتی یک حلقه چاه غیر مجاز در کشور زده نشده و حتی در بسیاری از استان‌ها چاه‌های غیر مجاز بسته شده است.


اسکندری در ادامه سخنان خود تولید جلبک در سطح آب را نیز یکی دیگر از اقدامات در جهت مقابله با خشکسالی بیان کرد و افزود: از حدود دو سال پیش تولید جلبک برای جایگزینی ذرت در صنعت طیور به طور آزمایشی انجام شد که امسال برای تولید 600 هکتار، اعتبار جذب و در اختیار مجری در بوشهر و هرمزگان قرار گرفته است که سال آینده این اقدام گسترش می‌یابد.


او اضافه کرد: این جلبک حدود 70 تا 80 تن در هکتار تولید می‌شود و در هر هکتار حدود سه میلیون تومان هزینه دارد.


وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تا پایان برنامه چهارم توسعه (سال 1388) قرار بوده تولید بخش کشاورزی به 112 میلیون تن برسد، تاکید کرد: فکر می‌کنیم با جبران تنش‌های تولید امسال به این برنامه‌ها برسیم که البته در این راستا باید در برخی محصولات تجدید‌نظر کرده و الگوی کشت را نیز تغییر دهیم.


اسکندری با یادآوری اینکه دوره طولانی کشت پنبه باعث شده که طی سال‌های گذشته به‌دلیل بی‌رغبتی کشاورزان، سطح زیرکشت این محصول کاهش یابد، گفت: سال 85 فاز مطالعاتی یک پنبه زودرس تمام و تولید نیمه صنعتی آن از سال 86 شروع شد که امسال باید آن را به صورت نشاء وارد تولید کنیم.


وی با اظهار تاسف از اینکه در حال حاضر برنج در کشورمان به صورت غرقاب کشت می‌شود، تصریح کرد: هیچ لزومی برای اینگونه کشت در کشور وجود ندارد و می‌توان این محصول را به کشت خشک‌ تبدیل کرد که امسال این اقدام شروع شده و به استان‌های گیلان و مازندران ابلاغ کرده‌ایم که تا حد ممکن از این روش استفاده کنند چراکه در بخش تحقیقات برنج به صورت خشک کشت می‌شود.


وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در چغندر‌قند نیز برنامه‌ریزی کردیم که کشت را از بهاره به دلیل مصرف آب بالا به کشت پاییزه تبدیل کنیم،‌ همچنین در مورد ذرت نیز به دلیل اینکه این محصول کشت دوم و تابستانه است و آب بسیاری مصرف می‌کند به دنبال این هستیم که در کشورهای آفریقایی که با آنها اجلاس داریم و کشورهای آمریکای جنوبی زمین گرفته و محصول را در آنجا کشت کرده و در نهایت تولید را وارد کشور کنیم.


اسکندری به خسارات سرمازدگی سال 86 اشاره کرد و گفت: به دلیل سرمازدگی حدود 28 هزار هکتار از باغ‌های انار در استان‌های مختلف و حدود پنج هزار و 700 هکتار زیتون و حدود هفت هزار هکتار نیز مرکبات کف بر شده‌اند، علاوه بر این حدود 19 هزار هکتار باغ زیتون، 650 هکتار باغ خرما،‌ هشت هزار و 600 هکتار باغ انار و هفت هزار و 200 هکتار باغ زیتون باید دوباره بازسازی شوند و همچنین امسال تولید درختان میوه‌های سردسیری 300 یا 400 هزار هکتار افت دارند.


به گفته اسکندری برنج به دلیل اعلام شرایط بحران توسط رسانه‌ها در کشور گران شد چراکه در غیر این صورت میزان تولید و ذخیره‌سازی و واردات برای سال جاری انجام شده بود و مشکلی در این زمینه وجود نداشت.


وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال برای صادرات برخی محصولات زراعی و دامی از طریق ایجاد تعرفه محدودیت‌های ایجاد شده است، افزود: تاکنون صادرات برنج عوارضی نداشته است ولی در حال حاضر برای هر کیلو برنج صادراتی دو هزار تومان عوارض در نظر گرفته شده است، علاوه بر این برای جلوگیری از صادرات برخی محصولات علوفه‌ای نیز عوارض تعیین شده، همچنین برای گندم نیز در هر کیلو حداقل 200 تا 300 تومان عوارض صادراتی قرار داده شده است.


وی با اظهار تاسف از تصویب نشدن لایحه یک میلیارد دلاری آبخیز‌داری در مجلس هفتم، تاکید کرد: مجلس هفتم زمان و وقت کافی برای تصویب این دو فوریت داشت ولی به دلیل اینکه اعلام شد مجلس اکثریت ندارد این لایحه تصویب نشد و حدود 45 روز در تصویب این لایحه تا مجلس هشتم تاخیر افتاد.


