احتمال مسری بودن تومورهای مغزی

دانشمندان از احتمال واگيردار بودن تومورهاي مغزي خبر دادند.

به گزارش مهر، محققان بيش از 13 هزار مورد تومور سيستم عصبي را در سوئد مورد مطالعه قرار دادند و اطلاعات مرتبطي را ظرف مدت بيش از 70 سال جمع آوري کردند.

يافته هاي اين تحقيق نشان داد: احتمال گسترش اين تومورها در افرادي که تعداد بيشتري خواهر و برادر در خانه دارند، دو برابر افرادي است که هم نژادي از خود ندارند.

همچنين محققان اعلام کردند: ميزان ابتلا به تومورهاي سيستم عصبي در افراد زير 15 سال که تعداد خواهر و برادران کوچکتر آنها سه نفر يا بيشتر باشد بيش از افراد هم سن و سال خودشان است که هم نژاد کوچکتري نداشته باشند. دانشمندان به ارتباطي بين رشد تومورهاي مغزي و برخورداري از هم نژادهاي بزرگتر براي اين افراد دست نيافتند.

به گفته "آندريا آلتيه ري" متخصص همه گيرشناسي مرکز تحقيقات سرطان آلمان در "هيدلبرگ"، تعداد خواهر و برادرهايي که يک فرد دارد نشان دهنده اين مطلب است که اين افراد در مراحل اوليه عمر خود در معرض عفونت هاي مرض قرار داشته اند، زيرا در تماس نزديکتري با يکديگر بوده اند و بدين ترتيب احتمال رويارويي مشترک آنها با عوامل واگيردار افزايش يافته است.

گمانه هاي بسياري درخصوص اينکه آيا ويروس ها نقش مهمي در بروز تومورهاي مغزي ايفا مي کنند، وجود دارد. سرطان خون مربوط به دوران کودکي ارتباط خاصي با علائم مشابه حاصل از قرار گرفتن در معرض عوامل مسري دارد.

يافته هاي اين تحقيق در نشريه "نورولوژي" به چاپ رسيده است. منبع: بازتاب

/ 0 نظر / 6 بازدید