توکلی: بخشی از حرفهای رئیس جمهور اشتباه بود

کسری بودجه مشهود است

وی درباره‌ این‌که رییس جمهور عنوان کردند که در سال 88 کسری بودجه نداریم، نیز گفت: کسری حسابداری ندارد و طرف منابع و مصارف و هزینه‌ها یکی است، اما اگر با فروض مختلفی وارد بودجه شویم کسری مختلف پیدا می‌کنیم مثلا وقتی از حساب ذخیره‌ی ارزی برمی‌داریم، هر چقدر برداشت شود در واقع کسری است و معنی‌اش آن است که از منابع ذخیره‌ای استفاده می‌کنید و از منابع بدست آمده برای مصارف صرف نمی‌کنید.نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت، افزود: وقتی هدفمند شدن یارانه‌ها را تصویب شده تلقی نکنید، یعنی هشت هزار و 500 میلیارد تومان طرف منابع پایین می‌آید و حداقل حدود 10 هزار میلیارد تومان طرف مصارف بالا می‌رود که می‌شود کسری. بنابراین اگر با فروض مختلف به لایحه‌ی بودجه برویم ما به کسری بودجه می‌رسیم.

دولت تکذیب نکند، کار کارشناسی کند

توکلی با بیان این‌که گزارش مرکز پژوهش‌ها حدود 20 روز پیش منتشر شده، گفت: دولت به جای آنکه این گزارش را تکذیب کند، بهتر است کار کارشناسی انجام دهد و اگر اشکالی در کار مرکز پژوهش‌هاست آن را اعلام کند.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، درباره‌ی این‌که رییس جمهور عنوان کرده که اگر کسری بودجه وجود دارد خود مرکز پژوهش‌ها راه‌حل پیدا کند، گفت: این کار درست نیست. ما در گزارش‌های خود در مورد کسری بودجه گفته‌ایم، اما طبق اصل 53 قانون اساسی تنظیم و تهیه لایحه، وظیفه دولت است و بررسی و تصویب برعهده‌ی مجلس است. گر چه هیچکدام از دو قوه در عمل وظیفه خود ، حدود را رعایت نکرده‌اند.

وی گفت: هر دو قوه برخی اوقات مجبور می‌شود و یا برخی اوقات غفلت می‌کنند و حدود را رعایت نمی‌کنند، اشکال اصلی هم به مجلس‌ها و یا دولت‌ها برنمی‌گردد، بلکه بخشی به نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی ما برمی‌گردد که حدود دو سال مرکز پژوهش‌ها بر روی این موضوع کار انجام داده و پیشنهاداتی برای اصلاح آن دارد.

واردات بنزین با دستور رییس جمهور بوده

نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت، درباره‌ی اینکه دولت اعتقاد ندارد برای واردات بنزین و گازوییل باید لایحه‌ای به مجلس می‌داد و معتقد است هنوز به سقف مورد نیاز به لایحه نرسیده به همین دلیل برای سه هزار میلیارد لایحه نداده است، گفت: این حرف اشتباه بود و با واقعیت سازگار نیست، وزیرنفت صراحتا مکتوب به رییس مجلس نوشته که این کار را با اطلاع رییس جمهور انجام داده است و در کمیسیون انرژی و کمیسیون بودجه و در صحن علنی مجلس هم این حرف را چندین بار تکرار کرد.

توکلی در پاسخ به این سوال که رییس جمهور گفته‌اند که وزیر نفت هم اشتباه کرده است، گفت: ایشان نظر خودشان را گفته‌اند، من هم نظر خودم را می‌گویم. نظر بنده به نامه رسمی وزیر نفت و تاکید مکرر وزیر نفت مستند است. حالا در اینجا یا وزیر نفت خلاف می‌گوید و یا رییس جمهور اطلاعش از این مساله کم است.

تغییر ردیف‌های بودجه غیرقانونی است

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، در پاسخ به این سوال که رییس جمهور شب گذشته از تیتر برخی خبرها انتقاد داشتند با بیان اینکه در فضای موجود انتقاد به صراحت از سوی دولت انجام می‌شود و من از آن دفاع می‌کنم، گفت: این که رییس جمهور از برخی تیترهای روزنامه‌ها گله کند حق ایشان است و اشکالی ندارد، البته اگر فضا باز باشد که هم حرف‌های خود را بزنند اگر بی‌انصافی هم شده باشد، جبران می‌شود.

