نامه رؤسای دانشگاه­های ایران به رئیس دانشگاه کلمبیا

روسای 6 دانشگاه و مراکز پژوهشی در ایران در نامه ای خطاب به "لی بالینگر" رئیس دانشگاه کلمبیای آمریکا با تقبیح سخنان توهین آمیز وی علیه محمود احمدی نژاد و ملت ایران پاسخ به 10 سئوال را از وی خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، متن کامل ترجمه فارسی این نامه به شرح زیراست : ما رؤسای دانشگاهها و مراکز پژوهشی در تهران ناخرسندی و اعتراض خود را بهگفتار خارج از نزاکت آن همکار پیش از سخنرانی رئیس جمهور آقای دکتر محموداحمدی‌نژاد در جلسه اخیر در دانشگاه کلمبیا اعلام می‌کنیم.
به اطلاعجنابعالی می‌رسانیم آقای محمود احمدی‌نژاد طی یک انتخابات پرهیجان دو مرحله‌ای کهنتیجه آن تا روز آخر نامعلوم بود و تقریباً همه احزاب، گرایشها و سلیقه‌های سیاسیایرانی در آن حضور فعال داشتند با رای مستقیم مردم ایران انتخاب شده‌اند. برایاطلاع از کیفیت و صحت انتخابات می‌توانید به گزارش رسانه‌های خبرنگاران آمریکایی ازایران طی ماه ژوئن 2005 مراجعه فرمایید.


توهین شما به رئیس جمهور یک ملت 72میلیون نفری با 7000 سال تمدن و فرهنگ غنی ثبت شده، در یک محیط دانشگاهی مایهشرمساری است. هرچند ظاهراً آن جملات مملو از حس تنفر و کینه را تحت فشار شدیدرسانه‌ها ، بر زبان جاری کرده‌اید اما این جای تاسف و تعجب است که مالکان وسیاستگذاران رسانه‌ها جهت‌گیری‌های نطق رئیس یک دانشگاه معتبر را تعیین کرده اند.


سخنان شما درباره کشور ما حاوی اتهاماتی بدون مدرک معتبر علمی و صرفاًمبتنی بر حدس و شانتاژهای رسانه‌ای بوده است. برخی ادعاها نیز ناشی ازسوء‌تفاهم‌هایی است که با گفتگو و نیز تحقیق بیشتر و نزدیک‌تر قابل حل‌اند.


آقای رئیس جمهور احمدی‌نژاد برخی از سؤالات و موضوعات مورد نظر شما را درحین سخنرانی و به ویژه پاسخ به پرسشهای دانشجویان پاسخ دادند. با این حال ماآمده‌ایم در یک گفتگوی علمی، صریح و بی‌واسطه، سوالات باقی مانده را پاسخ دهیم.


شما از آقای رئیس جمهور حدود 10 سوال پرسیدید. اجازه دهید ما نیز 10 سوالطرح کنیم و امیدوار باشیم پاسخ‌های شما به این سؤالات ، به رفع بی‌اعتمادی‌های بیندو کشور و شفاف شدن حقایق کمک کند

1. چرا رسانه‌های آمریکا به شما آنقدرفشار می‌آوردند که آقای احمدی‌نژاد در دانشگاه کلمبیا سخنرانی نکند؟ و چرا شبکه‌هایتلویزیونی در همین چند روز ساعتها برنامه و خبر علیه رئیس جمهور ما پخش می‌کنند امااجازه نمی‌دهند وی به تهمتهای وارده پاسخ دهد؟ آیا این با آزادی بیان مغایر نیست؟

2.  چرا در سال 1953 دولت آمریکا به کمک دیکتاتوری مستبد ایران (شاه) آمد وحکومت ملی دکتر مصدق را سرنگون کرد؟

3.  چرا در جریان جنگ تحمیلی صدام علیهایران، آمریکا از یک دیکتاتور خونخوار که بی‌پروا علیه سربازان مدافع ایران و حتیمردم کشور خود سلاح شیمیایی بکار می‌برد ، حمایت ‌کرد؟

