پذیرش جنسیتی دانشجو در رشته‌های خاص

‌این امر با توجه به نیاز جامعه به حضور متناسب دختران و پسران در برخی از رشته‌ها اعمال می‌شود که در5 یا 6 رشته به نفع دختران و در5 یا 6 رشته به نفع پسران بوده است.
کد خبر: ۹۹۹۰تاریخ انتشار: ۰۷:۱۱ - ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۷تعداد بازدید: ۵۳۶۳
رییس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد در اواخر اردیبهشت و ارایه تسهیلاتی برای بهبود وضهیت حوزه‌های کنکور سراسری در کشورخبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرسول پورعباس امروز در حاشیه اجلاس روسای دانشگاهها با بیان اینکه نتایج اولیه آموزش کارشناسی ارشد اواخر اردیبهشت ماه اعلام می‌شود، اظهار کرد: ظرفیت پذیرش این آزمون هنوز نهایی نشده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر چگونگی اعمال پذیرش جنسیتی در کنکور، تصریح کرد: ‌این امر با توجه به نیاز جامعه به حضور متناسب دختران و پسران در برخی از رشته‌ها اعمال می‌شود که در5 یا 6 رشته به نفع دختران و در5 یا 6 رشته به نفع پسران بوده است.

وی افزود: فاصله نمره‌ای که از این طریق اتفاق می‌افتد کمتر از یک سوال بوده است.

دکتر پورعباس با بیان اینکه سال گذشته حدود 620 هزار نفر از طریق کنکور سراسری وارد دانشگاه‌ها شدند، تصریح کرد: پذیرش جنسیتی تنها برای تامین نیاز و رفع کمبود‌ نیاز به متخصصان زن یا مرد در رشته‌های خاص اعمال می‌شود که در برخی رشته‌های گروه علوم تجربی، علوم انسانی و گروه فنی و مهندسی اعمال شده و شامل ظرفیتی حدود 10 هزار نفر می‌شود.

رییس سازمان سنجش با اشاره به ارایه تسهیلاتی جهت بهبود برگزاری آزمون سراسری سال 87 ، اظهار کرد: در این راستا درحال شناسایی و طراحی حوزه‌های مطلوب و مناسب جدید و جایگزینی آنها با حوزه‌های ضعیف و نامطلوب قدیم هستیم.

وی با بیان اینکه در این راستا طی سال گذشته فعالیت سنگین و چشمگیری را دنبال کردیم، گفت: در نهایت دولت 20 درصد تعرفه‌های ثبت‌نام آزمون‌های سراسری را افزایش داد که کلیه این مبالغ برای بهبود وضعیت و تحول حوزه‌های کنکور هزینه می‌شود.

دکتر پور عباس در خاتمه با بیان اینکه وضعیت حوزه‌های امتحانی تا 20 درصد بر عملکرد داوطلب تاثیرگذار است، تصریح کرد: همچنین هماهنگی‌هایی با استانداریها برای تقویت و بهبود وضعیت حوزه‌ها انجام شده است.
نظرات کاربران:
پذیرش جنسیتی داوطلبین دانشگاه‌ها خیلی مضحک و ناراحت کننده است. معنی چنین گزینشی این است که یک دانشجوی زن، در رقابت با یک دانشجوی مرد، بازنده کنکور یا امتحان پذیرش خواهد شد هر چند ممکن است وی از آن دانشجوی مرد زرنگ‌تر باشد. و یا بر عکس این مسئله می‌تواند درباره یک دانشجوی زرنگ مرد اتفاق بیافتد.
سهمیه بندی جنسیتی درکنکور عملا دردی را دوا نمیکند چون درحال حاضر عده زیادی از فارغ التحصیلان تمام رشته هابیکارند .

منبع : (+)

/ 0 نظر / 8 بازدید