ممنوعیت مصرف دخانیات در اماکن عمومی تهران

رئیس پلیس ایران اعلام کرد طرح مبارزه ضربتی با مصرف قلیان و سیگار از شنبه، 24 آذر در تهران به طور دائم آغاز می شود.

اسماعیل احمدی مقدم در این باره گفت، این قانون به سازمان میراث فرهنگی هم ابلاغ شده و مراکز پذیرایی و اقامتی شهری و بین راهی و حوزه های گردشگری هم از این قانون مستثنا نیستند.

تا پیش از این عرضه قلیان در برخی رستوران ها و سفره خانه های سنتی به ویژه در اماکن توریستی ایران، با استقبال فراوان علاقمندان مواجه می شد.

فرمانده نیروی انتظامی ایران درباره برخورد با متخلفان گفت، واحد های صنفی، در صورت چهار بار تکرار تخلف به طور دائم تعطیل خواهند شد. اسماعیل احمدی مقدم به نوع برخورد احتمالی با کسانی که این قانون را نقض کرده و در اماکن عمومی سیگار می کشند اشاره ای نکرد اما گفت، قرار نیست متخلفان دستگیر شوند.

بر اساس قانون کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، انجام هر گونه تبلیغات برای مواد دخانی جرم و مستوجب مجازات از 500 هزار ریال تا 50 میلیون ریال جزای نقدی است اما این میزان براساس نرخ تورم (هر سه سال یک بار) قابل افزایش است.

مصرف دخانیات در اماكن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی هم طبق این قانون بین 50 هزار ریال تا 100 هزار ریال جریمه دارد.

این در حالیست که قانون ممنوعیت کشیدن سیگاراز اول ژوئیه در کلیه اماکن عمومی مسقف انگلستان اجرا شده و افراد متخلف 200 پوند جریمه پرداخت می کنند. این قانون پیش از انگلستان در ولز و ایرلند شمالی به مورد اجرا گذاشته شده بود.

نظر شما درباره این اعمال ممنوعیت به صورت "ضربتی" چیست؟ به نظر شما اجرای این قانون پاسخ مطلوب خواهد داد و از استعمال دخانیات در اماکن عمومی شهر تهران خواهد کاست؟

منبع (+)

/ 1 نظر / 4 بازدید
نسرين

با كمك خدا و با قاطعيت اعمال قانون در هر زمان و در مورد هر آنچه ضد سلامت ، انسانيت و دين است جواب ميدهد ، بدون شك در مورد سيگار نيز همينطور خواهد بود.