درسهای زندگی

من این روزها دارم یکی از بزرگترین درس‌های زندگیم رو می‌گیرم.

بهتره آدم درباره برنامه‌های آتی‌اش به دیگران حتی به نزدیکترین افراد زندگیش چیزی نگه!! به خصوص نباید تاریخ مشخص برای انجامش بگه.

وقتی گفتی که می‌خوای چی کار کنی، اطرافیان و دوست و آشنا مرتب ازت می‌پرسند چی شد؟ اگه نشه، هزار جور تفسیر می‌کنن که چی شده نشده! لابد یک اشکالی داشته. اشکالش چی بوده؟ بعد بازار پچ‌پچ‌ها داغ میشه.  کلافه کننده است.

وقتی تاریخ مشخص بگی و همه منتظر باشند تو اون تاریخ اونی که گفتی انجام بشه، اگه به هر دلیلی به اون تاریخ نرسی، باز هزار جور حرف و حدیث و نگاه‌های معنی‌دار وجود داره.

تاریخ مشخص که بگی یک خطر خیلی جدی هم تهدیدت می‌کنه، مجبور میشی برای رسوندن کار به اون تاریخ زیر بار یک سری مسائلی بری که در حالت عادی امکان نداشت انجامش بدی. به عبارت راحت‌تر برای حفظ آبرو هم که شده مجبور میشی به بعضی‌ها در مسیرت فرصت‌هایی رو بدی (یک جور باج دیگه!) که در حالت عادی نمی‌دادی.

قبلا بارها به این نتیجه رسیده بودم. اما دارم اعتقاد پیدا می‌کنم و با تمام وجود حس می‌کنم  که  باید در این زمینه تلاش بکنم و به عنوان یک اولویت جدی در زندگیم بهش نگاه کنم.

وقتی آدم حرف نزنه همیشه راحت تره.  چی کار داری تاریخ میدی یا میگی چی کار می‌خوای بکنی که این جوری گیر بیفتی!!

به این نتیجه رسیدم که هر چقدر درباره اهداف و کارها و برنامه‌هام کمتر حرف بزنم، اعصابم راحت تره، جای مانور دادنم هم بیشتره.

میگن زندگی مرتب به آدم درس میده.  اگه یک درس رو یاد نگیری اونقدر آدم‌های مختلف در موقعیت‌های مختلف سر راهت قرار می‌گیرند تا بالاخره اون درس رو یاد بگیری، اون وقته که دیگه راحت میشی.

دوستی دارم که الان دارند تو نیوزیلند دکترا می‌خونند. من از ایشون خیلی چیزها یاد گرفتم.  در کنار تمام خصلت‌های خوبشون، یک صفت فوق العاده داشتند و اون تو دار بودنشون بود.  فکرش رو بکنین تا یک هفته قبل ازرفتنشون هیچ کس خبر نداشت که دارند میرند برای دکترا.  هر کی هم در این مدت سوال می‌کرد که نمی‌خوای ادامه تحصیل بدی یا سر کار بری، خیلی راحت می‌گفتند یک فکرهایی دارم ببینم چی میشه.  باید سعی کنم این صفت خوب رو ازشون یاد بگیرم.

تصمیم گرفتم آگاهانه و با مراقبت زیاد برای ایجاد این صفت در خودم تلاش کنم.  البته من کلا آدم ساکت و کم‌حرفی هستم اما باید عادت کنم که حتی‌المقدور از آینده حرفی نزنم.  فکر کنم حتی در زندگی مشترک هم این کار میتونه خیلی کمک کنه که آدم آسیب نبینه.

/ 4 نظر / 4 بازدید
شیخ

تاريخ مشخص بگى، حتما نميشه!