وزیر جهاد کشاورزی میزان صادرات سال گذشته محصولات کشاورزی را دو میلیارد و 560 میلیون دلار ذکر کرد و گفت: واردات محصولات کشاورزی نسبت به سال 85 به لحاظ وزنی کاهش داشت ولی به دلیل گران شدن محصول هزینه بیشتری پرداخت کرده‌ایم به طوری که در میزان واردات بخش کشاورزی سال 86 از لحاظ وزنی 44 درصد نسبت به سال 85 کاهش داشته‌ایم ولی از لحاظ ارزشی 18 درصد کمتر از سال 85 بود.


اسکندری با بیان اینکه واردات میوه‌های غیرمرکبات در سال 86،‌ 31 درصد کاهش داشته است، افزود: از لحاظ ارزشی میزان واردات این محصول 56 درصد افزایش یافته است. همچنین در سال 86 میزان واردات سیب درختی پنج هزار و 300 تن بوده در حالیکه 180 هزار تن سیب درختی در همین سال صادر شده است.


وی با اشاره به اینکه در سال 86 ، 91 هزار تن سایر میوه‌ها از کشور صادر شده است،‌ افزود: سال گذشته 36 هزار تن مرکبات و 197 هزار تن پسته از کشور صادر شده است که 14 درصد افزایش را نسبت به سال 85 نشان می‌دهد و همچنین حدود 718 میلیون دلار نیز صنایع غذایی صادرات داشته‌ایم.


اسکندری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه قیمت شیر خامی که کارخانه‌های فرآوری شیر از دامداران دریافت می‌کنند بسیار پایین است، ادامه داد: در حالیکه کارخانه‌ها، شیر خام را با قیمت کیلویی 200 تومان در هر کیلو از دامداران خریداری می‌کنند، کارخانه‌ها عنوان می‌کنند که شیرخام را از دامداران با قیمت کیلویی 400 تومان می‌خرند در حالیکه دامدار اگر بخواهد شیر دام خود را بدون سود هم بفروشد باید شیر خام را کیلویی 440 تومان به کارخانه‌ها بفروشد، در صورتیکه اکنون چنین نیست.


وزیر جهاد کشاورزی میزان واحدهای جمع‌آوری شیر در کشور را یک هزار و 700 واحد عنوان کرد و افزود: در حال حاضر واحدهای جمع‌آوری شیر در کشور روزانه 9 هزار و 800 تن شیر خام جمع‌آوری می‌کنند و کارخانه‌ها نیز بیش از چهار میلیون تن شیر خام در سال تحویل می‌گیرند که از این مقدار 5/1 میلیون تن شیر یارانه‌ای است و بقیه را با هر قیمتی که فرآوری می‌کنند به فروش می‌رسانند.


او با بیان اینکه یک جاهایی کارخانه‌ها دامدار را به اسارت می‌گیرند، گفت: به‌رغم اینکه ظرفیت کارخانه‌های شیر در کشور بالاست ولی به دلیل اینکه اغلب کارخانه‌ها خود دامدار نیستند و به راحتی می‌توانند هر بلایی سر دامدار بیاورند. ما تعاونی‌های دامداران را به همراه مجموعه‌ای از مراکز جمع‌آوری شیر دعوت کرده تا با امکاناتی که در اختیارشان قرار می‌دهیم، آنها به سرعت کارخانه‌های شیر راه‌اندازی کنند تا دامداران گرفتار تک افراد در مناطق نشوند.


اسکندری تصریح کرد: به اندازه‌ای که بتوانیم نیاز دامداران را برطرف کنیم به آنها مجوز می‌دهیم تا کارخانه‌ها را ایجاد کنند تا حداقل 6 یا 8 ماه آینده باز دامداران مشکلی نداشته باشد.


وی در پایان تصریح کرد: اگر فرآوری شیر زیان‌ بالایی دارد چرا تا این حد کارخانه‌های فرآوری شیر توسعه می‌یابد؟

 

نظرات کاربران:

تشریف بیاورید چابهار و دو عدد نان لواش را به قیمت 350تومان بخرید تا دیگر در تهران کسی گلایه از کیفیت و قیمت نان نکند. مرحمت فرموده ما را مس کنید؟

با سلام

خواهشمند است وزارت بهداشت و بازرگانی شرایطی را اتخاذ نمایند تا ضمن تامین مایحتاج عمومی مردم،سلامت تغذیه مردم بیش از پیش رعایت گردد.همانطورکه میدانید دستگاه های نان پزی جدید بخاطر حرارت دهی مستقیم به نان سبب آلودگی آن به ذرات گازوییل ،دود و غبار گردیده و از زمان آمدن آنها مشکلات گوارشی مردم 800 درصد افزایش یافته،بله 800 درصد

چراکه کبد از پالایش ذرات مربوطه که مستمرا در تغذیه خانوار استفاده میشود ناکارامد بوده ومشکلات کبدی را به ارمغان آورده است.لذا بعنوان یک ایرانی دلسوز استدعا دارم که مشکلی به این سادگی توسط این ارگانها در اسرع وقت مرتفع گردد تا سلامت خانواده خود را تضمین نماییم.

 

 

منبع:http://www.tabnak.ir/pages/?cid=11267

 

پ.ن: محققین مفت خورند!!!

         من بابت چیزی پول میدم که بتونم تو دستم ببینمش!

 

/ 0 نظر / 2 بازدید