کاهش 11 درصدی تأسیس واحدهای صنعتی کشور در سال گذشته

بنا بر اعلام بانک مرکزی شاخص تأسیس واحدهای صنعتی کشور در سال گذشته، 3 / 11ـ درصد بوده است.

این آمار که به معنای کاهش تعداد واحدهای صنعتی تأسیس‌شده در مقایسه با تأسیس واحدهای صنعتی سال گذشته در کشور است، از پیامده‌های واردات بی‌رویه کالا به کشور است که در سال گذشته به رقم بی‌سابقه 56 میلیارد دلار کالا رسید که علاوه بر کسری هفت میلیارد دلاری در واردات خدمات است.
انتشار این آمار از سوی بانک مرکزی، درستی ادعاهای صورت‌گرفته درباره کاهش بیکاری و سیر فزاینده اشتغال را با تردید روبه‌رو می‌کند.

به نظر می‌رسد، وزارت کار با اجرای طرح بنگاه‌های زودبازده که با پرداخت‌ وام‌های هنگفت ارزان‌قیمت صورت می‌گیرد، اشتغال ایجاد شده توسط برخی افراد را که به صورت صوری و برای دریافت وام ادعا می‌شود، به عنوان آمار ایجاد اشتغال به شمار می‌آورد.

یکی دیگر از روش‌های پایین نشان دادن آمار بیکاری‌، شاغل در نظر گرفتن افرادی است که تنها یک ساعت در هفته کار می‌کنند و با توجه به حجم بالای نیروی پاره‌وقت در کشور به ویژه در بین زنان، با استفاده از این شگرد، آمار بیکاری پایین نشان داده می‌شود، در حالی که یک ساعت و حتی چند ساعت کار در هفته به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای یک فرد شاغل نخواهد بود.
 
در زیر تصویر مقدمه آمارگیری مرکز آمار ایران از نظرتان می‌گذرد.

شاغل

تمام افراد 10 ساله و بیشتر که در طول هفته مرجع، طبق تعریف کار، حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به طور موقت کار را ترک کرده باشند، شاغل محسوب می شوند.  شاغلان به طور عمده شامل دو گروه مزد و حقوق بگیران و خوداشتغالان می‌شوند.  ترک موقت کار در هفته مرجع با داشتن پیوند رسمی شغلی، برای مزد و حقوق‌بگیران و تداوم کسب و کار برای خود اشتغالان، به عنوان اشتغال محسوب می‌شود.  افراد زیر نیز به لحاظ اهمیتی که در فعالیت اقتصادی کشور دارند، شاغل محسوب می‌شوند.

منبع (+)

 

/ 0 نظر / 4 بازدید