استفاده از روش‌های دید ماشینی به منظور کنترل کیفیت حبوبات

مقدمه

مهمترین هدف کنترل کیفیت، اعمال نظارت دقیق بر تمام پدیده‌های موثر در تولید است، به نحوی که فراورده حاصل در تمام شرایط و تحت تأثیر متغیرهای گوناگون همواره ویژگی­های ثابت و یکنواختی داشته باشد.  در دنیای پر از رقابت امروزی، جلب رضایت مشتری مرهون ارائه محصو‌ل با ویژگی‌های مطلوب و ثابت است و برای حصول این امر، هنگام گزینش امکانات لازم و فرایند آنها، انواع کنترل برای نقص‌یابی و اصلاح ضروری است(1).  در صنایع غذایی، ارزیابی‌های کیفی معمولاً به وسیله افرادی که در این زمینه آموزش دیده‌اند، انجام می‌شود. اما، تقاضای روز افزون برای تأمین یکنواختی کیفیت محصول و تولید انبوه و سریع آن، این صنعت را به سمت ابداع فن‌آوری‌های خودکار روش‌های سنتی بازرسی با چشم سوق داده است(2).

دید ماشینی (Machine Vision)، فن‌آوری نوینی برای دریافت و پردازش تصاویر با استفاده از کامپیوتر و سایر تجهیزات جانبی مورد نیاز، به منظور به دست آوردن اطلاعات، کنترل دستگاه‌ها و یا کنترل فرایندها است.  با توجه به پیشرفت‌های اخیر در زمینه دید ماشینی و فن‌آوری‌های پشتیبان آن، استفاده از این سیستم برای بازرسی Online، بهداشتی، سریع، عینی، خودکار و غیر مخرب در گستره وسیعی از مواد غذایی خام و فرایند شده رو به توسعه است، به طوریکه در حال حاضر صنایع غذایی یکی از ده صنعت برتر جهانی در استفاده از این فن‌آوری به شمار می‌رود و انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک به عنوان جزئی ضروری در اتوماسیون خطوط تولید مواد غذایی، جایگزین روش‌های متداول بازرسی چشمی به وسیله نیروی انسانی و برخی روش‌های رایج تجزیه شیمیایی و آزمایشگاهی شود(1).

عموماً سیستم دید ماشینی از پنج جزء اصلی تشکیل شده است:

1- منبع روشنایی، 2- دوربین با قدرت تفکیک بالا برای ضبط تصاویر، 3- صفحه پردازشگر تصویر،
4- سخت‌افزار و نرم‌افزار کامپیوتری برای پردازش اطلاعات و در صورت نیاز یک خروجی مانند صفحه نمایش و چاپگر که وظیفه نمایش و چاپ اطلاعات را به عهده دارد، و 5- قسمت‌های رابط شامل برخی نرم‌افزارها و کابل‌های ارتباطی به منظور برقراری ارتباط بین بخش‌های مختلف دستگاه(1).

دید ماشینی نسبت به دید انسان مزایا و معایبی دارد که از جمله مهمترین مزیت آن قابلیت تکرارپذیری نتایج است.  از طرف دیگر دید انسان محدودیت‌هایی دارد که یکی از آنها دامنه محدود دید انسان از 380تا700 نانومتر و دامنه محدود تشخیص رنگ است.  مزایای فراوان دید ماشینی نسبت به دید انسانی، قابلیت تجزیه‌ و تحلیل و تشخیص توسط مغز، امکان تصمیم‌گیری متفکرانه و سریع را در مورد پدیده‌های مختلف و موارد غیر منتظره، در روش‌های بازرسی چشمی انسانی فراهم می‌کند.  در حال حاضر، این قدرت تفکر توسط شبکه‌های عصبی مصنوعی و یا سایر سیستم‌های هوشمند دیگر در فن‌آوری دید ماشینی اعمال می‌شود(2).

ادامه دارد

,

/ 0 نظر / 7 بازدید