وی درباره‌ی تغییر ردیف‌های بودجه توسط دولت که سال گذشته از حدود 260 ردیف به 39 ردیف تقلیل یافت و مجلس مجددا آن را افزایش داد، اما دولت همان 39 ردیف را ابلاغ کرد، گفت: این کار دولت غیر قانونی است و ما حتما لایحه بودجه را اصلاح می‌کنیم و دولت باید خود را ملزم کند که طبق قانون رفتار کند.

نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت، گفت: پارسال اصلاح کردیم، اما متاسفانه در عمل دولت متعهد نماند و رفتار غیر قانونی کردند. البته این بحث شکلی نیست، بلکه بحث ماهوی است. زیرا وقتی دستگاه‌ها را کم و زیاد می‌کنید در تقسیم قدرت اداری و تصمیم‌گیری برای منابع ملی، افراد را جابه‌جا می‌کنید. پس در توزیع قدرت موثر است و وقتی از دستگاهی به دستگاه دیگر خرج و صرف منابع برود، در توزیع ثروت موثر خواهد بود، چون مخاطبان هر دستگاهی، دسته‌ای از مردم هستند.

توکلی تصریح کرد: بنابراین این‌که لایحه‌ی بودجه در چند ردیف تنظیم شود چون توزیع ثروت و قدرت را متاثر می‌کند، حتما باید قانونی صورت گیرد، زیرا مقننن حتما حکمتی در کارش بوده که ردیف را تعیین کرده و سلیقه‌ی افراد نمی‌تواند حاکم باشد حتی اگر فرد سلیقه‌اش دلیل درستی داشته باشد اول باید قانون را درست کند و طبق قانون رفتار کند.

مجلس باید از خود قدرت نشان دهد

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد که مجلس مجددا ردیف‌ها را درست کند و دولت همان را اجرا کند؟ گفت: مجلس باید از خود قدرت و استحکام نشان دهد، اما مجلس ضعیف برخورد کرده است.

توکلی در پاسخ به این سوال که آیا این گفته رییس جمهور که عنوان کرد 85 درصد از قانون برنامه چهارم اجرایی شده، درست است؟ گفت: در برخی از ردیف‌ها دولت نهم موفق‌تر از پیش‌بینی برنامه بوده است، اما در برخی از احکام برنامه هم موفق نبوده است که البته این به دلیل اشکال در برنامه‌ی چهارم است، زیرا برنامه‌ی چهارم احکام بسیار زیادی را صادر کرده که اگر بخواهد اجرایی شود چند دولت به همراه چندین برابر بودجه لازم است.

/ 2 نظر / 4 بازدید
aliyeha

سلام، مملکت ما بهترین خاک را دارد. هر چیز تو این خاک بکاری رشد میکند. متاسفانه بخاطر پروژههای مخفیانه اتمیکشورهای  مختلف که حتی  قبلا دوستمان بودند برایمان تحریمهای اقتصادی گذاشتهاند. برای همین و بخاطر برداشتن  یارانه ها، قیمت برنج، شکر،گندم، ذرت و غیره که همه را وارد میکنیم بالا رفته است. مملکتی با بهترین خاک برای کشاورزی حتی این غلات را هم دیگر نمیتواند تولید کند. خاک مملکت عزیزیمون همه اینها را میتواند به ما بدهد. . آخه ملت، انسان غذا میخواهد. ما که نمیتوانیم استغفرلله صفحههای قرآن را یا ریشهای آقایان آیتاللهها را بخوریم.

fadayemam

فتنه احمدی‌نژاد. سلام، الان تازه متوجه شدم چرا در سالروز وفات امام خمینی ، حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که خود امام خمینی بارها فرمودند اشتباه کردند و منظور ایشان از این حرف چه بود . با رفتار اخیر رئیس جمهور بالاخره روشن شده است که احمدی‌نژاد با دادن نتایج آرا دروغی انتخابات به امام خامنه‌ای، باعث شدند که حضرت امام خامنه‌ای در ملا عام اعلام کنند که حمایت از احمدی‌نژاد بعد از انتخابات، اشتباه بوده است. فتنه اصلی‌ زیر سر احمدی نژاد و خائنین امثال خودش بوده و هست.ای کاش دسته احمدی‌نژاد هم سر به خیابان بگذارند شخصاً ترتیب ایشان را هم از پشت بام خواهم داد. سرباز ولایت من هستم نه آن مشائی دزد.