4.  چرا آمریکا دولتمبتنی بر رای مردم فلسطین در غزه را به رسمیت نمی‌شناسد و آنرا تحت فشار قرارمی‌دهد؟ و چرا با پیشنهاد ایران برای حل مساله 60 ساله فلسطین با همه‌پرسی سراسریاز ساکنان آنجا، مخالفت می‌کند؟

5.  چرا ارتش آمریکا با آن همه تجهیزاتپیشرفته‌اش تاکنون نتوانسته است بن‌لادن را پیدا کند؟ دوستی قدیمی خانواده بوش باخانواده بن‌لادن و همکاری نفتی آنها را چگونه توجیه می‌کنید؟ اخلال بوش در تحقیقات 11 سپتامبر را چگونه توجیه می کنید؟

6.  با وجودی که سازمان مجاهدین خلق طیسالهای 1981 تاکنون رسماً و علناً مسؤولیت تعداد کثیری بمب‌گذاری خونین در محل‌هایعمومی و کشتار مردم ایران و عراق را به عهده گرفته است، چرا دولت آمریکا از اینسازمان‌ حمایت می‌کند و چرا به دولت فعلی عراق اجازه نمی‌دهد پادگان محل اقامتاعضاء این سازمان تروریستی را در عراق تخلیه کند؟

7.  آیا حمله آمریکا بهعراق مبتنی بر اجماع جهانی و با اجازه نهادهای بین‌المللی بود؟ هدف واقعی از اشغالعراق چه بود؟ اشغالی که به کشته شدن صدها هـزار از مردم این کشور انجامیده است. سلاح‌های کشتار جمعی که دولت آمریکا مدعی ذخیره‌سازی آنها در عراق بود کجاست؟

8.  چرا حکومتهای شدیداً غیر دموکراتیک و با رژیم‌های سلطنتی مطلقه در منطقهخاورمیانه، نزدیک‌ترین دوستان دولت آمریکا هستند؟

9.  چرا دولت آمریکا در اجلاساخیر شورای حکام سازمان انرژی اتمی با طرح عاری کردن خاورمیانه از سلاحهایغیرمتعارف ، علیرغم موافقت همه کشورها به جز اسرائیل با آن مخالفت کرد؟

10.        چرا دولت آمریکا از توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار ناخشنودیمی‌کند و چرا صراحتاً با پیشرفت در مذاکرات ایران و آژانس برای حل و فصل مسالههسته‌ای ایران با مذاکره و تحت قوانین بین‌المللی مخالفت می‌کند؟

در پایانما روسای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در تهران، آمادگی خود را برای میزبانی از شما ودیگر هیأت‌های علمی جستجوگر حقیقت اعلام می‌داریم. شما و همکارانتان در این سفرمی‌توانید از نزدیک با اقشار مختلف مردم، روشنفکران و محافل دانشگاهی صحبت وواقعیت‌های جامعه ایران را از نزدیک و بدون فیلترهای رسانه‌های یک سونگر لمس کنید وبعد از آشنایی با حقایق درباره ملت و حکومت ایران قضاوت فرمایید.

مطمئنباشید ایرانیان نسبت به میهمانان خود بسیار مؤدب و بسیار مهمان‌نواز هستند.


تهران _ سوم مهر ماه 1386 _ 25 سپتامبر 2007

امضا های ذیل نامه :
دکتر حمید لطیفی ، رئیس دانشگاه شهید بهشتی
دکترسعید سهراب پور ، رئیس دانشگاه صنعتی شریف
آیت الله عمید زنجانی ، رئیس دانشگاهتهران
دکتر علیرضا رهایی ، رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر
دکترمحمد سعید جبلعاملی ، رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران
دکتر مهدی گلشنی ، رئیس پژوهشگاه علومانسانی و مطالعات فرهنگی
دکتر احمد توکلی ، رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورایاسلامی
دکتر محمد جواد لاریجانی ، رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی

/ 0 نظر / 6 بازدید